Notowania

Czas na czwartą falę globalizacji

Zagrożenia, związane z bezpieczeństwem danych, i szanse, wynikające z nowych technologii transportowych – to, zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), wyzwania stojące przed globalną ekonomią. Ich rozwinięcie czeka nas m.in. w Polsce, na tegorocznym Impact w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Technologiczna rewolucja nie ograniczy się tylko do szybszego transferu danych. (Fot: Peshkova)

"Globalizacja 4.0" - to będzie, zdaniem ekspertów z ekosystemu Światowego Forum Ekonomicznego, główny temat dyskusji polityków i ekspertów w 2019 r. Po tym hasłem kryje się kolejny etap rozwoju światowej gospodarki, w którym to sektor usług staje się ważniejszy od przemysłu, a maszyny i algorytmy zastępują ludzi. Same fundamenty globalizacji 4.0 nie są skomplikowane. Wystarczy bardzo szybki internet (taki, który mogą dostarczyć testowane właśnie sieci 5G), łączący ze sobą ludzi i maszyny, i mnóstwo algorytmów sztucznej inteligencji, ułatwiających rozwiązywanie problemów oraz komunikowanie się na całym świecie, niezależnie od barier językowych.

Globalna komunikacja to jednak również źródło globalnego ryzyka. W Davos nawet technologiczni giganci przyznawali, że palącą potrzebą stała się ochrona danych osobowych.

- Ubiegłoroczna unijna dyrektywa RODO to dobry start. Możemy regulować się sami, ale w takich obszarach, jak technologie rozpoznawania twarzy, przydadzą nam się również regulacje na poziomie państwowym – uważa Satya Nadella, szef Microsoftu i nawiązuje do planów włodarzy San Francisco, planujących zakazanie stosowania technologii face recognition.

Odlot do przyszłości

Technologiczna rewolucja nie ograniczy się jednak tylko do szybszego transferu danych, czy ich lepszej analizy i wykorzystania dzięki sztucznej inteligencji. Eksperci WEF prognozują również w jaki sposób szybciej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie będzie mógł przemieszczać się człowiek.

- W przyszłości sposobem na poradzenie sobie z korkami będą trójwymiarowe autostrady - przekonuje Dennis Muilenburg, prezes Boeinga, pokazując jednocześnie prototyp latającego samochodu, nad którym pracuje jego firma.

Nad tego rodzaju innowacjami pracuje znacznie więcej firm i zobaczymy je także w Polsce, m.in. podczas tegorocznego Impact mobility rEVolution w Katowicach. Uber chce już w 2020 r. rozpocząć testy systemu Elevate, w ramach którego elektryczne maszyny pionowego startu i lądowania mogłyby transportować pasażerów na krótkich dystansach.

Przed nadmiernym entuzjazmem i zapędzaniem się zbyt daleko w futurystycznych wizjach przestrzega jednak Harrison Wolf, specjalizujący się w tematyce cywilnych dronów. Podkreśla on, że tak jak dziś miliony dolarów finansowania przeznacza się na prace nad autonomicznymi i latającymi pojazdami w oczekiwaniu ich rychłej adaptacji, tak w 2013 r. gigantyczne finansowanie trafiło do producentów znacznie mniej skomplikowanych dronów. Problem w tym, że rozwój tej branży - choć wciąż postępuje - nie jest w żadnym razie tak szybki, jak prognozowali jeszcze kilka lat temu ekonomiści. Powód to z jednej strony bariery legislacyjne, a z drugiej to fakt, że testowanie nowych technologii na żywej tkance miejskiej jest bardzo ryzykowne, a uczynienie jej masową jest problematyczne.

- Wyzwania, związane z miejską mobilnością, nie zostaną rozwiązane jedynie dzięki nowej, efekciarskiej technologii, nieprzetestowanej i pilotowanej autonomicznie - podkreśla Harrison Wolf.

Wszyscy do Krakowa

Dokąd zmierza cyfrowa gospodarka? Żeby się tego dowiedzieć nie trzeba jechać do Krzemowej Doliny czy Londynu. 21 i 22 maja Kraków, podczas kongresu Impact’19 stanie samym sercem tygla, w którym realizują się innowacyjne idee i projekty. To wydarzenie, na którym przełomowe start-upy, naukowcy, biznes i politycy mówią tym samym językiem. Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Stałymi bywalcami są tam m.in. premierzy jak i ministrowie z Polski oraz szefowie rządowych agencji (np. PFR i NCBR). W tym roku dołączą do nich kluczowi politycy z regionu CEE, w Krakowie pojawią się również wysocy rangą przedstawiciele takich potentatów jak Google, MasterCard, PZU, AstraZeneca, Amgen, Allegro, Orlen, Azoty, Tauron, Grupa Volkswagen, BNP Paribas, ING, Siemens. Oni wszyscy pokażą swoje pomysły na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze. Impact’19 przyniesie też premiery najnowszych inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Tutaj powstają pomysły i tworzone są projekty, które mają kluczowy wpływ na rozwój cyfrowej gospodarki. perspektywy biznesu. Na Impact’19 dzisiejszy liderzy - wielki biznes, startupy, środowisko naukowe, administracja publiczna - decydują o tym jak będzie wyglądać jutrzejszy świat.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

kibicjeśli poprawą życia nazywane jest zaczipowanie ludzi, powszechne karty płatnicze ( brak gotówki), wykrywacze twarzy , kamery etc., to ja chce stąd … Czytaj całość

10-03-2019

autorNowe technologie zawsze idą w parze z rozwojem zabezpieczeń. Niedługo 5G będzie dostępne i da początek nowemu poziomowi technologicznemu. Pozostaje … Czytaj całość

19-03-2019

MatLavrSieć 5G ma bardzo duży potencjał do rozwoju wielu sektorów gospodarki i powstania nowych usług, a co za tym idzie powstania nowych miejsc pracy, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)