Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stp
10.11.2011 12:59

Zarobili dwa razy więcej niż przed rokiem

Stalprodukt wygenerował w III kwartale 36 mln zł zysku netto. Wynik jest o 23 proc. powyżej konsensusu, który zakładał 29,2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Stalprodukt wygenerował w III kwartale 36 mln zł zysku netto, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wynik jest o 23 proc. powyżej konsensusu, który zakładał 29,2 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 40,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka miała 24,9 mln zł EBIT. Oznacza to wzrost o 64,3 proc. w skali roku. Ankietowani przez PAP analitycy spodziewali się wyniku o 17,9 proc. niższego.

Przychody wzrosły do 518,2 mln zł z 452,3 mln zł rok wcześniej. To zmiana o 14,6 proc. Jest to jednocześnie 6,3 proc. powyżej konsensusu rynkowego.

_ W okresie sprawozdawczym Grupa zanotowała najwyższe w swojej historii kwartalne przychody ze sprzedaży. Natomiast w okresie od II kwartału 2010 uzyskała najlepsze kwartalne wyniki finansowe _ - podał Stalprodukt.

Stalprodukt poinformował, że zwiększenie przychodów ze sprzedaży spowodowane jest wzrostem wolumenu sprzedaży w blachach transformatorowych o 25 proc. oraz w wyrobach segmentu profili o 10 proc. Pozytywny wpływ miały też korzystne kursy walutowe. Biorąc pod uwagę fakt, że średnie ceny sprzedaży w okresie sprawozdawczym i porównywalnym były zbliżone, poprawa wyników grupy w ujęciu rdr jest konsekwencją zwiększenia wielkości przychodów ze sprzedaży.

W okresie 9 miesięcy 2011 roku przychody grupy wzrosły o 15,1 proc. rdr. Jednocześnie zanotowano ponad 30-procentowy spadek zysku operacyjnego i zysku netto.

_ Takie wyniki finansowe są odzwierciedleniem niekorzystnych tendencji cenowych, zwłaszcza w segmencie blach elektrotechnicznych. Uzyskane bowiem średnie ceny w tym segmencie w okresie 9 miesięcy roku sprawozdawczego są o 14,1 proc. niższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Średnie ceny wyrobów w segmencie profili ukształtowały się co prawda na wyższym poziomie, ale uzyskane wyniki z tego tytułu nie zdołały rekompensować strat z tytułu spadku cen blach elektrotechnicznych _ - napisano w komentarzu do wyników finansowych.

Grupa Stalprodukt ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą. Grupa nie doświadcza zatorów płatniczych, jej podmioty posiadają płynność finansową i zdolność kredytową, za wyjątkiem spółki CynkMal w Legnicy, w której prowadzono postępowanie restrukturyzacyjne.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: stp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz