Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydawca Rzeczpospolitej wejdzie na GPW

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu nie rozpatruje możliwości bezpośredniej sprzedaży komukolwiek udziałów w Presspublice. Prywatyzacja Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita ma się odbyć poprzez giełdę.

Wydawca Rzeczpospolitej wejdzie na GPW

Ministerstwo Skarbu nie rozpatruje możliwości bezpośredniej sprzedaży komukolwiek udziałów w Presspublice. Prywatyzacja Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita ma się odbyć poprzez giełdę.

Na 7 stycznia zaplanowane jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Presspubliki, które zmieni skład rady nadzorczej i zarządu spółki.

Skarb Państwa planuje odwołać wówczas ze składu RN spółki Andrzeja Liberadzkiego i Krzysztofa Wąsowskiego. Z zarządu odwołani mają być zaś Tomasz Jakubiak i Mariusz Pawlak.

Jak powiedział PAP doradca ministra skarbu Witold Grzybowski, nie zapadła jeszcze decyzja, kto ich zastąpi.

Media pisały wcześniej, że do zarządu mieliby wejść Elżbieta Ponikło (w 2006 r. odwołana z zarządu spółki po przejęciu przez Mecom udziałów w Presspublice od norweskiej Orkli) i Artur Sierant (wydawca "Parkietu"), a do rady nadzorczej - Janusz Reiter.

Według medialnych doniesień "za planowanymi nominacjami stoi Grzegorz Gauden, były prezes Presspubliki i były redaktor naczelny +Rzeczpospolitej+". "To on miał wskazać ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi kandydatów do zarządu, a ten podobno już ich zaakceptował" - pisał Presserwis.

Grzybowski zapewnia, że Grad nie konsultował się w tej sprawie z Gaudenem - "są to wyłącznie fakty medialne" - powiedział PAP.

Według Grzybowskiego podczas styczniowego WZA czterech swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej Presspubliki będzie też chciał wymienić Mecom.

_ W listopadzie minister skarbu wymienił swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej PW Rzeczpospolita, a zarząd spółki ogłosił konkurs na nowego członka, który ma być rozstrzygnięty jeszcze w grudniu. _Skarb Państwa posiada w Presspublice (wydawcy m.in. dzienników "Rzeczpospolita" i "Parkiet") 49 proc. udziałów poprzez PW Rzeczpospolita. Pozostałe 51 proc. udziałów należy do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Mecom.

O prywatyzacji PW Rzeczpospolita głośno jest od połowy listopada. Dwaj członkowie zarządu PW Rzeczpospolita złożyli wówczas zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez wywieranie nacisków na szybką sprzedaż udziałów.

Naciski miał wywierać na jednego z członków zarządu spółki podsekretarz stanu w MSP Michał Krupiński, powołując się przy tym na "wolę Pałacu Prezydenckiego i premiera". Udziały Skarbu Państwa miał odkupić Mecom. Mecom ujawnił, że dostał propozycję odkupienia udziałów w Presspublice, nie zdradził jednak, od kogo. Zapowiedział też, że jest zainteresowany ich kupnem.

Oprócz Mecomu zainteresowanie kupnem państwowych udziałów w
Presspublice wyraziły też Platforma Mediowa Point Group oraz Polskapresse.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)