Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

5 polskich nadziei fintechu

1
Podziel się:

Od narzędzi, ułatwiających działanie tradycyjnych instytucji finansowych i obniżających i koszty, po skomplikowane systemy, potencjalnie mogące wypchnąć tradycyjne instytucje z rynku – nad takimi rzeczami pracują polskie start-upy fintechowe. Wspierają unijne fundusze, najbardziej znani polscy menedżerowie i najwięksi gracze z rynku finansowego.

5 polskich nadziei fintechu
(Fotolia)

Golden Sand Bank

Gdzie tu polskość? W fintechach tożsamość narodowa tylko pozornie jest rozmyta. Golden Sand Bank ma siedzibę na Gibraltarze i jako instytucja finansowa ma licencję brytyjską. Jego największy inwestor - fundusz GSR Capital - wywodzi się z Hong Kongu. Pomysł i wykonanie jest jednak polskie, a twarzą projektu jest Sławomir Lachowski, który przed laty stworzył mBank. Jego nowy projekt to paneuropejski bank, skoncentrowany na obsłudze zamożnych klientów za pomocą urządzeń mobilnych. Za stronę technologiczną odpowiadają m.in. Asseco i polski oddział IBM.

Horum Bank

Podczas gdy Golden Sand pracuje nad paneuropejskim bankiem mobilnym, grupa byłych menedżerów PKO Banku Polskiego na czele z Jackiem Obłękowskim chce zbudować pierwszy blockchainowy bank w Europie. Nie będzie on oparty o kryptowaluty, ale ma wykorzystać technologię blockchain do przetwarzania danych i w ten sposób obniżyć koszt tak wejścia na rynek, jak i późniejszego prowadzenia działalności. Bank z założenia ma działać transgranicznie, na całym terytorium Unii Europejskiej. Start-up ciągle pracuje nad pozyskaniem finansowania, a nie chodzi o małe kwoty - w ubiegłym roku jego przedstawiciele zapowiadali, że w ramach ICO (czyli pierwotnej emisji tokenów) chcą pozyskać co najmniej 150 mln EUR.

Coinfirm

Jak w niespełna trzy lata przejść drogę od akceleratora dla start-upów do dostawcy rozwiązań dla największych graczy w branży finansowej? Coinfirm wytyczył ten szlak: spółka była jednym ze zwycięzców konkursu dla start-upów „Let's fintech with PKO Bank Polski" i jesienią 2018 r. uruchomiła wspólnie z największym bankiem w kraju oparte o blockchain rozwiązanie, służące potwierdzaniu autentyczności i kompletności dokumentów, przesyłanych elektronicznie klientom. Poza Polską, Coinfirm ma już biura w Londynie i Tokio, a współpracę z nim nawiązali m.in. SEI, dostawca rozwiązań technologicznych dla banków inwestycyjnych i dostawca systemów ubezpieczeniowych Bacca.

Billon

Rynek czasem musi dojrzeć do start-upowego pomysłu. Fintechowy Billon działa już od 2012 r. i potrzebował pięciu lat, by rozpocząć działalność komercyjną w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Jego pomysł na biznes opiera się na dostarczaniu platformy technologicznej, umożliwiającą zarządzanie pieniędzmi (w tym dokonywanie mikropłatności) i dokumentami w oparciu o blockchain. Spółka otrzymała kilka dotacji z NCBiR na badania i rozwój, inwestowali w nią również „aniołowie biznesu", w tym Andrzej Klesyk, były prezes PZU i Wojtek Kostrzewa, wieloletni szef Grupy ITI, który od stycznia 2019 r. jest też prezesem Billona.

Azimo

Większość europejskich start-upów fintechowych ma oficjalne siedziby w Londynie i nie inaczej jest z wywodzącymi się z Polski przedstawicielami branży. Azimo, które stworzyło platformę do internetowego transferu pieniędzy niemal na całym świecie, też ma siedzibę w Londynie, ale polskie korzenie spółki są oczywiste: współtworzyli ją Marta Krupińska i Marek Wawro, a nad systemem pracuje zespół informatyków z Krakowa. Platforma, której pierwszymi klientami byli imigranci w Wielkiej Brytanii, wysyłający pieniądze do swoich rodzin, znalazła finansowe wsparcie u dużych funduszy, m.in. polskiego MCI TechVentures.

Oczy na Kraków i Łódź

Jak nadać fintechowej rewolucji właściwą dynamikę? Na to pytanie odpowiedzą liderzy świata fintech, spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczasImpact’19 oraz 27 i 28 listopada na Impact fintech'19 w Łodzi. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów, i ponad 5000 uczestników, 250 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Łodzi przyjadą kluczowi politycy, regulatorzy i menedżerowie z Polski oraz z regionu CEE. Pojawią się tam również przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem fintech np. Mastercard, ING, Allegro, PayU, Google Pay, Amazon, Azimo czy BLIK. Impact to wszystko co ważne i nowe w m.in. sztucznej inteligencji, blockchainie, big data, platformach bankowości internetowej nowej generacji oraz rozwiązaniach prawnych. Przyjdź i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki. Przyszłość finansów bez reszty? Poznaj ją podczas Impact’19 i Impact fintech’19!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Całaprawdawyj...
5 lata temu
Ciekawy artykuał zważając na fakt że jeden z podmiotów wymienionych w artykule nie istnieje w KRS... Dodatkowo po głębszej analizie natknąłem się na ciekawa rzecz. Jedna z osób próbująca nagonić inwestorów ma szemrana reputacje i z chęcią o tym opowiem pod tym komentarzem