Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MBL
|

Ceny za ogrzewanie. Rachunki mogą drastycznie wzrosnąć

183
Podziel się

Polska rodzina rocznie płaci w rachunku za ciepło ok. 300 zł za prawa do emisji dwutlenku węgla. Za kilka lat ta opłata może wzrosnąć do niemal 700 zł.

Ceny za ogrzewanie. Rachunki mogą drastycznie wzrosnąć
Czy czekają nas drastyczne popdwyżki za ogrzewanie? (Adobe Stock, Adobe Stock)
bDSvSOdh

O sprawie pisze "Fakt". Prawo do emisji dwutlenku węgla to jedna ze składowych rachunków za ogrzewanie. Ile wynosi? W ubiegłym roku średnio polska rodzina zapłaciła 324 zł.

Okazuje się, że za cztery lata ta opłata skoczyć ma do 694 zł rocznie, a w 2030 roku nawet do 1289 zł. Tak ma wynikać z rządowej analizy w oparciu o dane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

bDSvSOdj

Zdaniem ekspertów, ta opłata w sposób dotkliwy może dotknąć emerytów, którzy np. żyją w lokalu komunalnym o dużej powierzchni.

Wyjaśnijmy, że podwyżki za ciepło związane są z rosnącą z miesiąca na miesiąc ceną za prawa do emisji dwutlenku węgla. Te prawa muszą wykupywać firmy ciepłownicze, a potem ten koszt płacą odbiorcy energii w rachunkach za czynsz.

Czy będą rekompensaty? Tak, ale tylko dla nielicznych. Rząd planuje wypłacić wsparcie osobom najuboższym, które za prąd płacą aż 10 proc. swoich dochodów.

bDSvSOdp
Zobacz także: Wszystkie budynki w Polsce mają być niemal zeroemisyjne. Rząd daje na to 30 lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSvSOdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(183)
Typ
miesiąc temu
Chcialem zaoszczedzic na wodzie i kupilem liczniki, wprowadzili podwyzke wody. Chcialem zaoszczedzic na pradzie i wymienilem wszystkie żarówki, niestety znowu podwyzka. Zamontowalem termostaty na grzejnikach, tez z mysla o oszczednoscoach. I znowu byla podwyzka. Nawet te moje inwestycje sie nie zwrócą.
aka
miesiąc temu
Gdzieś dzisiaj czytałem, że za 3 lata gaz też ma iść ostro w górę. No ale wtedy pis już nie będzie rządził, i to będzie problem kolejnej władzy.
Eroro
miesiąc temu
UE zarzyna swoich obywateli tymi idiotycznymi pozwoleniami na emisje CO2, podczas, gdy najwięksi truciciele Chiny, Indie, USA mają to w głebokim poważaniu. Czy ziemia będzie zdrowsza od działań li tylko UE?
bDSvSOdL
Wwx
miesiąc temu
Podziękujcie dojnej zmianie. Nie chcieli dostosować gospodarki węglowej do standardów europejskich to teraz zapłacą za to wszyscy. Ogrzewanie 100%, energia 100%. A przecież już to wszystko zdrożało 30%. Dziękujemy wam niedorozwinięci, sprzedajni wyborcy pis. A gdzie jest obiecana przez tłuściocha sasina rekompensata za podwyżkę cen prądu?
mooner
miesiąc temu
Zamęczą nas w naszym własnym kraju. Komu przeszkadza węgiel? Pracować tylko na rachunki? To runie.
...
Następna strona