Notowania

polscy przedsiębiorcy
20.12.2010 11:17

Blikle: 140 lat rodzinnej tradycji

Firmą zarządza już czwarte i piąte pokolenie potomków warszawskiego cukiernika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arch. Blikle)

Blikle to jedna z najstarszych polskich firm rodzinnych, działająca nieprzerwanie od 1869 roku. Tradycję cukierniczą pielęgnuje już czwarte i piąte pokolenie warszawskich cukierników: Andrzej (na zdjęciu) i jego syn Łukasz Blikle.

Pierwszy był Antoni Blikle, którego wypieki ceniono w całym kraju. Jego jego słodyczami zajadał się nawet generał-gubernator warszawski, rządzący Królestwem Polski z rozkazu cara rosyjskiego. Po śmierci ojca stery rodzinnego biznesu przejął Antoni Wiesław Blikle, który przeobraził rodzinną cukiernię w ulubione miejsce spotkań śmietanki artystycznej Warszawy.

Przez trudne czasy wojny i absurdy PRLu przeprowadził przedsiębiorstwo syn Antoniego - Jerzy Czesław Blikle. Dla swojego syna chciał jednak innego, łatwiejszego losu. - _ Prowadzenie firmy prywatnej za komuny nie wróżyło dobrej przyszłości. Doszliśmy z ojcem do wniosku, że lepiej bym zajął się pracą naukową _ – opowiada Andrzej Blike.

Równolegle z habilitacją z matematyki obronił dyplom czeladniczy z cukiernictwa; dyplom mistrzowski zbiegł się w czasie z tytułem profesora. Ale stery rodzinnego przedsiębiorstwa Andrzej Blikle przejął późno, bo dopiero w wieku 50 lat. Dziś w tajniki rodzinnego biznesu wdraża syna Łukasza, który odpowiada w firmie za sprzedaż i marketing.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t122781.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/klan;forbesow;prasa;pieniadze;polityka;i;loty;balonem,173,0,722861.html) Klan Forbesów: prasa, pieniądze, polityka i loty balonem Kto stoi za najbardziej znanym magazynem biznesowym ostatniego stulecia?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t122891.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/bakalland;-;biznes;pod;zastaw;domu;babci,77,0,725069.html) Bakalland - biznes pod zastaw domu babci Lider na rynku zdrowej żywności zaczynał w 37-metrowej kawalerce na warszawskiej Ochocie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t124830.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/ceramika;paradyz;z;paradyza;do;paryza;w;20;lat,55,0,732983.html) Ceramika Paradyż: Z Paradyża do Paryża w 20 lat Płytki Ceramiki Paradyż można kupić w 35 krajach na całym świecie, min. we Francji, Włoszech i USA.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, blikle, ludzie, manager, marketing i zarządzanie, portrety
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz