Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany na GPW po 1 maja

0
Podziel się:

Od 1 maja zmianie ulegnie dotychczasowy podział obrotu papierami wartościowymi na GPW. Zlikwidowany zostanie bowiem rynek wolny, a handel odbywał się będzie na jednym z dwóch rynków: podstawowym lub równoległym. Oprócz tego, w ich ramach zostaną wyodrębnione segmenty (opdowiednio Plus i Prim), na których notowane będą spółki spełniające wyższe standardy.

Zmiany na GPW po 1 maja

Od dnia 1 maja 2004 zmianie ulegnie dotychczasowy podział obrotu papierami wartościowymi na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zlikwidowany zostanie bowiem rynek wolny, a handel odbywał się będzie na jednym z dwóch rynków: podstawowym lub równoległym. Oprócz tego, w ich ramach zostaną wyodrębnione segmenty (opdowiednio Plus i Prim), na których notowane będą spółki spełniające wyższe standardy.

Na rynku podstawowym notowane będą akcje dopuszczone do publicznego obrotu (na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 17.07.2001r), posidające nieograniczoną zbywalność, spełniające kryteria odpowiedniej wartości i rozproszenia, których emitenci ogłaszali sprawozdania finansowe za ostatnie trzy lata. W ramach tego rynku zostanie wyodrębniony segment Plus, na którym notowane spółki zobligowane będą między innymi do stosowania wszystkich zasad ładu korporacyjnego (oprócz zasady nr 20, stanowiącej, że "przynajmniej połowę członków rady nadzorczej powinni stanowić członkowie niezależni, wolni od jakichkolwiek powiązań ze spółką") oraz zapewnienia odpowiednich standardów w zakresie komunikacji emitentów z inwestorami (m.in. od 1 stycznia 2005r publikowanie raportów bieżących i okresowych również w języku angielskim).

W stosunku do akcji spółek zakwalifikowanych na rynek równoległy będą obowiązywały mniejsze wymagania. W stosunku do ich emitenta nie może toczyć się postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne oraz muszą posidać nieograniczoną zbywalność. Dopuszczenie do publicznego obrotu będzie odbywać się na zasadach określonych w Regulaminie Giełdy. Dla spółek, które spełnią dodatkowe wymogi dotyczące standardów komunikacji emitentów z inwestorami oraz obowiązek publikowania informacji finansowych w poszerzonym zakresie przeznaczony będzie segment Prim.

Zgodnie z projektem uchwały (która będzie podjęta 30 kwietnia) na rynek podstawowy trafią wszystkie papiery notowane obecnie na rynku kasowym za wyjątkiem następujących spółek:

Ampli
Beef-San
Bick
Budopol-Wrocław
Bytom
Energoaparatura
Elkop
Gant
ŁDA Invest
Pekabex
Tonsil
Trans Universal Poland
Wistil

Wszystkie wymienione wyżej spółki ponieważ nie spełnianią wymogów kwalifikacji na rynek podstawowy (poza ostatnią, która nie zgodziła się na przeniesienie), notowane będą na rynku równoległym. Z tego samego powodu na ten rynek trafią również obligacji BPHOB0604.

Kolejna ważna zmiana jaka nastąpi po 1 maja dotyczyć będzie modyfikacji składu indeksu WIRR, który stanie się indeksem małych spółek rynku podstawowego. GPW rozważa, czy jest potrzeba wprowadzenia indeksu dla rynku równoległego.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)