Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zysk Pekao zgodny z oczekiwaniami

Skonsolidowany zysk netto grupy Pekao SA wyniósł w pierwszym kwartale 2005 roku 331 mln zł, czyli o 18,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Analitycy pozytywnie oceniają wyniki banku, jednak nie powinny mieć one wpływu na jego notowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ankietowani wcześniej przez PAP analitycy spodziewali się, że zysk netto grupy wyniesie średnio 326,27 mln zł, w przedziale prognoz od 301 mln zł do 363 mln zł.

"Uważamy, że I kwartał był udany dla naszego banku. Cieszą nas czynniki wzrostu - wyraźne przyspieszenie generowania przychodów i poprawa dynamiki depozytów i kredytów" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes banku Jan Krzysztof Bielecki.

Przychody z tytułu odsetek w I kwartale wzrosły do 948,3 mln zł, z 888,4 mln zł rok wcześniej. Wynik grupy z odsetek wzrósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 537,7 mln zł i był o 2,5 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wynik operacyjny netto wyniósł 465,9 mln zł, czyli wzrósł o 8,2 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wynik z tytułu opłat i prowizji wzrósł w tym okresie do 366,4 mln zł i był o 0,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Bank poinformował, że wzrost ten został osiągnięty głównie dzięki prowizjom od kredytów oraz opłatom z kart.

Wskaźnik ROE w pierwszym kwartale wyniósł 16,5 proc. wobec 15,4 proc. rok wcześniej.

"Wzrost zysku netto w pierwszym kwartale osiągnęliśmy dzięki poprawie wyniku operacyjnego o 8 proc. oraz zmniejszeniu kosztów ryzyka" - powiedział Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

Koszty administracyjne w I kwartale 2005 r. wyniosły 575,7 mln zł i były o 0,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Koszty osobowe wzrosły o 2,9 proc., a koszty amortyzacji o 4,7 proc.

Wskaźnik koszty/dochody banku Pekao w I kwartale 2005 r. wyniósł 55,3 proc. i był o 1,7 proc. niższy niż przed rokiem.

W I kwartale 2005 r. portfel kredytowy banku wzrósł o 4,8 proc., do 30,29 mld zł.

"Przyspieszenie tempa wzrostu kredytów zostało osiągnięte dzięki poprawie zarówno segmentu kredytów korporacyjnych, jak i detalicznych" - powiedział Lovaglio.

W pierwszym kwartale 2005 r. sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła do 337 mln zł, z 302 mln zł rok wcześniej. Bank ocenia, że w okresie tym jego udział w złotówkowych kredytach hipotecznych wzrósł z 19,7 proc. do 30,3 proc.

W ogólnym rynku kredytów hipotecznych (udzielanych także w obcych walutach) bank ma około 11-proc. udział.

"Struktura sprzedaży na rynku wciąż zorientowana jest bardziej ku kredytom walutowym" - powiedział Lovaglio.

Analitycy oceniają, że wyniki banku są zgodne z oczekiwaniami.

"Nie było zaskoczeń związanych z nowymi standardami rachunkowości ani nie było zaskoczeń operacyjnych, biznesowych" - powiedział PAP Marcin Jabłczyński, analityk DM BZ WBK.

"Jest pozytywny trend po stronie dochodowej. Wzrosła marża odsetkowa i dochody odsetkowe, kredyty trochę drgnęły. Fakt, że bank sprzedaje hipoteki tylko w złotówkach, nie miał negatywnego wpływu na marże" - dodał Jakub Korczak z CA IB.

Zdaniem analityków wyniki banku są neutralne dla rynku.

"Rynek na te wyniki nie powinien zareagować w jakiś spektakularny sposób - ani w górę, ani w dół" - powiedział Jabłczyński.

Jakub Korczak ocenia, że w kolejnych kwartałach bank będzie rósł zgodnie z rynkiem.

"W następnych kwartałach bank będzie rósł z rynkiem. W hipotekach nie będzie niesamowitego wzrostu, więc jest kwestia, czy bankowi uda się sprzedać pozostałe kredyty i co będzie się działo z kredytami korporacyjnymi" - powiedział Korczak.

Na zamknięciu czwartkowej sesji akcje Pekao SA wzrosły o 1,6 proc. i kosztowały 126 zł.

Tagi: pekao, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz