Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Cyberbezpieczeństwo to problem cywilizacyjny. Czy jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję?

0
Podziel się:

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy konferencji, która odbyła się 8 kwietnia w NASK PIB. Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja raportu „Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018”, który stanowił omówienie najważniejszych wydarzeń i inicjatyw minionego roku w cyberprzestrzeni na poziomie "policy".

Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj nie tylko kwestia przemysłu czy edukacji. To problem cywilizacyjny, który dotyka niemal wszystkich dziedzin życia
Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj nie tylko kwestia przemysłu czy edukacji. To problem cywilizacyjny, który dotyka niemal wszystkich dziedzin życia (Fotolia)

- Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj nie tylko kwestia przemysłu czy edukacji. To problem cywilizacyjny, który dotyka niemal wszystkich dziedzin życia, ale też wpływa na jednostki i większe społeczności – powiedział zastępca dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji Krzysztof Silicki, który przywitał uczestników wydarzenia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, biznesu, środowiska akademickiego, mediów oraz NASK. W spotkaniu uczestniczył wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwo.

Pierwszy raport z zakresu cyberpolicy

Raport to jeden z efektów działań NASK PIB, który obok swojego potencjału technologicznego i badawczego, rozwija również kompetencje na poziomie policy. Dlatego przygotowany po raz pierwszy dokument opisuje cyfrowe zmiany i dotyczy tematów, w których przenikają się prawo, wiedza akademicka i najnowsze osiągnięcia techniczne. Obejmuje działania podejmowane w tym zakresie nie tylko w Polsce, ale również Unii Europejskiej, NATO, ONZ czy OBWE.

Obszerne fragmenty raportu omówił Zespół Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK pod kierownictwem Magdaleny Wrzosek. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, założenia strategii AI w Polsce, Cybersecurity Act, dezinformacja na poziomie europejskim czy budowania zaufania w cyberprzestrzeni.

Wykład o Przemyśle 4.0 oraz debata ekspercka

O wpływie postępującej cyfryzacji na biznes opowiedział dr hab. Rafał Mrówka, kierownik programu MBA-SGH, profesor w Katerze Teorii Zarządzania SGH. W swoim wystąpieniu „Przemysł 4.0 i rewolucja cyfrowa jako wyzwanie dla sektora prywatnego i publicznego” wskazał na wyzwania związane m.in. z mechanizacją, sztuczną inteligencją i nowymi technologiami. Podkreślił, że nie może być mowy o bezpiecznej cyberprzestrzeni bez samoregulacji i brania odpowiedzialności przez wielkie firmy.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której udział wzięli:

  • Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
  • Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK PIB ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacyjności
  • dr hab. Rafał Mrówka, kierownik programu MBA-SGH, profesor w Katerze Teorii Zarządzania SGH
  • dr hab. Renata Włoch, koordynatorka DELab UW oraz programu Society in Digital Age

Rozmówcy zwrócili uwagę, że rozwój technologiczny i cyberbezpieczeństwo są problemami interdyscyplinarnymi, wymagającymi zaangażowania nie tylko specjalistów z wielu dziedzin, ale również współpracy na poziomie państw. Szczególnie dotyczy to Unii Europejskiej, która powinna dbać o to, by ciągle być partnerem dla takich potęg gospodarczych i technologicznych jak Chiny czy USA.
Ważnym elementem jest również edukacja i podnoszenie świadomości społecznej. – W dzisiejszym świecie, gdy nie masz pojęcia o zagrożeniach pochodzących z sieci, sam również stajesz się zagrożeniem dla innych w obszarze cyberbezpieczeństwa – podkreślił Krzysztof Silicki.

CyberPolicy – współtworzymy cyfrową rewolucję

CyberPolicy to portal NASK, na którym publikowane są analizy dokumentów strategicznych, omówienia obowiązujących aktów prawnych, a także opis dobrych praktyk oraz inicjatyw z całego świata. Jest to centrum analiz strategicznych z zakresu cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii. Publikacje dostępne na portalu opisują cyfrowe zmiany i dotyczą tematów, w których przenikają się prawo, wiedza akademicka i najnowsze osiągnięcia techniczne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)