Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Zielony zwrot energetycznego giganta. Nowa strategia Tauronu

9
Podziel się:

Jedna z największych polskich firm energetycznych wykonuje zwrot w kierunku zielonej energii. To zaskakująca wiadomość, bo do tej pory firma ta jednoznacznie kojarzyła się z węglem. Tauron zapowiedział, że zwiększy udział czystej energii do ponad 65 procent.

Tauron
Tauron (PAP, Andrzej Grygiel)

Tauron zaprezentował dziś zaktualizowane kierunki strategiczne rozwoju firmy. W centrum zainteresowania koncernu w najbliższych latach znajdą się odnawialne źródła energii. Tylko do 2025 roku planowane są wielkie inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne. Spółka zapowiada również zaangażowanie w energetykę wiatrową na morzu.

- Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych elektrowni przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. - tłumaczy Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska EnergiaPolska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Zwrot w kierunku zielonej energii to odpowiedź katowickiego koncernu na zaostrzająca się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, a także światowe energetyczne trendy.

Pożegnanie z węglem?

Ostatnie miesiące dowodzą bowiem, że opieranie energetyki jedynie na paliwach kopalnych generuje coraz wyższe koszty wynikające z polityki klimatycznej. Technologie OZE podążają natomiast w przeciwnym kierunku, stając się coraz bardziej efektywne, a co za tym idzie – dostarczają konkurencyjnej cenowo energii.

Pomysłem Taurona na transformację energetyczną jest więc z jednej strony radykalne zwiększenie inwestycji w konkurencyjne cenowo odnawialne źródła energii, z drugiej uelastycznienie jednostek węglowych. Dzięki takiemu podejściu można obniżyć koszty transformacji, a dzięki temu obniżyć rachunki dla klientów.

Nowa, lepsza energia

Perspektywicznie wytwarzanie energii ze źródeł konwencjonalnych będzie się opierało o blok 910 MW, który TAURON odda do użytku już w tym roku. Jest to co prawda elektrownia węglowa, ale w zamian za uruchomienie tej wysokosprawnej jednostki wyłączamy dużo bardziej emisyjne, stare bloki węglowe.

Konkretnie chodzi o osiem bloków o mocy 120 megawatów, które mają dużo niższą sprawność i są szkodliwe dla środowiska. Blok 910 MW, pracując z najwyższą w swojej klasie sprawnością w Europie, będzie emitował o 2 mln ton CO2 rocznie mniej, a także zredukuje emisje pyłów (o 91 proc.), tlenków azotu, siarki (odpowiednio o 82 i 95 proc).

Sprzedaż i rozwój nowych produktów i usług mają stanowić silną bazę wzrostu Grupy. W tym obszarze Grupa planuje dynamiczny rozwój oferty dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i samorządów. Pozwoli to na utrzymanie obecnej bazy klientów kupujących produkty TAURONA oraz zwiększenie rentowności.

- Szczególny nacisk położymy na poszerzenie portfolio usług dla klientów biznesowych w zakresie doradztwa zarządzania majątkiem i infrastrukturą energetyczną oraz poprawy efektywności energetycznej. Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności. Do końca 2020 roku oddana zostanie do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością. – mówi Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Benek
5 lata temu
Oby . Niech będą dzięki i życzę powodzenia. To będzie bardzo trudny program w kraju węgla i stereotypów...............
Polak
5 lata temu
Przypomnę kilka faktów które spowodowały obecne podwyżki ceny energii elektrycznej. Obecna rząd zaraz po objęciu władzy jedną ustawą zablokował rozwój energii odnawialnej uzyskiwanej z "wiatraków". Nie kto inny jak obecny rząd podjął decyzje o przeprojektowaniu gotowej do budowy elektrowni z opalania gazem na opalanie węglem motywując tym, że Polska ma węgiel. Tymi decyzjami zrealizował obietnice złożone górnikom. Minęło prawie cztery lata i okazało się jak bardzo błędne były to decyzje. Dzisiaj całą winę zwala się na PO bo podpisał pakiet klimatyczny. Ten pakiet nakładał obowiązek sukcesywnego zwiększania udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. A co dzisiaj mamy? Górnictwo nie jest w stanie zabezpieczyć Polskę w węgiel i nic nie wskazuje, że to się ma zmienić. Ciągły wzrost ita już dużego importu węgla z Rosji. Tak właśnie wygląda "wstawanie z kolan" w wydaniu obecnej władzy. Ktoś na internetowym forum opisał bardzo trafne spostrzeżenie. Obecna władza najpierw coś rozwala by potem naprawić i odtrąbić sukces.
Grzesiuk
5 lata temu
Niemcy na karzdej wiekszej rzece budowali elektrownie wodną, a Polacy później wszystkie te małe doprowadzili do ruiny i zostawili tylko kila tych najwiekszych. Oplacało sie Niemcom przed wojną a teraz się nie opłaca??????????
pam
5 lata temu
Tauron robi bokami. Od kiedy PiS zaczął rządzić, cena za akcję Tauronu spadła z 5 zł. do 1 zł.
tOMMY
5 lata temu
Krzywousty wybuduj elektrownie atomowa