Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgoda KPWiG już niepotrzebna

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, dostosowujący polskie przepisy do regulacji unijnych, znosi konieczność udzielania przez KPWiG zezwoleń na przekraczanie poszczególnych progów liczby głosów przez akcjonariuszy w spółkach publicznych

.

"Nowelizacja prawa o obrocie papierami wartościowymi znosi konieczność udzielania przez KPWiG zezwoleń na przekraczanie poszczególnych progów liczby głosów przez akcjonariuszy w spółkach publicznych" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej zastępca przewodniczącego KPWiG Aleksander Chłopecki.

Projekt zaostrza w zamian obowiązki informacyjne i określa warunki obowiązku ogłoszenia wezwania.

Jeśli inwestor zamierza przekroczyć 25 proc. głosów na WZA spółki, musi to zrobić w drodze wezwania.

Jeśli w wyniku wezwania nie przekroczy 50 proc. głosów, wówczas, do uzyskania progu 50 proc. głosów, może kupować papiery podmiotu wyłącznie ogłaszając kolejne wezwanie. Jeśli natomiast przekroczy ten próg, wówczas może nabywać do 5 proc. rocznie bez obowiązku ogłaszania wezwania.

Projekt nowelizacji przewiduje również, że akcjonariusz, który ma 90 proc. lub więcej głosów w spółce, jest uprawniony do kupna pozostałych jej papierów. Z drugiej strony akcjonariusz może zażądać od tych, którzy mają 90 lub więcej głosów, wykupu jej walorów.

DOMY MAKLERSKIE, ALTERNATYWNE SYSTEMY OBROTU

Chłopecki poinformował, że możliwe będzie również tworzenie alternatywnych do rynku regulowanego systemów obrotu papierami wartościowymi.

Akcje spółek będą mogły uczestniczyć w obrocie organizowanym przez domy maklerskie. Byłyby to systemy kontrolowane, tak, by zapewniały uczestnikom gwarancje i bezpieczeństwo. Oparte byłyby o ceny z rynku regulowanego.

Domy maklerskie miałyby też możliwość odsprzedaży posiadanych przez siebie papierów wartościowych, jak również na podobnych warunkach mogłyby dokonywać transakcji zakupu, na warunkach cenowych porównywalnych z giełdowymi.

Zastępca przewodniczącego poinformował, że projekt przewiduje powołanie instytucji agenta domu maklerskiego. Byłaby to osoba fizyczna, świadcząca usługi w imieniu konkretnego domu maklerskiego w "terenie" (nie w tradycyjnych punktach obsługi klienta). Prowadzenie tego typu działalności byłoby obwarowane stosownym zezwoleniem i licencją.

PROSPEKT EMISYJNY

Projekt przewiduje również zmiany w zakresie prospektu emisyjnego. Zgodnie z przepisami unijnymi, prospekt uznany w jednym z krajów UE jest automatycznie uznawany w pozostałych krajach unijnych.

Podobnie będzie w Polsce: firmy krajowe będą publikowały prospekty według określonych zasad, tak, by spełniały one wymogi pozostałych państw członkowskich. Chłopecki poinformował jednak, że małe firmy regionalne będą miały możliwość przygotowania prospektu wyłącznie na polski rynek.

Zastępca przewodniczącego KPWiG poinformował, że prospekt będzie można sporządzać w formie jednolitego dokumentu, bądź zestawu dokumentów, obejmującego dokument rejestrowy, dokument ofertowy i dokument podsumowujący.

"Emitenci będą mogli emitować papiery wartościowe na podstawie dokumentu ofertowego i podsumowującego, mając aktualizowany co roku dokument rejestrowy" - powiedział Chłopecki.

PRZECIWDZIAŁANIE PRZESTĘPCZOŚCI

Projekt nowelizacji wzmacnia rolę KPWiG, podobnie jak to dzieje się w krajach UE, co ma skuteczniej przeciwdziałać przestępczości na rynku kapitałowym i usprawnić nadzór nad rynkiem papierów wartościowych.

Przewodniczący KPWiG Jacek Socha poinformował, że pewna grupa przestępstw, obecnie ściganych postępowaniem karnym, zgodnie z projektem nowelizacji będzie ścigana w trybie postępowania administracyjnego.

Przykładowo będzie to dotyczyć spraw w zakresie ujawniania informacji poufnej.

Projekt przewiduje możliwość nakładania przez Komisję kar pieniężnych, będących wielokrotnością korzyści majątkowej osiągniętej przez podmiot za sprawą wykroczenia.

Socha poinformował, że nowelizacja zakłada możliwość prowadzenia przez Komisję postępowań kontrolnych a także wyjaśniających, umożliwiających KPWiG uzupełnienie wiedzy o ewentualnym przestępstwie, do którego doszło na rynku.

Miałaby ona prawo do żądania wyjaśnień, wydania dokumentów, na przykład udostępnienia billingów, byłaby też uprawniona do przeprowadzenia kontroli w siedzibie podejrzanego podmiotu.

PRZEWIDYWANY TERMINARZ PRAC NAD PROJEKTEM

Przewodniczący KPWiG liczy, że projekt ustawy zostanie skierowany na posiedzenie Rady Ministrów w III kwartale tego roku. Szacuje jednocześnie, że w okolicach października-listopada mogłyby się rozpocząć sejmowe prace nad nim.

Poinformował, że ustawa powinna zostać uchwalona przed przyszłorocznymi wakacjami parlamentarnymi.

Projekt ustawy jest zamieszczony na stronach internetowych KPWiG.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)