Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biznes pod Wawelem. Po raz pierwszy w wersji online

Kraków to coś więcej niż Wawel, muzea i miejsce na weekendowy wypad. Stolica Małopolski od kilku lat aspiruje do bycia jednym z największych ośrodków biznesowych w Polsce. I to tu od lat odbywa się Impact re:action 2020 connected by Krakow. W tym roku po raz pierwszy w wersji bezpłatnej i online.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adobe Stock)
Biznes pod Wawelem. Po raz pierwszy w wersji online

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE.

Władze Krakowa wciąż udowadniają, że turystyka to tylko jedna z wielu dziedzin, dzięki którym miasto tętni życiem. Branża marketingowa, finansowa czy informatyczna generują rocznie wartość ekonomiczną na poziomie 12,6 miliarda zł a produkcja przemysłowa w minionym roku osiągnęła poziom 31 miliardów. Pod koniec 2019 roku w Krakowie działało prawie 147 tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zagłębie kadry inżynierskiej

Siłą Krakowa jest zaplecze wykwalifikowanych pracowników. To miasto uniwersyteckie z 23 uczelniami, na których każdego roku studiuje nawet 150 tysięcy młodych ludzi. To zagłębie kadry inżynierskiej, tak potrzebnej pracodawcom szukającym dobrze wyszkolonych pracowników.

Sporym wyzwaniem w dobie ograniczeń spowodowanych Covid-19 jest utrzymanie dużych miejskich obiektów takich jak Centrum Kongresowe ICE czy Tauron Arena. Najprawdopodobniej do września nie będzie możliwości organizacji imprez na więcej niż 500 osób, tymczasem Tauron Arena może przyjąć 19 tysięcy a ICE – 5 tysięcy gości. Pomimo trudnej sytuacji władze miasta wciąż pozyskują partnerów do organizacji imprez w kolejnych latach.

W ostatnim czasie wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną, co paradoksalnie może pomóc branżom takim jak nowoczesne usługi dla biznesu czy startupy. Może się okazać, że obecna sytuacja przyczyni się do rozwoju takiej formy aktywności zawodowej w przyszłości.

Kraków dla turystów

Kraków już dawno stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast a przychody z turystyki to dzisiaj około 10 proc. PKB miasta. Turyści zostawiają tutaj każdego roku 7,5 miliarda zł. To hotelarstwo, gastronomia, transport turystyczny i biura podróży. Pomimo czynników zewnętrznych takich jak ograniczenie ruchu lotniczego i braku możliwości przyjazdu turystów zza granicy, miasto jest gotowe na wysłanie turystom jasnego przekazu: jest bezpiecznie! Władze Krakowa mają nadzieję, że już na początku wakacji sytuacja się unormuje i w żadnym wypadku nie spisują tego roku na straty. Tutaj niezbędna jest aktywność władz, które prowadzą akcje promocyjne zachęcające do powrotu pod Wawel, takie jak program informujący o sukcesywnym otwieraniu atrakcyjnych turystycznie miejsc „Kraków is ready”.

Kraków wspiera swoich

Reakcja Krakowa na Covid-19 była bardzo szybka. Kilka dni po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego ruszył program PAUZA, w ramach którego przedsiębiorcy mogli się starać między innymi o odroczenie terminu płatności podatków, odroczeniu lub rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowych, ulgi w zakresie czynszów czy zmianę umów dotyczących korzystania z miejskiej infrastruktury. Już na początku maja uruchomiono specjalny miejskie serwis informacyjny wraz z punktami doradztwa kryzysowego, których zadaniem jest informowanie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców o możliwym wsparciu ze strony miasta, województwa, rządu czy Unii Europejskiej.

Z myślą o twórcach i sektorach kreatywnych takich jak producenci muzyczni i telewizyjni, uruchomiono program Kultura Odporna. Wart 12 milionów zł pakiet pomocowy to wsparcie finansowe i organizacyjne oraz tworzenie polityki i programów rozwojowych.

Kraków miastem przyszłości

Budżet inwestycyjny Krakowa na 2020 rok to 1,2 miliarda zł. Uwzględniono w nim m.in. strategiczne inwestycje takie jak rozbudowa alei 29 Listopada czy budowa linii tramwajowej na Górkę Narodową. Miasto kontynuuje również uruchomiony w 2014 roku program tzw. małej retencji. To dofinansowanie do rozwiązań pozwalających na gromadzenie wody deszczowej i roztopowej. W ramach dotacji do tej pory wykonano 495 inwestycji.

Kolejny ważny ekologicznie program to Czyste Powietrze 2020. Jego celem jest zmniejszenie emisji pyłów wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne i polega na wymianie starych pieców węglowych na nowe, ekologiczne oraz termomodernizacji domów tak, by efektywnie zarządzać energią. Program potrwa do 2029 roku a beneficjentami mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy. Dodatkowo w ramach aktualnie prowadzonych przez miasto naborów, mieszkańcy Krakowa mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 60% do instalacji odnawialnych źródeł energii (pomp ciepła, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych).

Przykład Krakowa pokazuje, jak nowoczesne miasto może skutecznie funkcjonować w czasach problemów gospodarczych. Może również służyć jako przykład jak dbać o swoich mieszkańców i przedsiębiorców.

Nowy cyfrowy świat na: Impact re:action 2020

A jakie recepty oraz nowiny przyniesie Impact re:action 2020 connected by Krakow? Jak Polska gospodarka, nauka, społeczeństwo ma wypracować swój własny, nowy ład w kontekście nowego, globalnego rozdania? Gdzie szukać paliwa do wzrostu? Odpowiedzi przyniosą także inni, kluczowi decydenci, doświadczeni analitycy, naukowcy i menedżerowie tacy jak: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jadwiga Emilewicz, Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Piotr Arak (Polski Instytut Ekonomiczny), Tadeusz Kościński (Ministerstwo Finansów) Wanda Buk (Ministerstwo Cyfryzacji), a także Bartosz Ciołkowski (Mastercard), Artur Waliszewski(Google) Adam Marciniak (PKO Bank Polski), Francois Nuyts (Allegro), Wiktor Janicki (Roche), Cecylia Szymańska, Microsoft oraz Kai Keller (World Economic Forum), John Cohn (naukowiec, innowator IBM, znany z programów Discovery Channel) czy Esther Wójcicki (Planet3).

Impact re:action 2020 connected by Krakow to zatem 3 x nowe: wydarzenie, wyzwania i rzeczywistość. Nowy plan na nowe czasy. I to według reguł, na które możemy mieć wpływ. Zarejestruj się bezpłatnie już dziś! Więcej informacji: https://impactcee.com/reaction/2020/pl/start/

Artykuł powstał przy współpracy z ImpactCEE.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

BenonJak ktos lubi bród, smród i ubóstwo to niech tam mieszka i inwestuje.To nie tylko Wawel i Stare Miasto ale rudery i dziurawe ulice.

08-06-2020

KrakusKraków to fajne miasto ale dla turystów a nie do życia dla mieszkańców. Oś. Ruczaj o przedszkolu dla dziecka można tylko marzyć , szkoła podstawowa 9 … Czytaj całość

10-06-2020

WertiKraków jest miastem o najwyższej oficjalnie podawanej inflacji w Polsce. Przez te bandy turystów. Małe piwo krajowe typu Ż. czy T. potrafi tu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)