Notowania

wiadomości
03.04.2013 11:09

Chiny poważnie zaniepokojone sytuacją na Półwyspie Koreańskim

# z ambasadorami spotkał się wiceminister spraw zagranicznych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# z ambasadorami spotkał się wiceminister spraw zagranicznych #

03.04. Pekin (PAP/Reuters) - Wiceminister spraw zagranicznych Chin Zhang Yesui spotkał się we wtorek z ambasadorami USA i obu Korei w Pekinie, by wyrazić "poważne zaniepokojenie" sytuacją na Półwyspie Koreańskim - poinformował w środę rzecznik chińskiego MSZ.

Korea Północna ogłosiła w środę zamknięcie dostępu do prowadzonej wspólnie z Koreą Południową strefy przemysłowej Kaesong. W położonej tuż na północ od granicy obu Korei strefie przebywa ponad 800 obywateli południowokoreańskich, którym na razie nie zezwolono na powrót do kraju.

"Wczoraj po południu wiceminister spraw zagranicznych Zhang Yesui spotkał się z ambasadorami Korei Północnej i Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych i wyraził poważne zaniepokojenie z powodu obecnej sytuacji na Półwyspie (Koreańskim)" - powiedział dziennikarzom w trakcie codziennego briefingu prasowego rzecznik MSZ Hong Lei.

"W obecnej sytuacji Chiny uważają, ze wszystkie strony muszą zachować spokój i powściągliwość oraz powstrzymać się przed działaniami, które są wzajemnie prowokacyjne. Z pewnością nie powinny podejmować działań, które pogorszyłyby sytuację" - zaznaczył rzecznik. Dodał, iż Chiny mają nadzieję, że Korea Północna i Korea Południowa mogą poprzez rozmowy rozwiązać kwestie sporne między nimi.

Fabryki w strefie przemysłowej Kaesong najprawdopodobniej nadal pracują, ale decyzja Korei Północnej o blokadzie dostępu jest kolejną oznaką wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim. We wtorek Phenian zapowiedział, że ponownie uruchomi swój zakonserwowany reaktor atomowy. W sobotę Korea Płn. ogłosiła, że weszła w stan wojny z Koreą Płd. (PAP)

dmi/ ap/

13528553

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz