Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS obawia się o kod źródłowy w związku z przejęciem Prokomu przez Asseco

0
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zamierza ogłosić w 2010 r. przetarg na partnera w umowie głównej dotyczącej systemu informatycznego ZUS. Obecna umowa z Prokomem kończy się 10 października 2010 r. - powiedział prezes ZUS Paweł Wypych.

ZUS obawia się o kod źródłowy w związku z przejęciem Prokomu przez Asseco

"Obecna umowa została zawarta w 1999 r. i tę umowę respektujemy.
Chcielibyśmy jednak mieć szansę ogłosić przetarg dla wszystkich zainteresowanych" - powiedział Wypych.

Zaznaczył, że w związku z możliwymi zmianami w akcjonariacie Prokomu, obecnie trwają z tą spółką negocjacje, które mają zagwarantować interesy ZUS.

"Zaproponowaliśmy zdeponowanie kodów źródłowych u strony trzeciej
- może to być bank, można wybrać inne rozwiązanie, wiemy, że Prokom ma kilka takich porozumień" - powiedział Wypych.

Kod źródłowy jest używany przez programistę do prac nad stworzeniem oprogramowania. Kod źródłowy jest następnie przetwarzany na program zrozumiały dla komputera. Użytkownik oprogramowania z reguły nie otrzymuje kodu źródłowego i nie może samodzielnie zmieniać posiadanego oprogramowania.

Wypych dodał, że ZUS zamierza przedłużyć inną umowę z Prokomem, na bieżącą eksploatację systemu. Jest to umowa kończąca się 10 października br. ZUS ma jednak na uwadze bezpieczeństwo systemu służącego wypłacie świadczeń, dysponuje też niewykorzystanymi środkami na tę umowę, zawartą jeszcze w 2006 r.

"Jednak prowadzimy z Prokomem rozmowy. Obie strony mają określić warunki w sposób partnerski" - podkreślił Wypych.

Asseco Poland planuje kupić od Prokomu Investments oraz od Ryszarda Krauzego pakiet akcji Prokomu Software, dający 23,69 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Według wcześniejszych zapowiedzi Asseco, umowa kupna akcji Prokomu ma zostać podpisana pod koniec września br.

Celem Asseco Poland jest fuzja z Prokomem Software. Harmonogram połączenia zakłada, że do końca listopada zastaną złożone do sądu plany połączenia obu spółek, do końca stycznia 2008 roku mają się odbyć WZA, które zdecydują o emisji połączeniowej i fuzji spółek, a do końca marca 2008 r. planowana jest rejestracja połączenia.

Prokom Software informatyzował ZUS w związku z reformą emerytalną uchwaloną w 1997 r. i wdrożoną w 1999 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)