Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Brexit. Brytyjczycy mieszkający w Polsce składają wnioski, by utrzymać benefity

24
Podziel się:

Nieco ponad pół roku zostało Brytyjczykom mieszkającym w Polsce na wymianę dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z benefitów. Dotąd zrobiło to 2 tys. z nich.

Brexit. Brytyjczycy mieszkający w Polsce składają wnioski, by utrzymać benefity
Brytyjczycy składają wnioski, by utrzymać benefity w Polsce (Getty Images)

Od początku roku ponad 2 tys. obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin złożyło wnioski o wydanie nowych dokumentów pobytowych - informuje Urząd do spraw cudzoziemców. To ważne, by wymienić dokument na właściwy, bo potwierdza on korzystanie z uprawnień beneficjenta przy przekraczaniu granic i podczas pobytu w Polsce.

Pozwalają na to przepisy zawarte w Umowie Wystąpienia. Z możliwości wymiany dokumentów pobytowych wydanych przed końcem 2020 r. będzie można skorzystać tylko do 31 grudnia 2021 r. Dlatego Urząd zaleca jak najszybsze składanie wniosków.

Od 1 stycznia obywatele Wielkiej Brytanii mają prawo pobytu co do zasady na dotychczasowych warunkach, jeśli korzystali z prawa pobytu zgodnie z prawem UE przed końcem 2020 r. i w dalszym ciągu mieszkają w kraju.

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Jak przypomina Urząd ds. cudzoziemców, do końca tego roku beneficjenci Umowy Wystąpienia mogą składać w urzędach wojewódzkich wnioski o wymianę dokumentów.

Osoby, które do tej pory nie posiadały dokumentów pobytowych, mogą zarejestrować swój pobyt (obywatele Wielkiej Brytanii) lub ubiegać się o wydanie karty pobytowej (członkowie rodzin obywateli Wielkiej Brytanii nie posiadający obywatelstwa brytyjskiego). Dotychczas z tych możliwości skorzystało 2,1 tys. osób.

Wniosek dotyczący wydania nowego dokumentu pobytowego, zarejestrowania pobytu lub wydania karty pobytowej należy złożyć osobiście w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania. Dla beneficjentów dostępne są gotowe formularze wystarczy je wypełnić. Postępowanie w tych sprawach jest uproszczone i bezpłatne - zapewnia Urząd.

"W zakresie wydawania wspomnianych dokumentów stosowany jest system deklaratoryjny. Nie ma obowiązku ich uzyskania jako warunku legalnego pobytu w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę praktyczne względy, zaleca się aby wszyscy beneficjenci Umowy Wystąpienia uzyskali nowe dokumenty pobytowe. Ich posiadanie ułatwi korzystanie z uprawnień beneficjenta przy przekraczaniu granic i podczas pobytu na terytorium Polski" - czytamy w komunikacie.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad pobytu obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin po Brexicie można znaleźć TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
I tyle.
3 lata temu
WYPENDZICZ TE BYDLO CO ICH PANSTWO ZROBILO Z POLSKA W PRZESZLOSZCZI. ICH POTOMKOW NIE WPUSZCZACZ DO POLSKI. TO WROG POLSKI. KROTKO MOWIACZ.
Czarek
3 lata temu
Powinni również wykazać się wystarczającym poziomem jęz. polskiego w urzędzie. W innym przypadku poprosimy o tłumacza.
🧐🙄😂
3 lata temu
Podkreślę tylko, że Anglicy nie są już w Unii więc nie ma obowiązku używania języka angielskiego przez urzędników w polskich Urzędach. Mogą oczywiście przyjść z tłumaczem za `niewielką` opłatą.
Eryka
3 lata temu
Osoby, które do tej pory nie posiadały dokumentów pobytowych, mogą zarejestrować swój pobyt (obywatele Wielkiej Brytanii) lub ubiegać się o wydanie karty pobytowej (członkowie rodzin obywateli Wielkiej Brytanii nie posiadający obywatelstwa brytyjskiego, To znaczy: Hindusi, Pakistanczycy, Afrykanie.
RoBtA
3 lata temu
Bardzo fajnie ze chca mieszkac u nas. To bardzo bogaty i z tradycjami narod. Zapraszamy !
...
Następna strona