Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZA Puławy zakończył inwestycje za 500 mln zł

0
Podziel się:

Zakłady Azotowe Puławy i firma Air Liquide Polska zakończyły budowę instalacji do separacji powietrza (tzw. nowej tlenowni) oraz intensyfikacji produkcji amoniaku i mocznika (tzw. revamping mocznika) za blisko pół miliarda złotych.

ZA Puławy zakończył inwestycje za 500 mln zł
(Sławomir Kłak/ZA Puławy)

Dzięki inwestycji zwiększą się zdolności produkcyjne amoniaku, mocznika a także zmniejszy się zużycie gazu do produkcji amoniaku i zużycie amoniaku do produkcji mocznika

_ Inwestycje zostały przeprowadzone na terenie utworzonej w październiku 2007 r. SSE 'Starachowice' podstrefa Puławy _ - czytamy w komunikacie.

ZAP podały, że wydajność nowej tlenowni wynosi 295.000 tys. m3 tlenu/rok, co oznacza zwiększenie o 102.000 Nm3/rok w stosunku do starych, wyeksploatowanych bloków tlenowych. _ Wykorzystanie tlenu z nowej instalacji na Wydziale Amoniaku II pozwala na obniżenie zużycia gazu do produkcji amoniaku (ok. 5,4 proc.) oraz amoniaku na instalacji mocznika o ponad 3,5 proc. _ – czytamy dalej.

Dzięki inwestycji zwiększy się produkcja amoniaku o ok. 170 tys. t/rok do poziomu 1.125 tys. t/r. „Modernizacja Wytwórni Mocznika pozwala na zwiększenie zdolności produkcji mocznika o ponad 270 tys. ton/rok do poziomu 1.215.000 t/rok. Pozwoliło też na zwiększenie potencjału produkcyjnego w zakresie AdBlue z 30 do 100 tys. ton/rok" – czytamy dalej.

ZAP podkreślają, że spowoduje to również uniezależnienie instalacji produkujących melaminę od sytuacji ruchowej Wytwórni Mocznika oraz ograniczenie emisji z instalacji.

_ - Umocniliśmy swoją 2. pozycję w produkcji mocznika w Europie. Rynek pokazuje, że dobrze zainwestowaliśmy nasze środki. Zarazem już teraz pracujemy nad dalszym przetwarzaniem mocznika w nowoczesne nawozy Pulgran i Pulaskę _ - powiedział prezes Puław Paweł Jarczewski.

W połowie 2008 roku ZA Puławy i Air Liquide Polska podpisały umowę, której przedmiotem są dostawy gazowego tlenu i azotu produkowanego w instalacjach wybudowanych i użytkowanych przez Air Liquide o szacowanej wówczas wartości na 680 mln zł.

Umowa została zawarta na okres 15 lat od momentu rozpoczęcia dostaw tlenu i azotu. Pierwotnie planowano je na 1 stycznia 2010 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)