Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

500+ na każde dziecko. Koszt programu to 2,5 tys. zł rocznie na każdego pracującego

123
Podziel się:

2,5 tys. złotych rocznie - tyle będzie kosztował każdego Polaka program 500+ po jego rozszerzeniu o pierwsze dziecko - wylicza Forum Obywatelskiego Rozwoju, przytaczając raport ekspertów od demografii.

Policzyli, jaką kwotą każdy pracujący będzie co roku wspierał program 500+
Policzyli, jaką kwotą każdy pracujący będzie co roku wspierał program 500+ (East News)

Raport przygotowała komisja złożona z demografów, w której znaleźli się: dr hab. Iga Magda, dr hab. Michał Brzeziński, dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. Irena E. Kotowska, dr hab. Michał Myck, Mateusz Najsztub i dr hab. Joanna Tyrowicz.

Jak twierdzą naukowcy, program 500+ nie wpłynął na wzrost dzietnościości. W latach 2016-2017 liczba narodzin co prawda w niewielkim stopniu wzrosła, ale już w 2018 znowu spadła.

"Nie można w żaden sposób przypisać dzietności do świadczeń społecznych: sytuacja dochodowa jest jedną z wielu przesłanek decyzji o (kolejnym) dziecku. Poczucie bezpieczeństwa finansowego – wykraczające znacząco ponad kwotę 500 zł miesięcznie – wiąże się z postrzeganiem sytuacji na rynku pracy, w tym szans na znalezienie atrakcyjnej pracy i wysokości wynagrodzenia" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Naukowcy oceniają też, że program w niewielkim stopniu przyczynił się do zniwelowania skrajnego ubóstwa wśród dzieci, bo tylko niewielka część świadczeń trafia do rodzin faktycznie ubogich.

Niższy od oczekiwanego spadek ubóstwa to niejedyny poważny problem związany z redystrybucją w programie 500+. Świadczenie wychowawcze jest umiarkowanie efektywne w sensie redystrybucyjnym, jako że (według wyników symulacji) jedynie 37 proc. całego budżetu programu trafia do rodzin (relatywnie) ubogich. Na to, by zniwelować skrajne ubóstwo dzieci, potrzeba byłoby jedynie 12,4 proc. całkowitych rocznych kosztów programu - czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów raportu, program 500+ wypchnął z rynku pracy 100 tys. kobiet, zwłaszcza tych o niskich dochodach, niższym wykształceniu i z małych miejscowości.

Wysokie koszty realizacji programu, jak twierdzą autorzy raportu, wymuszają podwyżki podatków i ograniczają wydatki na inne cele. Jako przykład naukowcy podają m.in. wprowadzenie podatku od instytucji finansowych, opłaty emisyjnej czy daniny solidarnościowej oraz planowane oskładkowanie umów cywilnoprawnych czy podniesienie akcyzy.

"Świadczenia powszechne mają swoje znane zalety, jednak prostota sama w sobie nie powinna być głównym założeniem programów publicznych. Kluczowe są alternatywne sposoby zagospodarowania środków na nie przekazywanych. Wsparcie rodzin płynące z budżetu państwa jest redystrybucją środków publicznych i podstawowym postulatem, jaki można stawiać względem tego systemu, jest to, by określone cele realizował optymalnie" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(123)
Marta
5 lata temu
A może ktoś napisze o ile spadła emigracja do innych krajów? I jak już ktoś pisał to kiedyś można było robić dzieci bo ojciec wrócił z roboty niezmęczony z wypłatą, która utrzyma 5 osób, a dziś jak z jednej wypłaty 2 się otrzymują to jest ok i czyja to wina? Kto wpuścił obcy kapitał, który każe nam zasuwać za śmieszne stawki w stosunku do wydatków?
Niecka
5 lata temu
Dług publiczny rośnie od dziesiątek lat i jaka partia nie obejmie władzy to zawsze będzie rósł. Jedynym wyjściem jest, abyście jedli suchy chleb (bo cena będzie 20zł za świeży), albo zabiorą wam 90% pensji w podatkach bo tylko tak wyjdziemy z długu i tak naprawdę po co? Wolę pozwolić sobie na więcej dostając 1500zł/msc i dzieciom kupić rower jeżeli tego chcą niż myśleć, że władzę obejmie inna partia i zabierze to 500+, a wszystko inne jak drożało to dalej będzie drożeć. Bo jak dla mnie to wszystko jest winą poprzednich rządów. Prywaciarze potrafią na byłych Państwowych spółkach zarabiać miliardy rocznie, a my nie potrafiliśmy? Sprzedaliście polski biznes i macie pretensje, że do budżetu za mało wpada. Żałosne
ahoooj
5 lata temu
Ziomek, a jak ja niby płacę 2500zł rocznie na ten program? Bo wszystko drożeje? Aaaa no tak bo dzień przed wprowadzeniem 500+ paliwo było po 2zł, chleb po 1zł, a na lokatach było po 5% haha ale to jest żałosne próbowanie przekonania narodu, że 500+ to samo zło. To może lepiej niech wszyscy ci politycy, którzy nie są u władzy nie pobierają pensji bo niby dlaczego mają ją brać jak nic nie robią? Ile to mln w skali roku!!! I dla tych co z domu nie wychodzą to w całej Europie jest socjal i jest to normą, że na dzieci się dostaje tylko Polska potrafi być zacofana i nie chcieć pieniędzy na dzieci....
Obywatel
5 lata temu
Czyli to nie Państwo i rząd daje 500+ i cała patologie + a obywatele. A w tej sytuacji należałoby się zapytać czy się na to zgadzamy. Ja się nie zgadzam aby z moich pieniędzy sponsorować tych ludzi.
Obywatel
5 lata temu
Wg ilości zer w artykule to nie 2 miliardy oszczędności a 2 biliony. No ale tego już redaktor nie ogarnął.
...
Następna strona