Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Winiecki: Po co komu akcje JSW?

0
Podziel się:

Górnictwo od kilkunastu lat odnotowuje zyski nie dlatego, że zwiększa wydajność pracy na jednego zatrudnionego, ale dlatego, że rosną ceny ropy.

Winiecki: Po co komu akcje JSW?
(kprm.gov.pl)

W teatrze, operze, czy filharmonii ładną tradycją były, gdy przedstawienie premierowe spodobało się widowni, oklaski i wołanie: _ Autor! Autor _, w następstwie czego na scenie pojawiał się autor sztuki, libretta, czy muzyki. Chętnie bym rozszerzył tę ładną tradycję na bardziej prozaiczne sprawy życia publicznego.

Mam w tym względzie pewne, bardzo odległe w czasie, doświadczenia. Jeszcze w latach studenckich, przechodząc przez Plac Bankowy (wówczas Plac Dzierżyńskiego), zostałem zapytany przez łowiącego opinie przechodniów teleżurnalistę, kogo chętnie chciałbym zobaczyć w telewizji. Odpowiedziałem bez namysłu, że chciałbym zobaczyć tych urzędasów, którzy planują miejsca przystanków autobusowych i tramwajowych. Zmieniali je bowiem po parę razy w roku, bez żadnego sensownego powodu. Chciałem więc zobaczyć dziwolągi; coś w rodzaju cielęcia z trzema głowami.

W podobny sposób traktuję tych, którzy kupili akcje Jastrzębskiej spółki, chętnie bym ich zobaczył i usłyszał, jakie to procesy myślowe doprowadziły ich do zakupu tych akcji. Jest to bowiem dla mnie zagadką. Jakiej dywidendy oczekują od spółki górniczej, znając polskie górnictwo węgla kamiennego i pasożytniczo-wymuszeniowe zachowania związkowców oraz ogólną sytuację światową w tym sektorze gospodarki.

Górnictwo od kilkunastu lat odnotowuje zyski nie dlatego, że zwiększa wydajność pracy na jednego zatrudnionego, ale dlatego, że rosną ceny ropy, które _ ciągną _ za sobą ceny innych paliw. W tych latach spółki górnicze odnotowują zyski, które następnie w większości _ przejadane _ są w postaci premii, nagród, piętnastych i szesnastych pensji, itd. Na inwestowanie, nie mówiąc już o zysku netto dla właściciela pozostaje niewiele, albo zgoła nic.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t44518.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;750;zlotych;zysku;w;jeden;dzien,113,0,855409.html) Debiut JSW. 750 złotych zysku w jeden dzień?
Ale tak jest w dobrych latach. Gdy ceny ropy idą w dół, górnictwo węgla kamiennego przynosi generalnie straty. Górnicze związki powiększają jeszcze _ dziurę _ budżetową spółek, domagając się takich samych podwyżek w latach strat, jak w latach zysków. Straty te są następnie przerzucane w części na dostawców spółek węglowych, a w części pokrywane z przyszłych zysków, gdy ceny ropy (a więc i węgla) zaczynają znowu iść w górę. Gdzie są więc owe zyski, z których akcjonariusze inni niż państwo - przyuczone do subsydiowania górników - mogliby otrzymać dywidendę? Może któryś z autorów tych decyzji powiedziałby coś Czytelnikom? Autor! Autor!

Komuś, kto myśli, że mógłby mnie złapać na haczyk i zapytać: _ A Bogdanka? _ odpowiadam, że odczepić się z tego haczyka jest bardzo łatwo. Bogdanka była odległym geograficznie i kulturowo outsiderem, w którym nigdy nie zagościły w takim stopniu pasożytniczo-wymuszeniowe obyczaje. Wiedząc, że ich nikt tak bardzo nie będzie subsydiować, związkowcy – i załogi – zaakceptowali chcąc-niechcąc restrukturyzację, w wyniku której m.in. _ odchudzono _ zatrudnienie i zwiększono wydajność. Jest dzisiaj ona 2-3 razy wyższa niż na Górnym Śląsku, co pozwala na jakie-takie zyski nawet w chudych latach, gdy ceny ropy - i węgla - idą w dół.

Jest jeszcze jeden problem, moim zdaniem. Dotychczas mieliśmy huśtawkę zysków związanych ze zmianami na rynku ropy, czy może dokładniej z _ falowaniem _ cen ropy (i węgla). Jeśli moje poglądy na tzw. cykl surowcowy są zgodne z rzeczywistością, to od drugiej połowy obecnej dekady wejdziemy w fazę spadających cen (tak jak to miało miejsce w poprzednich cyklach). Ile spółek węglowych przetrwa te zmiany? Będą one dobre dla normalnej gospodarki, ale w tej definicji nie mieści się jednakże nasze górnictwo węgla kamiennego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t36586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analitycy;radza;czy;warto;kupowac;akcje;jsw,93,0,850013.html) Analitycy radzą, czy warto kupować akcje JSW Zdaniem ekspertów, kupno papierów węglowej spółki to dobra inwestycja. Zobacz, ile będzie można zarobić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Związkowców więcej niż pracowników. Poznaj minusy spółki Ponad 50 związków nie przeszkodziło JSW w zwiększeniu zysków o ponad 300 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)