Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ceny nieruchomości w górę. Przez okna

55
Podziel się:

W przyszłym roku okna w nowych mieszkaniach będą musiały mieć lepsze parametry, by przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii. Lepsze znaczy droższe, więc kupujący muszą przygotować się na konieczność dołożenia kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ceny nieruchomości w górę. Przez okna
Od 2021 r. okna w nowych budynkach będą musiały odpowiadać lepszym parametrom (Pixabay)

Po 1 stycznia deweloperzy będą musieli instalować w budynkach on a o lepszej izolacyjności termicznej niż obecnie. Będzie to realizacją wymogów unijnych: zgodnie z dyrektywą europejską 2010/31/UE od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki powinny się charakteryzować niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania. 

Lepsze okna wykonane w bardziej nowoczesnej technologii to wyższy koszt mieszkania. Im więcej w mieszkaniu okien, tym ta podwyżka będzie bardziej odczuwalna i może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Deweloperzy, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", nie są przekonani, czy narzucanie tak sztywnych zasad w zakresie wyboru okien ma uzasadnienie.

Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosnąć od kilku do kilkunastu procent, bo będzie nimi zainteresowanie. "Kapitał lawinowo odpływa z banków"

Deweloperzy mają inne pomysły

Członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich stoją na stanowisku, że nowe przepisy są zdecydowanie zbyt sztywne, gdyż efekt w postaci ograniczania zużycia energii można osiągnąć w inny, tańszy dla obu stron sposób.

Tym bardziej, że dyrektywa pozostawiła państwom członkowskim określenie sposobu, w jaki sposób nowe budynki mają zużywać o 20 proc. energii mniej. Inne państwa zdecydowały się na mniej inwazyjne metody, wobec czego PZFD zaapelował do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o nowelizację rozporządzenia o warunkach technicznych.

Resort odrzucił prośby tłumacząc, że deweloperzy mieli dość czasu, by się do zmian przygotować. Dyrektywa została przyjęta w 2013 r. i wdrażana była w trzech etapach, z których ostatni właśnie wchodzi w życie.

Deweloperzy przekonywali, że siedem lat w budownictwie to bardzo dużo i w tym czasie pojawiły się inne sposoby na ograniczanie zużycia energii – informuje "Rz".

W wymogach nic się więc nie zmienia i kupujący nowe mieszkania muszą być przygotowani na to, że oferta, którą dostaną po 1 stycznia będzie mniej korzystna niż ta, z której mogą wybierać w tej chwili.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Paul86
3 lata temu
A teraz chciałbym poznać przykład choć jednej regulacji-polskiej czy unijnej, która by wpłynęła OBNIŻAJĄCO na cenę mieszkań. Nie żadne nic nie warte programy dopłat do ceny czy kredytu (tzw. "deweloper/bank plus"), tylko wpływające bezpośrednio na cenę. To jest prawdziwy problem. Nie chcę jeszcze "lepszego" przeregulowanego mieszkania. Chcę w ogóle mieszkanie, na które będzie mnie stać.
qperNIK
3 lata temu
Kiedyś, gdy byliśmy niewolnikami PRLu opał był tak tani, ze nikt sobie nie zaprzątał głowy ocieplaniem domów. Dziś jak niewolnicy pracujemy na horrendalne koszty wody, prądu, śmieci, gazu, węgla itd.
spo
3 lata temu
gdyby tak rok czasu kazdy sie wstrzymal to by ceny mieszkan pospadaly na leb. ale ludzie kupuja kawalerki za pol nilioba wiec co sie dziwic...
Słoneczko
3 lata temu
Ceny nieruchomości w górę . Przez okna . A to dlatego że będą musiały mieć lepsze parametry , powiem tak dla pomysłodawcy powinni przyznać trzy krotną nagrodę Nobla , to jest KURIOZUM , ja osobiście mam wmontowane nawiewniki a po to żeby ściany nie były wilgotne i mieć odpowiednią cyrkulację powietrza i pytam się ,,PO CO LEPSZE PARAMETRY OKIEN ,, to jest coś nieprawdopodobnego !
Polak
3 lata temu
W 2021 prawdopodobne stopy procentowe na minusowych poziomach. To dopiero nieruchomosci będą leciały w kosmos. Chory system finansowy i złodzieje z rządu.
...
Następna strona