Notowania

browar
20-11-2001 (11:16)

Browar w Raciborzu do kupienia za 700 tys. zł

Syndyk masy upadłości Browarów Górnośląskich SA ogłosił we wtorek kolejny przetarg na sprzedaż browaru w Raciborzu po cenie wywoławczej 700 tys. zł. Władze miasta oferują wsparcie dla potencjalnego inwestora.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poprzednie przetargi na raciborski browar zakończyły się fiaskiem. Według syndyka Zbigniewa Suligi tym razem - po kolejnej obniżce ceny - są szanse na sprzedaż zakładu, którym zainteresował się prywatny, indywidualny inwestor.

Początkowo browar wyceniono na 5,3 mln zł. W ostatnim przetargu cena zeszła do 1 mln zł. Oferty w nowym przetargu składać można do 4 grudnia. Wadium wynosi 10 proc. ceny.

Na wznowieniu produkcji i utrzymaniu miejsc pracy w raciborskim browarze zależy władzom miasta. Miejscowy samorząd deklaruje dla nabywcy zakładu daleko idącą pomoc poprzez dogodne ulgi podatkowe, pomoc w wejściu na lokalny rynek oraz w promocji raciborskiego piwa.

'Mając na uwadze rosnące bezrobocie w kraju, jesteśmy szczególnie wrażliwi na losy doświadczonych pracowników i chętnie udzielamy wszelkiego wsparcia dla przedsiębiorców chcących utrzymać, bądź tworzących nowe stanowiska pracy' - powiedział prezydent Raciborza Adam Hajduk.

Raciborski browar jest jednym z najstarszych w Polsce, z przeszło 430-letnią tradycją warzenia piwa. Jego zdolność produkcyjna wynosi 65.000 hektolitrów rocznie.

Ze względu na upadłość Browarów Górnośląskich przed dwoma laty w zakładzie wstrzymano produkcję, redukując stan załogi do 15 osób. Pozostawiona grupa piwowarów zabezpiecza stan instalacji technologicznych oraz infrastruktury, prowadząc jednocześnie dystrybucję piwa produkowanego w Zabrzu, aby utrzymać rynek.

Nadal nie udało się pozyskać inwestora dla najcenniejszego zakładu upadłych BG - w Zabrzu. Początkowo wyceniono go na 30,1 mln zł, ostatnio cenę obniżono do 18 mln zł. Jednak mimo braku kupca co najmniej do września 2002 browar będzie produkował piwo, a syndyk nadal będzie próbował sprzedać zakład, m.in. wysyłając oferty za granicę.

Upadłość Browarów Górnośląskich SA sąd ogłosił w marcu 1999. Dotychczas udało się sprzedać browary w Częstochowie, Rybniku, Siemianowicach Śląskich oraz budynki po browarze w Bytomiu. Do zbycia zostały zakłady w Zabrzu i Raciborzu.

Tagi: browar, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie