Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Okrągły Stół Gospodarczy regionu kujawsko-pomorskiego

0
Podziel się:

Poszukiwaniu możliwości rozwoju biznesu w województwie kujawsko-pomorskim
poświęcone były obrady Okrągłego Stołu Gospodarczego "Inwestycje - od gospodarki lokalnej do
globalnej", które zorganizowano w poniedziałek w Bydgoszczy.

Poszukiwaniu możliwości rozwoju biznesu w województwie kujawsko-pomorskim poświęcone były obrady Okrągłego Stołu Gospodarczego "Inwestycje - od gospodarki lokalnej do globalnej", które zorganizowano w poniedziałek w Bydgoszczy.

Inicjatorami i organizatorami obrad byli pochodzący z Bydgoszczy biznesmen Jan Kulczyk i prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Malinowski. Jako ideę spotkania wskazali chęć podzielenia się doświadczeniem z przedsiębiorcami i pomoc w nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi inwestorami.

"Zdajemy sobie sprawę, że podjęliśmy się zadania trudnego, obarczonego dużym ryzykiem. Chcieliśmy się spotkać, aby tchnąć nowego ducha w kujawsko-pomorską gospodarkę, by pokazać, że autentyczne zaangażowanie przedsiębiorców, inwestorów, lokalnych władz i różnych instytucji może zaowocować konkretnymi wartościami dodanymi. Wyszliśmy z założenia, że niełatwe pod względem ekonomicznym czasy wymagają niestandardowych metod działania, a polskiej gospodarce i rodzimym przedsiębiorcom potrzebne są dodatkowe impulsy. Spotkanie służyło rozpoznaniu sił i możliwości" - powiedział Malinowski.

W okrągłym stole uczestniczyli lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele dużych firm i banków spoza regionu, reprezentanci instytucji państwowych wspierających biznes, samorządowcy, parlamentarzyści i przedstawiciele inwestorów zagranicznych z Hiszpanii, Kazachstanu, Niemiec, Tajwanu i Ukrainy. W ramach obrad zorganizowano dwa panele, z których jeden był poświęcony propozycjom i oczekiwaniom inwestorów lokalnych i globalnych, a drugi - szansom i barierom inwestycyjnym w regionie.

"Jaką receptę znaleźć, aby lokalny przedsiębiorca odnalazł się za 10 lat, 20 i 50 lat? To, od czego trzeba zacząć, to jest edukacja. Bez kompetencji nasze szanse są zdecydowanie mniejsze. To, co wynosimy ze szkoły, to przygotowanie jest ogromną wartością, a druga rzecz, żeby mieć marzenia i aspiracje trochę większe. Nie można myśleć tylko w takich kategoriach, że zawsze będziemy żyli w tym samym mieście, będziemy tu pracowali, że wystarczy działać na taką skalę, na jaką do tej pory działamy. Myślę, że to wszystko jest w głowach, w naszych marzeniach. Musimy przekonać siebie samych, że można" - podkreślił Kulczyk.

Zaznaczył też, że "konieczne jest zrozumienie władz, że najważniejsi są obywatele, przedsiębiorcy, ci, co tworzą dochód narodowy i płacą podatki, bo dopiero z podatków politycy mogą dzielić i rozdawać".

Uczestniczący w obradach były wicepremier Waldemar Pawlak zachęcał do współpracy Bydgoszczy i Torunia, przekonując, że dopiero oba miasta razem stanowią liczący się potencjał.

Przed dwoma miesiącami na stronie Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców, będącego członkiem Pracodawców RP, zamieszczony został formularz zgłoszenia projektu biznesowego, kierowany do przedsiębiorców z regionu kujawsko-pomorskiego, którzy byliby zainteresowani pozyskaniem inwestorów.

"Swoje propozycje przedstawiło tylko 16 przedsiębiorców, może nie do wszystkich dotarła nasza informacja. To są ostrożne propozycje, niewielkie projekty. Każdy z tych projektów zostanie wnikliwie zbadany, przedstawiony potencjalnym inwestorom, a niezależnie od decyzji wszyscy otrzymają odpowiedzi. Przedsiębiorcy nadal mogą zgłaszać swoje pomysły, a my postaramy się znaleźć inwestorów" - zapowiedział Malinowski.

Organizatorzy okrągłego stołu zapewnili, że nie będzie to przedsięwzięcie jednorazowe. (PAP)

rau/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)