Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki PKN Orlen grożą strajkiem

0
Podziel się:

Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ) w PKN Orlen wszedł w spór zbiorowy z zarządem spółki, nie zgadzając się na planowaną restrukturyzację i likwidację dotychczasowych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO) płockiego koncernu. Związkowcy grożą strajkiem - poinformował PAP w piątkowym komunikacie KMKPZZ.

"Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych oczekuje od zarządu PKN Orlen uwzględnienia wszystkich żądań i zrealizowania ich w terminie do 31 maja 2005 roku. W razie nieuwzględnienia w podanym terminie wysuniętych żądań, ogłoszony zostanie strajk" - napisali związkowcy.

W swym stanowisku domagają się m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur.

Szef NSZZ "Solidarność" w Grupie Orlen, wchodzącego w skład KMKPZZ, Walenty Cywiński powiedział PAP, że termin rozpoczęcia ewentualnej akcji strajkowej zostanie ustalony później. "Chcieliśmy uprzedzić zarząd, zgodnie z zapisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, że w przypadku niespełnienia naszych postulatów, może dojść do strajku. Na razie gotowi jesteśmy do rozmów" - powiedział w piątek PAP Cywiński.

W miniony wtorek wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel oświadczył dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany przeprowadzić program restrukturyzacji i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego.

Ze źródła w PKN Orlen dziennikarz PAP dowiedział się, że spotkanie związkowców i zarządu poświęcone m.in. reorganizacji regionalnych struktur spółki, a także ogłoszonej ostatnio zapowiedzi zwolnień grupowych, które miałyby objąć 570 osób, zaplanowano na 30 maja.

Niewykluczone, że zarząd płockiego koncernu przedstawi wtedy odpowiedź na list KMKPZZ z ubiegłego tygodnia, w którym związkowcy uzasadnili swój sprzeciw wobec likwidacji jednostek regionalnych; pod pismem podpisało się 1075 pracowników tych struktur, czyli - jak podają związkowcy - ponad dwie trzecie tam zatrudnionych.

Od 11 kwietnia przeciwko likwidacji obecnych 12 RJO PKN Orlen we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków.

Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące KMKPZZ: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen. Trwające miesiąc konsultacje między zarządem płockiego koncernu a KMKPZZ w sprawie restrukturyzacji nie przyniosły dotychczas rezultatu.

Według przygotowanego wcześniej przez zarząd PKN Orlen projektu restrukturyzacji, istniejące obecnie struktury regionalne mają zostać zamienione na trzy regiony handlu detalicznego w Lublinie (wcześniej proponowano Łódź), Katowicach i Poznaniu oraz pięć regionów handlu hurtowego; zlikwidowanych miałoby zostać 327 regionalnych stanowisk pracy, w większości kierowniczych.

Dla zwalnianych pracowników z regionów spółki w ramach programu restrukturyzacji przygotowano pakiety osłonowe i odprawy. Według zarządu PKN Orlen, przekształcenia służb terenowych przynieść mają rocznie 26,9 mln zł oszczędności. W 2004 r. na jednostki regionalne wydano 122,4 mln zł.

Protestujący przeciwko tej formie restrukturyzacji związkowcy PKN Orlen od początku utrzymywali, iż pracę w regionach może stracić co najmniej 500 osób. Ich zdaniem, proponowane przez zarząd zmiany nie mają uzasadnienia biznesowego, nie przekładają się na realizowany plan rozwoju sprzedaży paliw, nie mają też żadnego wpływu na zwiększenie przez spółkę udziału w krajowym rynku tego sektora.

W PKN Orlen pracuje około 5,5 tys. osób, z czego ponad 1,5 tys. w strukturach terenowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)