Notowania

5G napędzi autonomiczne auta

Nowy standard mobilnej transmisji danych ma sprawić, że już w najbliższych latach kierowcy – niczym dorożkarze - odjadą do lamusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Samochody bez kierowców już wyjechały na drogi - i zaliczyły pierwsze wypadki. Równo rok temu autonomiczny samochód Ubera, testowany w amerykańskim stanie Arizona, śmiertelnie potrącił pieszą, przechodzącą przez drogę w niedozwolonym miejscu. Opisywany w mediach na całym świecie wypadek wzbudził obawy o przyszłość technologii, ale nie zatrzymał jej rozwoju.

W grudniu Waymo, spółka zależna grupy Alphabet (czyli właściciela Google'a) uruchomiła w amerykańskim mieście Phoenix komercyjne usługi taksówkarskie, prowadzone przy pomocy samochodów autonomicznych. To jednak tylko pierwiosnki: prawdziwa rewolucja nastąpi jednak w momencie, gdy w dużej skali upowszechnione zostaną mobilne sieci 5G.

Przyspieszenie z powietrza

Dlaczego to właśnie 5G jest kluczowe w postępie wdrażania autonomicznych aut? To nowy standard mobilnej transmisji danych, pozwalający na osiąganie znacznie wyższej szybkości niż powszechna obecnie technologia LTE. Oprócz większej szybkości 5G pozwala na jednoczesne obsłużenie większej liczby urządzeń, zapewnia też dużo mniejsze, liczone w milisekundach opóźnienie w połączeniu między dowolnym urządzeniem i telekomunikacyjną stacją bazową, a za jej pośrednictwem z dowolnymi serwerami. To wszystko sprawia, że technologia 5G doskonale nadaje się do zapewniania łączności autonomicznym samochodom, których komputery pokładowe muszą reagować na wydarzenia na drodze co najmniej z takim refleksem, jakim wykazuje się ludzki kierowca – a docelowo z refleksem dużo lepszym, by maksymalnie ograniczyć liczbę wypadków.

- Umieszczenie takiej mocy obliczeniowej w pojeździe sprawia, że jest on cięższy i bardziej kosztowny. Celem jest więc to, by technologię maksymalnie uprościć i przenieść w jak największym stopniu do chmury - tłumaczy Erik Josefsson z Ericssona, który podczas tegorocznych targów telekomunikacyjnych MWC w Barcelonie demonstrował zwiedzającym możliwość zdalnego sterowania z odległości tysięcy kilometrów półciężarówką, jeżdżącą po torze przeszkód w Szwecji.

Nowa era

- 5G za kilka lat będzie standardem w Europie, pozwalającym na szybki rozwój takich usług i technologii jak samochody autonomiczne - podkreśla Stéphane Richard, globalny prezes Orange.

Jednym z testowych rynków dla 5G jest także Polska, gdzie m.in. Orange przygotowuje się do wdrożeń, uruchamiających proces “przesiadki” na 5G. Koszt tego procesu nad Wisłą wyceniany jest nawet na 20 mld zł. Już w marcu 2018 r. - wraz z Nokią - Orange zaprezentował trial i program 5G, planując pierwsze testy dopiero w 2019 r. Jednak tempo jest znacznie szybsze - już we wrześniu Orange w Gliwicach pokazał pierwszą stację bazową 5G, działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Z kolei w lutym br. Orange zakończył testy stacji 5G w Zakopanem, korzystając przy tym ze wsparcia technologicznego od Ericssona. Skąd ta dynamika? Ano stąd, że pierwsze pierwsze komercyjne wdrożenia 5G pomarańczowy operator planuje już na 2020 r.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi mobilna rewolucja? Jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes jak i społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów, i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact to wszystko co ważne i nowe w m.in. zeroemisyjnych napędach, samochodach w sieci, nowych modelach biznesowych, rozwiązań dla smart city czy rozwiązaniach, mających dodatni wpływ na środowisko. Przyjedź do i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki! Jaki będzie następny ruch w rewolucji dotyczącej inteligentnej mobilności? Dowiesz się na Impact mobility rEVolution’19!

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2019

NowyAutonomiczne samochody to brzmi kosmicznie ale już niedługo będzie faktem, dla mnie bomba.

28-03-2019

DariuszNa autonomiczne samochody czekamy już bardzo długo, może w końcu dzięki 5G uda się tego dokonać jak należy.

14-04-2019

AdamZ biegiem lat wszystko zostanie odpowiednio usprawnione tak, że będzie działać idealnie. Tylko czekać, aż 5G będzie powszechnie dostępne i będzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)