Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie europejski zakaz pracy w niedzielę?

0
Podziel się:

Apel o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy podpisała już ponad jedna trzecia z 736 europosłów.

Będzie europejski zakaz pracy w niedzielę?
(star5112/CC/Flickr)

Parlament europejski chce ustanowić niedzielę dniem wolnym od pracy w całej Unii Europejskiej. Zakaz uderzy nie tylko w galerie handlowe, ale i w centra usług biznesowych, które często świadczą usługi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Firmy spoza Unii, na przykład z USA, mogą zrezygnować z usług polskich specjalistów na rzecz bardziej dostępnych dostawców w Chinach czy Indiach.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ponad 27 proc. zatrudnionych w Unii pracuje przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu, a 8 proc. - w każdą niedzielę, zwłaszcza na Łotwie, w Wielkiej Brytanii, na Malcie i w Bułgarii. Ponad połowa takich osób to pracownicy dużych firm, w tym międzynarodowych centrów usług SSC/BPO (_ Shared Services Centers/Business Process Outsourcing _).

W samym tylko regionie Europy Środkowo-Wschodniej działa przynajmniej 340 centrów typu SSC/BPO, które zatrudniają ponad 120 000 specjalistów. To właśnie ta część świata, zaraz po Indiach, znajduje się na celowniku inwestorów szukających lokalizacji pod centra usług biznesowych. Według raportu Ernst&Young _ 2010 European attractiveness survey _, najbardziej atrakcyjnymi regionami w najbliższych 3 latach będą Chiny (66 procent), Indie (61 procent) i Europa Środkowo-Wschodnia (59 procent), a zwłaszcza Polska, która już teraz jest liderem tego regionu.

Wartość polskiego rynku usług SSC/BPO wycenia się na 2 mld dolarów. Około 2/3 tej kwoty to przychody z tytułu sprzedaży usług za granicę, co oznacza 1,5 procent udział Polski w globalnym rynku SSC/BPO.

Sektor usług wspólnych został uznany za strategiczny dla polskiej gospodarki, głównie ze względu na dynamiczny rozwój, podnoszenie innowacyjności kraju i 45 000 miejsc pracy (w perspektywie 2-3 lat liczba ta ma zwiększyc się do 70 000). Decyzja UE usztywniająca polski Kodeks Pracy, który i tak uznawany jest za mało elastyczny, w dalszej perspektywie może zmniejszyć atrakcyjność inwestycyjną regionu.

Apel o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy podpisała już ponad 1/3 z 736 europosłów. Około 125 głosów brakuje, aby uznać ten postulat za oficjalne stanowisko Parlamentu europejskiego. Dodatkowo, inicjatywę popiera ponad 70 europejskich organizacji i Kościołów, m.in. NSZZ _ Solidarność . Religia, zdrowie i życie osobiste pracownika to główne argumenty wysuwane przez zwolenników wolnej niedzieli . _Jednak do tej pory nie były one wystarczająco przekonywujące dla Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który już raz - w 1996 r. - odrzucił propozycję ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy. Jak będzie tym razem? Inwestorzy SSC/BPO z Europy mają nadzieję, że decyzja dotycząca pracy w niedzielę zostanie pozostawiona poszczególnym członkom UE.

Autorka pracuje w firmie Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL)

wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)