Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wlt
04.08.2008 17:42

Wielton podtrzymuje prognozy

Wielton podtrzymuje prognozy na ten rok, decyzję o ich podniesieniu może podjąć pod koniec III kwartału. Spółka ma obecnie backlog na poziomie 76 proc. planowanej sprzedaży na ten rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wielton podtrzymuje prognozy na ten rok, decyzję o ich podniesieniu może podjąć pod koniec III kwartału. Spółka ma obecnie backlog na poziomie 76 proc. planowanej sprzedaży na ten rok - powiedział Paweł Gońda, wiceprezes spółki.

_ Podchodzimy bardzo optymistycznie do realizacji prognoz. Zysk netto jest niezagrożony. Jeśli chodzi o przychody, to w realizacji prognoz przeszkadza nam euro, ale ciągle widzimy szansę osiągnięcia planowanej sprzedaży _ - powiedział wiceprezes Gońda.

Wiceprezes dodał, że spółka może podjąć decyzję o ewentualnej zmianie prognoz pod koniec III kwartału.

Wielton ma po pierwszym półroczu 2008 roku 215 mln zł przychodów (wzrost o 19 proc. rdr), 37,4 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 54,5 proc. rdr) i 35,9 mln zł zysku netto (wzrost o 96 proc. rdr).

Spółka wykonała tym samym 40 proc. prognozy na poziomie przychodów, 62 proc. jeśli chodzi o zysk operacyjny i 72 proc. na poziomie zysku netto.

Prognoza na 2008 rok zakłada osiągnięcie 535,6 mln zł przychodów, 60,5 mln zł zysku operacyjnego i 50 mln zł zysku netto.

W 2007 roku Wielton miał 385 mln zł przychodów i 45 mln zł zysku netto, czyli 14,8 proc. więcej od przedstawionej wcześniej prognozy finansowej.

Zdaniem Gońdy na wzrost przychodów w II kwartale tego roku wpłynęło zwiększenie mocy produkcyjnych z 5 do 7 tys. oraz wzrost sprzedaży na nowych rynkach.

_ Poza wzrostem mocy produkcyjnych, na wzrost przychodów wpłynął rozwój rynków eksportowych, głównie rynku rosyjskiego i ukraińskiego. Sprzedaż na tych rynkach rośnie, a dodatkowo my rozwijamy kanały dystrybucji. Mamy własne spółki w Rosji i na Ukrainie, współpracujemy też z koncernami samochodowymi produkującymi samochody ciężarowe na te rynki _ - powiedział Gońda.

Spółka zamierza w tym roku wyjść ze swoją ofertą m.in. na rynek kazachski.

Na koniec drugiego kwartału 2008 zostało już sprzedanych, zakontraktowanych, jest w trakcie kontraktowania oraz zostało przydzielone do sprzedaży dla dystrybutorów 5276 pojazdów, co stanowi ok. 76 proc. planowanej sprzedaży na ten rok.

Wielton jest największym producentem naczep w kraju, jego udział w rynku szacowany jest na ponad 13 proc. Spółka należy również do dziesiątki największych producentów naczep i przyczep w Europie.

Spółka produkuje blisko 60 typów pojazdów transportowych w dziesięciu kategoriach: naczepy skrzyniowe, naczepy kurtynowe, naczepy wywrotki, podwozia, naczepy podkontenerowe, furgony, przyczepy, zabudowy i naczepy chłodnie.

Tagi: wlt, wielton, prognozy, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz