Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZCh Police pożyczą 150 mln zł

0
Podziel się:

Zarząd Zakładów Chemicznych Police złoży w Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o uzyskanie finansowania w wysokości 150 mln zł w ramach pomocy indywidualnej.

ZCh Police pożyczą 150 mln zł
(kalleboo/CC/Flickr)

Zarząd Zakładów Chemicznych Police złoży w Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o uzyskanie finansowania w wysokości 150 mln zł w ramach pomocy indywidualnej.

Powyższa decyzja została podjęta w oparciu o analizę potencjalnych ryzyk i korzyści dla spółki. Wybór tego sposobu postępowania przyspieszy pozyskanie środków finansowych na bieżącą działalność operacyjną spółki. Wobec utrzymywania się zjawisk kryzysowych oraz braku poprawy wyników finansowych, zarząd spółki odstąpił od dotychczasowej ścieżki, która mogłaby zostać uznana za niedozwoloną pomoc publiczną.

Jednocześnie zarząd poinformował, że wystąpi o wszelkie zgody korporacyjne w celu szybkiego uruchomienia finansowania oraz przeprowadzi niezbędną weryfikację programu restrukturyzacji.

Działające w ZCh Police związki zawodowe domagają się pilnego spotkania z ministrem skarbu i odwołania zarządu spółki. W czwartek związkowcy oflagowali firmę, zapowiadając jednocześnie, że w przypadku niespełnienia ich postulatów w ciągu siedmiu dni w spółce może dojść do strajku.

Żądania związków to skutek przedstawionej w środę przez ARP zarządowi Polic propozycji innego zaangażowania ARP w restrukturyzację spółki, która zamiast poręczenia 190 mln zł odnawialnego kredytu obrotowego, o jaki ZCh Police ubiegają się w banku PKO BP, zaproponowała udzielenie spółce gotówkowej indywidualnej pomocy publicznej. Na taką pomoc musi się zgodzić Komisja Europejska.

W wydanym w środę komunikacie ARP podała, że propozycja zmiany formy zaangażowania w restrukturyzację Polic wynika z analizy bieżącej sytuacji finansowej spółki. W ocenie ARP, wskazuje ona _ na konieczność zaangażowania znacznie wyższych środków niż obecnie wnioskowane przez spółkę oraz poważne pogłębienie planów restrukturyzacyjnych, będących podstawą decyzji Agencji o woli poręczenia kredytu _.

Wolę poręczenia kredytu dla ZCh Police ARP wyraziła w maju br. Agencja miała poręczyć go do kwoty 150 mln zł. Decyzję o przyznaniu ZCh Police kredytu zarząd PKO BP podjął w październiku br. Umowa w tej sprawie nie została jednak dotychczas podpisana m.in. z powodu braku poręczenia przez ARP, co było jednym z warunków przekazania pieniędzy.

Zniecierpliwione brakiem zapłaty Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie zgodziło się na kolejne przełożenie terminu spłaty zobowiązań i zdecydowało się odstąpić od umowy dostarczania spółce z Polic gazu ziemnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)