Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji

11
Podziel się:

7 mld złotych - tyle ma wynieść wsparcie dla samorządów na remonty budynków komunalnych z "wielkiej płyty". Projekt nowych przepisów trafił we wtorek do konsultacji.

Będzie wsparcie dla bloków z "wielkiej płyty". Projekt przepisów trafił do konsultacji
(East News)

Nowelizacja ustawy o termomodernizacji ma wspierać samorządy w remontach bloków komunalnych i nakłaniać do instalowania na ich powierzchni urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł.

"Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, cytowany w komunikacie ministerstwa.

Wsparcie, o którym mowa w projekcie nowelizacji ustawy, ma być przeznaczone na wzmacnianie połączeń między warstwami płyt i docieplanie budynków.

Zobacz także: Oglądaj też: Już nie tylko ochrona i prywatna siłownia. Deweloperzy proponują nowy standard mieszkań

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też inwestorzy, którzy podczas termomodernizacji zainstalują na blokach np. panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Będą mogli ubiegać się nie o 16 proc., jak do tej pory, ale o 21 proc. wartości przedsięwzięcia.

Wsparcie na remonty będą mogły uzyskać też wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma także gmina. Obecne przepisy tego nie przewidują.

"Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Ich celem jest zwiększenie liczby inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach" - czytamy w komunikacie ministerstwa rozwoju.

Resort i szacuje, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie to 25,8 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Tomaszek B.
5 lata temu
Remonty nie naprawią konstrukcji projektowanej na 40 lat życia, lepiej dofinansować badania nieniszczące, by ludzie mieszkający w tych blokach mogli mieszkać w nich bezpiecznie, specjaliści budowlani po badaniach będą mogli ocenić prawdziwy stan wielkiej płyty i oszacować je trwałość na kolejne lata eksploatacji, ewentualnie zalecić formy wzmocnienia konstrukcji lub rozbiurkę - w jakimś określonym czasie - zanim dojdzie do tragedii i wielka płyta "po remoncie" oblepiona styropianem i wełną z nową elewacją, oknami a nawet windami rozsypie się z ludźmi w środku!!! Każdy blok należy zbadać osobno, bo każdy zużywa się indywidualnie.
łał
5 lata temu
A podobno wredna komuna nic po sobie nie zostawiła!!! a PiSsekta się nimi nie brzydzi??? dziwne!
Baca
5 lata temu
Komunalnych a co z reszta Co nowe wyjatki i dzielenie Polaków na lepszych i gorszych=Spółdzielnie Mieszkaniowe od lat nie kontrolowane przez nikogo i finanse rozkradzione i znowu kazdy sie ogląda na kieszenie biednych ludzi lokatorów którym prtzyszło życ w tych zabytkach PRL=u bo nie maja innego wyjścia bo państwo oglada sie brać a nie co kolwiek im dać a na wille jak sedziowie t3wardo łbe politycy ich nie stać i kolo sie zamyka=Ja sie nie dziwie że w tym kraju patologia dba o patologię bo jak w życiu śwój wspiera swego=???
mmmm
5 lata temu
Pomysł wart autora !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pomieszanie pojęć .
piada
5 lata temu
zakleimy styropianem nie będzie widać pęknięć na elewacji , rozwiązywanie problemu przez jego przykrycie , niech martwią się przyszłe pokolenia ,gdy wielka płyta zacznie upadać