Notowania

strategia konkurencyjna
18.07.2011 10:00

Biosfera górą! Czyli czego biznes może się nauczyć od przyrody

Zrównoważony rozwój - definiowany przez przyrodników jako zdolność zdrowych ekosystemów do nieograniczonego czasowo funkcjonowania - stał się niedawno dla biznesu kategorycznym nakazem. Jednak, jak...

Podziel się
Dodaj komentarz

Zrównoważony rozwój - definiowany przez przyrodników jako zdolność zdrowych ekosystemów do nieograniczonego czasowo funkcjonowania - stał się niedawno dla biznesu kategorycznym nakazem. Jednak, jak pisze autor, zrównoważony rozwój to coś więcej niż tylko niekończące się, stopniowe posuwanie się do przodu. Jest to miejsce przeznaczenia, cel podróży, a biosfera naszej planety - budowana w ciągu miliardów lat metodą prób i błędów - jest tutaj doskonałym modelem do naśladowania. Autor, skupiając się na kwintesencji działania biosfery, sformułował trzy zasady przydatne przedsiębiorstwom.

Używaj ograniczonej palety materiałów. Menedżerowie powinni przemyśleć na nowo strategię zaopatrzenia i radykalnie ograniczyć liczbę i rodzaje wykorzystywanych w produkcji materiałów, czyniąc recykling opłacalnym.
Dąż do pełnego obrotu materiałami. Producenci powinni ustalić wartość odzysku ze swoich produktów już na samym początku ich projektowania.
Wykorzystaj potęgę platform. Budowa platform w przemyśle ogranicza się do poziomu komponentu - ale materiały w tych komponentach stanowią platformę o wiele bardziej fundamentalną.

Przyjmując zasady, jakimi kieruje się biosfera, przedsiębiorstwa mogą opracowywać produkty przyjazne dla środowiska, które są nie tylko taniej wytwarzane, ale także atrakcyjniejsze dla klientów. Natomiast menedżerowie, żeby zacząć je stosować, wcale nie muszą czekać na nadejście zielonej rewolucji technologicznej.

Tagi: strategia konkurencyjna, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz