Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zobacz, na co liczy Qumak-Sekom w związku z nową strategią

0
Podziel się

Qumak-Sekom oczekuje, że nowa strategia przyniesie mu stopniowy wzrost przychodów, od 450 mln zł w 2012 i 2013 roku do 660 mln zł w 2016 roku.

Zobacz, na co liczy Qumak-Sekom w związku z nową strategią
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)
bDmCyVvp

Qumak-Sekom oczekuje, że nowa strategia przyniesie mu stopniowy wzrost przychodów, od 450 mln zł w 2012 i 2013 roku do 660 mln zł w 2016 roku.

Ma ona też ograniczyć koszty Qumaka o około 7 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Paweł Jaguś. Oczekiwane do końca roku zaspokojenie przez NCS roszczeń konsorcjum podwykonawców Stadionu Narodowego umożliwiłoby Qumakowi uruchomienie środków na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

_ Zmieniamy obszary strategiczne spółki. Chcemy zaistnieć w kontraktach większych i oferujących wyższe marże; będziemy natomiast stopniowo wyciszać obszary niskomarżowe. Poszukamy też możliwości akwizycji spółek komplementarnych do naszych kompetencji _ - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Qumak-Sekom, Paweł Jaguś.

bDmCyVvr

_ Wchodzimy w nowy obszar rozwiązań dla lotnictwa, obejmujący infrastrukturę lotniskową oraz systemy wspomagania i zarządzania ruchem samolotów, gdzie będziemy budować pozycję poprzez współpracę z polskimi portami lotniczymi i liniami lotniczymi. Widzimy ogromny potencjał w tym rynku _ - dodał.

_ Te zmiany przyniosą wzrost przychodów, przy stopniowym zwiększaniu rentowności netto, docelowo do 5,7 procent w 2016 roku. Obniżą też nasze koszty o około 6-7 procent _ - powiedział.

Qumak-Sekom ogłosił we wtorek strategię, w której zakłada zmianę struktury kontraktów na większe i wysokomarżowe. Spółka zapowiedziała także zmianę struktury organizacyjnej, której najważniejszym filarem będzie dział rozwoju i projektów strategicznych.

Qumak zapowiedział także przedstawienie nowego wizerunku spółki pod koniec 2012 roku.

bDmCyVvx

Spółka szacuje, że wprowadzane w spółce zmiany przyniosą jej wzrost przychodów do 450 mln zł w 2012 i 2013 roku. W latach 2014-2016 przychody mają wynieść odpowiednio 500, 580 i 660 mln zł.

Dla porównania, w 2011 roku Qumak-Sekom miał 384,4 mln zł przychodów, przy 13,3 mln zł zysku netto. W pierwszym półroczu 2012 roku było to 191,3 mln zł przychodów i 1,7 mln zł zysku netto.

_ Złożyliśmy do sądu wniosek o wyznaczenie terminu ugody z NCS. Zasugerowano nam 11 września, ale ten termin nieco się przedłuża. Sąd stwierdził, że nasze faktury są wymagalne. Jako konsorcjum otrzymamy z tego tytułu 9 mln zł. Oczekujemy, że wypłata środków nastąpi do końca tego roku _ - powiedział prezes.

_ 30 sierpnia NCS podpisał także protokół odbioru inwestycji w terminie. Czeka nas teraz wystawienie faktur i 60 dni oczekiwania, aż staną się wymagalne. Wówczas pójdziemy do sądu z kolejnym roszczeniem wnioskując o ugodę. Kwota roszczenia będzie liczona raczej w milionach niż tysiącach złotych _ - dodał.

bDmCyVvy

Jaguś poinformował, że Qumak-Sekom zamierza też zgłosić roszczenie uznania, że opóźnieniom na stadionie winny jest generalny wykonawca inwestycji.

_ Chcemy zgłosić do Alpine Bau i Hydrobudowy (generalnego wykonawcy Stadionu Narodowego - PAP) roszczenie uznania, że opóźnienia na stadionie wystąpiły z winy generalnego wykonawcy. Będzie to jednak trudne, ponieważ polskie prawo nie przewiduje zgłaszania roszczeń do podmiotu, którego już nie ma _ - powiedział.

W lipcu Narodowe Centrum Sportu zawarło porozumienie z podwykonawcą Stadionu Narodowego, konsorcjum Elektrobudowy, Qumaka-Sekom i Przedsiębiorstwa Agat. Na mocy porozumienia konsorcjum otrzyma należne mu wynagrodzenie w ciągu 3 dni roboczych od dnia zawarcia z Narodowym Centrum Sportu ugody potwierdzającej wysokość nieuregulowanych zobowiązań.

Czerwcowe walne Qumak-Sekom zdecydowało o przekazaniu części zysku za rok 2011 w kwocie ok. 7,78 mln zł (0,75 zł na akcję) na fundusz rezerwowy do ewentualnego wykorzystania na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy w późniejszym terminie, po pozytywnym rozwiązaniu problemów z należnościami dotyczącymi Stadionu Narodowego.

bDmCyVvS
giełda
Źródło:
KOMENTARZE
(0)