Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

CBOS: w pierwszej połowie listopada gorsze oceny sytuacji gospodarczej. Nastoje na nowy rok już lepsze

4
Podziel się

Aż 64 proc. respondentów gorzej ocenia obecną sytuację gospodarczą w porównaniu z październikiem. Badani lepiej widzą gospodarczy przyszły rok. Z kolei o 2 pkt. proc. ubyło niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce - wynika z badań CBOS.

CBOS: w pierwszej połowie listopada gorsze oceny sytuacji gospodarczej. Nastoje na nowy rok już lepsze
Badani z nieco większym optymizmem widzą sytuację gospodarczą po nowym roku. (Materiały WP, Klaudia Zawistowska)
bDAIOrTp

Na podstawie badań zrealizowanych na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, między 5-15 listopada CBOS przygotował bilans nastrojów społecznych.

Jak się okazało pogorszyła się ocena sytuacji gospodarczej w kraju. Lepsze natomiast od notowanych w ostatniej dekadzie października były prognozy na najbliższy rok dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce. Pytanie to dotyczyło też kondycji gospodarki oraz warunków materialnych gospodarstw domowych.

Zobacz także: Budżet UE. Polska poniesie sromotną klęskę? Europoseł mówi, jakie są realia
bDAIOrTr

W porównaniu do ostatniej dekady października większa grupa respondentów uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Pogląd taki wyraża obecnie 64 proc. badanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a więcej niż co piąty ankietowany jest przeciwnego zdania (22 proc.).

CBOS zwraca uwagę, że występuje silna zależność między ocenami ogólnej sytuacji w kraju a poglądami politycznymi i kwestiami światopoglądowymi.

Ponadprzeciętnie dobre oceny zmian dokonujących się w Polsce wyrażają osoby biorące udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (45 proc.) i identyfikujące się z prawicą (47 proc.).

bDAIOrTx

Badanie wykazało również, że w stosunku do ostatniej dekady października poprawiły się prognozy dotyczące ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Z danych wnika, że "w porównaniu z ostatnim pomiarem zmniejszył się odsetek ankietowanych uważających, że się ona pogorszy (z 51 proc. do 45 proc.).

Zwiększył się z kolei odsetek prognozujących utrzymanie status quo (z 23 proc. do 30 proc.). Jednocześnie minimalnie przybyło oczekujących poprawy ogólnej sytuacji w Polsce (o 2 punkty procentowe, do 17 proc.). Co jedenasty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (9 proc.).

bDAIOrTy
bDAIOrTS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Trump
2 miesiące temu
"roześmiana"
Trump
2 miesiące temu
"najcudniejsza walerin"
...
2 miesiące temu
Dla tych Polaków mam taką radę dalej popierajcie ten koronawirusowy cyrk to zobaczycie co stanie się polską gospodarką.
bDAIOrTT
KX1
2 miesiące temu
gospodarka się zwija a prasa uspokaja...