Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bgk
20.03.2020 12:43

BGK spłaci twój kredyt technologiczny. Do zdobycia nawet 6 milionów złotych

Polskim przedsiębiorcom nigdy nie brakowało pomysłowości, a dostęp do pieniędzy na wykorzystanie tego potencjału umożliwia premia technologiczna. To dotacja, którą można spłacić kredyt zaciągnięty w banku komercyjnym. Do 23 kwietnia można składać wnioski o premię technologiczną do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Projekty powinny prezentować innowacyjność na skalę krajową. Oznacza to, że innowacja w skali regionu nie może otrzymać dofinansowania. (Fot: HomeArt)

O Kredyt na innowacje technologiczne unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego i finansuje premię technologiczną, mogą ubiegać się firmy wprowadzające na rynek innowacyjne produkty lub usługi.

Kredyt to nazwa nieco myląca, bo BGK wypłaca dzięki tym środkom – premię technologiczną, która pozwala na spłatę części kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę w banku komercyjnym!

- W dzisiejszym świecie droga do wzrostu wiedzie poprzez stałe unowocześnianie działalności produkcyjnej lub usługowej i metod zarządzania. Kredyt na innowacje technologiczne pozwala MŚP wdrażać projekty o takich właśnie efektach. Powiązana z kredytem premia technologiczna redukuje obciążenia związane z obsługą tego finansowania, w zależności od projektu nawet do 70% wartości inwestycji–mówi Tomasz Burczyński, Dyrektor w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak zdobyć premię technologiczną

Aby otrzymać premię technologiczną przedsiębiorca powinien:

1. uzyskać promesę na udzielenie kredytu technologicznego lub podpisać warunkową umowę kredytu technologicznego w banku komercyjnym;
2. złożyć do BGK wniosek o dofinansowanie projektu;
3. w przypadku pozytywnej oceny projektu otrzymać promesę premii technologicznej od BGK;
4. podpisać umowę kredytu technologicznego z bankiem komercyjnym, a następnie umowę o dofinansowanie z BGK;
5. zrealizować i rozliczyć projekt wdrażający nowy produkt lub usługę.

Premia technologiczna? Dla kogo?

O premię technologiczną mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które wprowadzą na rynek nowe albo znacząco ulepszone produkty lub zaoferują innowacyjne usługi.

Projekty powinny prezentować innowacyjność na skalę krajową. Oznacza to, że innowacja w skali regionu nie może otrzymać dofinansowania.

Czy małe firmy mogą sprostać tym wymaganiom?

Suma środków, jakie za pośrednictwem BGK zostały przeznaczone na spłatę kredytów technologicznych pokazuje, jak dużym potencjałem innowacyjności dysponuje sektor MŚP.

Do tej pory do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiło aż 1883 wniosków o udzielenie premii technologicznej,z wkładem dofinansowania na poziomie ponad 6,2 miliarda złotych.

BGK wydał 775 promes premii technologicznej,dofinansowując przedsiębiorcom spłatę części kapitałowej kredytów technologicznych sumą 2,7 mld zł.

Maksymalna wysokość premii technologicznej może wynieść nawet 6 mln złotych (uzależnione jest to od wielkości przedsiębiorstwa oraz miejsca realizacji inwestycji).

Banki, które oferują premię technologiczną

Premia jest wypłacana w trakcie realizacji (tzw. transze pośrednie) inwestycji oraz po jej zakończeniu (tzw. transza końcowa).

Warunkiem ubiegania się o kredyt technologiczny oraz premię technologiczną jest konieczność sfinansowania 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji przez przedsiębiorcę ze środków własnych. Pozostałe szczegółowe kryteria oceny wniosków o premię technologiczną są dostępne na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, a kryteriów kredytów technologicznych w bankach współpracujących z BGK. Lista banków współpracujących znajduje się na stronie BGK: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/kredyt-na-innowacje-technologiczne/banki-wspolpracujace/.

Obecnie w Banku Gospodarstwa Krajowego do 23 kwietnia br. trwa szósty nabór wniosków na Kredyt na innowacje technologiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

Tagi: bgk
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2020

MOCKredyt będziemy splacac kredytem, kolejna afera finansowa i kryzys swiatowy nas czeka, USA już to przerabialy w latach 2000. Zapewne już wam pokręciło … Czytaj całość

30-03-2020

A co równo za marzęBez firm i BGK bankrutem

Rozwiń komentarze (2)