Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Nowe drogi w Polsce. W tym roku cztery umowy na budowę trasy Via Carpatia

136
Podziel się

Via Carpatia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegnie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. GDDKiA podsumowując rok przypomina o postępach na budowie tej międzynarodowej drogi. Gdzie kierowcy najbardziej na tym skorzystali?

Nowe drogi w Polsce. W tym roku cztery umowy na budowę trasy Via Carpatia
Jak deklaruje GDDKiA w realizacji jest już 257,2 km trasy Via Carpatia (GDDKiA)
bDKpEZGt

W mijającym roku GDDKiA podpisała cztery umowy na realizację drogi ekspresowej S19, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. W ich ramach powstanie 61,3 km trasy, a wartość podpisanych kontraktów wyniosła ponad 3,6 mld zł.

Umowy obejmują odcinki: Białystok Zachód – Księżyno, Księżyno – Białystok Południe z odcinkiem DK65, Białystok Południe – Ploski oraz Rzeszów Południe – Babica.

Jak deklaruje GDDKiA, w realizacji jest już 257,2 km trasy Via Carpatia, trwają przetargi na kolejne 112,6 km. Generalna Dyrekcja przygotowuje się do następnych postępowań, które obejmą 258,9 km.

bDKpEZGv
Zobacz także: Dr Irena Eris: byliśmy zaskakiwani decyzjami. Twórcy kosmetycznego imperium o początkach epidemii

Na razie jednak kierowcy korzystają tylko z 75 km szlaku, czyli ok. 10 proc długości Via Carpatii w naszym kraju, która ma wynieść ok. 700 km.

Jak zaznaczył rzecznik GDDKiA, korytarz Via Carpatia, którego głównym elementem na terenie Polski jest droga ekspresowa S19, stanowi dla Dyrekcji priorytet w następnych latach.

bDKpEZGB

- W 2021 roku planujemy podpisać kolejne 11 umów na odcinki S19 o łącznej długości prawie 170 km. Jeśli chodzi o odcinki planowane do oddania, to w przyszłym roku chcielibyśmy udostępnić następne 70 km - powiedział dla PAP Szymon Piechowiak.

Według szacunków GDDKiA cała trasa Via Carpatia, która przebiega po wschodniej części Polski, od Barwinka na południu do Budziska na północy, będzie niemal w całości udostępniona do końca 2026 r. Niemal, bo – jak dodał Piechowiak - jeden odcinek na Podkarpaciu, w ramach którego znajdą się dwa tunele, w tym jeden o długości blisko 3 km, będzie gotowy w 2029 r.

Budowa całej trasy ma kosztować ponad 30 mld zł.

bDKpEZGC

Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKpEZGW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(136)
Tadzik
2 miesiące temu
To jest też priorytetowa inwestycja. Brawo!
Łyk łyk mniam
2 miesiące temu
Kogo obchodzą przetargi ?, obietnice? liczy się ZAWSZE efekt
Alleluja i ..
2 miesiące temu
Zarobimy na sprzedaży przy trasie jagód i kurek kierowcom zmierzającym z Czech i Słowacji do portów krajów Bałtyckich. Stocznie trójmiasta dostaną pewnie uroczyście jakąś stępkę promu na osłodę.
bDKpEZGX
Alok
2 miesiące temu
Bardzo dobry pomysł. Pozwoli portom Litwy, Łotwy i Estonii konkurować z polskimi portami w tranzycie towarów na trasie północ południe. Kolejny przykład naszej narodowej głupoty.
112
2 miesiące temu
czy to są dragi za kasę co sydłowa podniosła paliwo o dwadzieścia groszy na budowę dróg czy ta kasa poszła na kupno gazet ?
...
Następna strona