Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Związkowcy z KGHM piszą do premiera

0
Podziel się

Petycja ma skłonić do zaniechania prywatyzacji miedziowego kombinatu.

Związkowcy z KGHM piszą do premiera
(materiały prasowe/kghm.pl)
bDYNKoNx

Przedstawiciele związkowców z KGHM podpisali petycję do premieraDonalda Tuskao zaniechanie prywatyzacji KGHM.

Apel ma związek z projektem prywatyzacji autorstwa ministra Skarbu Państwa, w którym jest mowa o sprzedaży akcji miedziowej spółki.

bDYNKoNz

Petycja ma zostać wysłana w czwartek. Podpisy pod nią złożyło także pięciu parlamentarzystów z Dolnego Śląska, którzy spotkali się w środę ze związkowcami:Piotr Cybulski(PiS),Elżbieta Witek(PiS),Marzena Machałek(PiS),Janusz Mikulicz(PO) oraz poseł Lewicy i zarazem przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM)Ryszard Zbrzyzny.

Posłowie zgodnie zapewniali, że są przeciwni prywatyzacji KGHM. Pod petycją podpisu nie złożyła jedynie obecna na spotkaniu posłankaEwa Drozdz PO. Tłumaczyła, że musi mieć czas na dokładne zapoznanie się z dokumentem.

ZOBACZ TAKŻE:

W petycji związkowcy wskazują, że pozbycie się kontroli nad spółką miedziową niesie za sobą zagrożenie likwidacją tysiąca miejsc pracy oraz pozbawieniem potencjalnych korzyści budżetu państwa z tytułu wkładu podatków pośrednich i bezpośrednich oraz dywidendy.

bDYNKoNF

Związkowcy wskazują również, że potencjalny inwestor będzie zainteresowany tylko i wyłącznie przejęciem kontroli nad rynkami zbytu spółki miedziowej oraz szybką eksploatacją jej złóż.

_ - Pozostałe pokłady zostaną uznane za nieopłacalne i zaniechana zostanie praca nad ich udostępnieniem, grozi to skróceniem żywotności kopalń polskiej miedzi maksymalnie do pięciu lat, a przecież mogą funkcjonować jeszcze 30-40 lat dając impuls do rozwoju naszego regionu i zabezpieczyć miejsce pracy tysięcy ludzi _ - czytamy w petycji.

Związkowcy wskazują, że KGHM jest motorem rozwojowym regionu, a jego przyjęcie przez _ obcy kapitał _ doprowadzi do upadku całego regionu. Jako kolejny argumenty przeciw prywatyzacji spółki miedziowej wskazują wpływy z dywidendy oraz podatków pośrednich i bezpośrednich.

| POGOTOWIE STRAJKOWE W KGHM |
| --- |
| Związkowcy z KGHM ogłosili pogotowie strajkowe 22 lipca, po tym jak resort Skarbu poinformował o zaktualizowanym programie prywatyzacji w 2010 roku. Na liście spółek do ewentualnej prywatyzacji znalazł się m.in. KGHM. Zbrzyzny w rozmowie z PAP powiedział, że pogotowie strajkowe ogłoszone przez związkowców w KGHM zostanie odwołane w momencie, kiedy będzie oficjalna decyzja rządu, że KGHM nie będzie na liście spółek do prywatyzacji. _ Czekamy na oficjalną decyzję Komitetu Rady Ministrów _ - powiedział Zbrzyzny. |

bDYNKoOa
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)