Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd KGHM porozumiał się ze związkami

0
Podziel się:

Porozumienie dotyczące wskaźnika wzrostu wynagrodzeń zawarto w KGHM ze wszystkimi organizacjami związkowymi, w tym ze Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Miedziowego, który w środę po południu zakończył spór zbiorowy z zarządem koncernu.

Porozumienie dotyczące wskaźnika wzrostu wynagrodzeń zawarto w środę w KGHM Polska Miedź SA ze wszystkimi organizacjami związkowymi, w tym ze Związkiem Zawodowym Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), który w środę po południu zakończył spór zbiorowy z zarządem koncernu.

"Tym samym odwołaliśmy zapowiadane referendum strajkowe" - poinformował PAP Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący ZZPPM.

W środę centrale związkowe działające w koncernie podpisały porozumienie z zarządem spółki, zgodnie z którym ustalono wskaźnik wzrostu tzw. stawek indywidualnego zaszeregowania (czyli płac zasadniczych) na 7 procent. W sporze zbiorowym ZZPPM domagał się ich wzrostu o 10 procent.

Kompromis w porozumieniu ze wszystkimi związkami dotyczy także wysuwanego przez ZZPPM postulatu tzw. przeszeregowań części załogi. ZZPPM, w sporze zbiorowym, domagał się przeszeregowania 30 procent załogi (co oznacza dla tej grupy awanse na lepiej płatne stanowiska pracy), a w porozumieniu przyjęto, że obejmą one 25 procent pracowników.

W komunikacie ZZPPM poinformował, że również w środę uzyskał ponadto pozytywne deklaracje zarządu KGHM dotyczące zwiększenia zatrudnienia w sferze produkcyjnej i wystąpienia do WZA z wnioskiem o dokonanie odpisu 100 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych z zysku za 2005 roku z przeznaczeniem na pomoc w realizacji planu budownictwa jednego jedno i wielorodzinnego dla pracowników spółki.

"Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni. Kompromis z założenia nie obejmuje wszystkiego czego się żądało" - powiedział PAP Józef Czyczerski, szef drugiego dużego związku w koncernie - Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Jeszcze we wtorek działacze ZZPPM ogłosili zamiar organizacji referendum, w którym załoga KGHM Polska Miedź SA miała wypowiedzieć się m.in. na temat ewentualnego strajku w firmie. Było to konsekwencją stanowiska zarządu spółki, który nie chciał przystać na żądania związkowców i proponował wzrost wynagrodzeń na poziomie 3 procent oraz przeszeregowania 20 procent załogi.

W 2005 roku średnia płaca w KGHM wzrosła do blisko 6,6 tys. zł. Pracownicy otrzymali m.in. dwie dodatkowe nagrody - w lutym 2005 roku - w wysokości 50 proc. średniomiesięcznego wynagrodzenia i kilka miesięcy później drugą - w wysokości jednego średniego wynagrodzenia.

10 lutego w Warszawie ma się odbyć pierwsze posiedzenie rady nadzorczej w nowym składzie (nowych członków powołał na styczniowym NWZA największy akcjonariusz spółki - Skarb Państwa), a jeden z punktów porządku obrad rady to zmiany w zarządzie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)