Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

4 pomysły na efektywne wykorzystanie energii słonecznej

Podziel się

Inwestycja w fotowoltaikę to dobry moment na przejrzenie domowego sprzętu RTV i AGD pod kątem zużycia energii. W pełni energooszczędny dom może otworzyć przed Tobą np. drzwi do darmowej elektromobilności. Sprawdź jak.

4 pomysły na efektywne wykorzystanie energii słonecznej
4 pomysły na efektywne wykorzystanie energii słonecznej (materiały partnera)
bEpwqhiZ

Artykuł sponsorowany

Według danych zgromadzonych przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku największe zużycie w domu generują :

 • chłodziarko-zamrażarka – 28,1% ogólnego zużycia energii w domu,
 • oświetlenie i drobny sprzęt AGD – 20,4%,
 • kuchenka elektryczna – 19,6%,
 • pralka – 9,1%,
 • sprzęt audio – 6,6%,
 • telewizor – 6%,
 • czajnik – 5,3%,
 • komputer – 2,4%.
bEpwqhjb

W ostatnich latach w części z powyższych branż nastąpiła swoista rewolucja energetyczna, dzięki której pewne urządzenia wykorzystują nawet o 90% mniej energii niż ich starsze odpowiedniki. Wykorzystanie innych urządzeń najlepiej dopasować do pory dnia, w której panele fotowoltaiczne generują najwięcej energii. W dalszej części artykułu opiszemy, jak zrobić to najefektywniej.

Zmniejsz całkowite zużycie energii elektrycznej

Zaskakujące jest, jak wiele energii może być wykorzystywanej przez pozornie wyłączone urządzenia w domu. Niezależnie, czy to telewizor, dekoder, laptop, czy pralka – jeśli sprzęt można szybko „włączyć” za pomocą przycisku dotykowego lub pilota, tak naprawdę działa on przez 24 godziny na dobę. Pozornie „wyłączone” urządzenia pozostają zazwyczaj włączone w tak zwanym trybie czuwania, gdy podtrzymują one działanie podstawowych układów elektronicznych, aby po włączeniu przez użytkownika były jak najszybciej gotowe do pracy.

Ile prądu zużywają urządzenia w stanie czuwania? Weźmy jako przykład telewizor. Wykonajmy kilka obliczeń:

1. Współczesny, energooszczędny telewizor podczas pracy pobiera około 40 W energii elektrycznej, co na godzinę generuje zużycie na poziomie 0,04 kWh.
2. Jeśli założymy, że telewizor u nas w domu jest włączony każdego dnia przez 4 godziny, dziennie podczas pracy pobierze on 0,16 kWh.
3. Możemy przyjąć, że większość urządzeń w trybie czuwania pobiera około 1 W energii. Jeśli telewizję oglądasz przez 4 godziny dziennie, to przez 20 godzin telewizor pozostaje w trybie czuwania. W trakcie dnia w trybie czuwania pobierze on zatem dodatkowe 18 W (czyli 0,018 kWh) energii elektrycznej.

bEpwqhjh

Według powyższego przykładu ponad 10% energii zużytej przez telewizor danego dnia jest wykorzystywana tylko do pracy w trybie czuwania. Realne zużycie zależy od rytmu życia w danym gospodarstwie. Dla przykładu, według organizacji Energy Star w Stanach Zjednoczonych, telewizory w domach są już uruchomione średnio przez ponad 8 godzin dziennie .

Mądrze korzystaj z urządzeń w swoim domu

Wśród posiadaczy zmywarek popularną praktyką jest uzupełnianie ich przez cały dzień, aby wypełnioną uruchomić wieczorem, już po kolacji. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, warto nieco zmienić ten rytuał. Zmywarka podczas pracy pobiera zauważalną ilość energii, dlatego optymalnie powinna ona działać w momencie, gdy panele fotowoltaiczne pracują na pełnej mocy. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być włączanie urządzenia zaraz po obiedzie.

Możemy wskazać też kilka innych codziennych praktyk, które warto dopasować do fotowoltaiki:

bEpwqhji
 • W przypadku kuchenki elektrycznej lub indukcyjnej, dobrze jest gotować w trakcie dnia i unikać gotowania po zmroku.
 • Poranne pranie najlepiej zaplanować tak, aby najpierw wyprać te rzeczy, które można prać w 30 stopniach lub w zimnej wodzie. Standardowe pranie warto robić wtedy, gdy słońce już będzie wysoko na niebie i wzbudzi panele.
 • Jeśli nie jest to konieczne, dobrze jest unikać korzystania z suszarki do ubrań. Latem tkaniny szybko wyschną na ciepłym powietrzu, a zimą mogą uzupełnić poziom wilgotności w wysuszonym, domowym powietrzu.
 • Gdy mamy urządzenia zasilane na baterie – odkurzacze, kosiarki do trawy i inne sprzęty – można z nich korzystać rano, tak aby ładowały się w trakcie dnia.

Dużą swobodę w codziennym użytkowaniu energii z fotowoltaiki może być magazynowanie prądu. Można to zrobić na dwa sposoby:

 • Montując dedykowane akumulatory do fotowoltaiki, jak np. Tesla Powerwall
 • Podpisując z dostawcą energii elektrycznej umowę na magazynowanie wygenerowanej energii w sieci przesyłowej Takie rozwiązanie uwalnia właścicieli od dopasowywania domowych czynności do aktualnej pory dnia.

Korzystaj z urządzeń zasilanych energią elektryczną

Wymiana urządzeń na wersje elektryczne może dodatkowo zredukować stałe koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Można skorzystać tu z następujących rozwiązań:

bEpwqhjj
 • Instalacja elektryczna może zastąpić gazową instalację ogrzewania wody w domu.
 • Gazową płytę grzewczą można wymienić na nowoczesną, bezpieczną płytę indukcyjną.
 • Warto rozważyć uzupełnienie systemu ogrzewania domu o zapasową elektryczną instalację grzewczą.
 • Instalacja fotowoltaiczna może sprawić, że montaż klimatyzacji w domu stanie się bardzo atrakcyjny finansowo.
 • System generujący energię elektryczną w domu to doskonały punkt startowy do wkroczenia w elektromobilność.

Warto tu zwrócić uwagę na system ogrzewania w domu – w niektórych rejonach Polski wprowadzono już zakazy ogrzewania domów za pomocą kominków. Nie podano jeszcze oficjalnych decyzji w tym obszarze, ale według pierwszych sygnałów ogólnopolskie lub ogólnoeuropejskie zakazy opalania za pomocą paliw stałych miały wchodzić w życie już od roku 2024. Warto już teraz zabezpieczyć się przed tym i zapewnić sobie bezpieczne, alternatywne źródło ogrzewania.

Elektromobilność też stała się w ostatnim czasie bardzo popularnym kierunkiem dla entuzjastów fotowoltaiki. W pełni elektryczne pojazdy można już dziś nabyć w salonach za cenę niewiele wyższą od samochodów spalinowych. Idealnym rozwiązaniem może być auto hybrydowe – nowoczesne modele potrafią przejechać około 50 kilometrów w całości na napędzie elektrycznym, co w pełni zaspokaja codzienne potrzeby wielu użytkowników. Taki zasięg w wielu przypadkach pozwoli na darmowe wyjazdy na zakupy oraz dojazdy i powroty z pracy.

bEpwqhjk

Wymień sprzęty na energooszczędne

W wyborze najoszczędniejszego sprzętu na rynku pomogą nam regulacje Unii Europejskiej – już teraz wybór ułatwiają etykiety energetyczne, które w marcu przyszłego roku przejdą istotną zmianę. Etykiety staną się łatwiejsze do odczytania, zmieni się też skala przyznawania klas energetycznych na produktach. Z półek sklepowych znikną oznaczenia A+, A++ i A+++, a nawet najoszczędniejsze współczesne urządzenia zostaną zdegradowane do klas C i D. Nie oznacza to, że będą one mniej wydajne – tym ruchem Unia Europejska chce wyznaczyć kolejne cele dla producentów. Klasy energetyczne A mają być zarezerwowane tylko dla urządzeń nowej generacji, które dziś jeszcze nie są dostępne na rynku.

Niezależnie od etykiet energetycznych, już teraz można znacznie obniżyć zużycie energii, wymieniając część produktów w domu na ich nowocześniejsze odpowiedniki:

 • Wymiana telewizora plazmowego na telewizor LED pozwoli zmniejszyć zużycie energii nawet o 85% (typowy 50-calowy telewizor plazmowy zużywa ok. 300 W energii podczas pracy).
 • Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki LED przynosi nawet 90% oszczędności na energii zużywanej przez oświetlenie.
 • Laptop może zużywać nawet o 85% mniej energii niż komputer stacjonarny.
 • Odkurzacz automatyczny lub bezprzewodowy odkurzacz pionowy zużywa nieporównywalnie mniej energii od zwykłego odkurzacza workowego (50 W podczas ładowania odkurzacza bezprzewodowego wobec nawet 2200 W zużywanych podczas pracy przez odkurzacz workowy).

Wszystkie powyższe wskazówki obrazują, jak interesującą inwestycją jest własna, ekologiczna instalacja fotowoltaiczna. Jeśli zainteresował Cię temat montażu paneli fotowoltaicznych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Stilo Energy.

Artykuł sponsorowany

bEpwqhjC