Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zetkama podtrzymuje prognozę na 2010

0
Podziel się

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w ostatnich miesiącach wyraźnie rosną zarobki poszczególnych spółek z grupy, wyhamował też wzrost cen surowca.

Zetkama podtrzymuje prognozę na 2010
(Emily2k/Dreamstime)
bEhYXIUl

Zetkama podtrzymuje prognozy na ten rok, mimo że po półroczu szacunki zysku netto zostały wykonane w 32 proc. Przedstawiciele spółki poinformowali, że w ostatnich miesiącach wyraźnie rosną zarobki poszczególnych spółek z grupy, wyhamował też wzrost cen surowca.

_ - Podtrzymujemy prognozy na 2010 rok. Na poziomie EBITDA i sprzedaży nie widzę zagrożenia, ale również plan dotyczący zysku netto powinien zostać wykonany. W maju, czerwcu i lipcu obserwowaliśmy dynamiczny wzrost zysków w spółkach zależnych. Taka sytuacja utrzymuje się, co pozwala nam z optymizmem patrzeć na kolejne miesiące _ - powiedział prezes spółki Leszek Jurasz.

Prognoza grupy na ten rok zakłada zysk netto na poziomie 6,6 mln zł, 17,2 mln zł EBITDA i 180,8 mln zł przychodów. Po półroczu założenia dotyczące zysku netto zostały wykonane w 32 proc., zysku EBITDA w 47 proc., a przychodów w 56 proc.

bEhYXIUn

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku skonsolidowany zysk netto Zetkamy spadł do 2,1 mln zł z 12,3 mln zł przed rokiem, zysk operacyjny do 4,6 mln zł z 18,4 mln zł, a przychody wzrosły do 101,9 mln zł ze 101,3 mln zł.

W wynikach za I półrocze 2009 roku widoczny był jednak efekt rozliczenia nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez MCS. Po odliczeniu efektu jednorazowego EBIT w pierwszych sześciu miesiącach 2009 roku wyniósłby 10,7 mln zł, a zysk netto 8,7 mln zł.
_ _

_ - Dodatkowo na koniec pierwszego półrocza 2009 roku przypadł koniec dobrej koniunktury w gospodarce - większość zeszłorocznego zysku została wypracowana w pierwszym półroczu _ - powiedział Jurasz.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że niekorzystnym elementem w ostatnich miesiącach był wzrost cen surowca, który wyniósł ok. 50 proc. Wzrosty wyhamowały dopiero w ostatnich tygodniach.
_ _

bEhYXIUt

_ - Mamy nawet chwilowo do czynienia z niewielkimi obniżkami cen surowca. Do końca roku spodziewam się stabilizacji cen, ewentualnie niewielkiej korekty w dół _ - ocenia prezes.

Przedstawiciele firmy szacują docelowo potencjał grupy w obecnym kształcie, pod względem przychodów, na 270-300 mln zł.

Moce produkcyjne w zakładach należących do grupy są wykorzystane prawie w 100 proc., poza spółką MCS w Żorach, gdzie jest jeszcze spory zapas.

Zetkama cały czas analizuje projekty akwizycyjne napływające z rynku. Badała kilka projektów związanych z przejęciem firm produkcyjnych, w tym dwa zagraniczne.
_ _

bEhYXIUu

_ - Nie zakończyliśmy budowy grupy. Planujemy dalszy rozwój. To element naszej strategii. Ale na chwilę obecną nie ma projektów mocno zaawansowanych _ - powiedział Jurasz.

bEhYXIUO
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)