Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Czy firmie opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Podziel się:

Wielu przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę (może jesteś jednym z nich?) ma dylemat: czy to się opłaca? Patrząc długoterminowo – z pewnością! Fotowoltaika to inwestycja przyszłościowa, przynosząca wiele oszczędności, a także ocieplająca wizerunek firmy, która jest kojarzona z ekologicznym podejściem do środowiska.

Czy firmie opłaca się inwestować w fotowoltaikę?
(freepik.com)

Fotowoltaika – co może zyskać firma?

Wiadomo, że prowadzenie działalności gospodarczej to przede wszystkim dbałość o finanse – teraźniejsze oraz przyszłe. Coraz szybciej rosnące rachunki za energię wcale nie sprzyjają utrzymaniu płynności finansowej działalności gospodarczej. Istnieje jeden skuteczny sposób na uniezależnienie swojej firmy od niestabilnych cen za prąd – jest to oczywiście technologia fotowoltaiczna.

Decydując się na montaż paneli, zapewnisz firmie darmowe źródło energii, co z pewnością przyniesie jej długofalowe zyski, a mówiąc precyzyjniej, sprawi, że dużo pieniędzy zostanie w firmie. Panele można zamontować na dachu i na zawsze zapomnieć o konieczności pobierania energii w tradycyjny, czyli nieopłacalny sposób. Posiadanie "własnego" prądu sprawi, że Twoja firma może oszczędzać tysiące złotych rocznie.

Firma przyjazna środowisku

Oprócz aspektów ekonomicznych należy także spojrzeć na argumenty za montażem fotowoltaika dla firm ze względu na jej ekologiczność. Rosnąca świadomość społeczna na temat potrzeby dbania o środowisko sprawia, że klienci wybierają firmy, które korzystają z najnowszych – ekologicznych – rozwiązań. O takich firmach dobrze się mówi, a ci, którzy je wspierają, korzystając z ich oferty, mają większą satysfakcję. Takie osoby wiedzą, że dokonują dobrych i świadomych wyborów.

Mało tego, fakt, że firma jest przyjazna środowisku, to coraz częściej silny argument za skorzystaniem z jej usług czy zakupem produktów z jej asortymentu. Firmy, które korzystają z przestarzałych technologii, szkodzących środowisku, po prostu zostają w tyle i w konsekwencji gorzej radzą sobie na rynku.

Fotowoltaika w firmie a kwestie VATu

Fotowoltaika to inwestycja na lata, jednak z pewnością zastanawiasz się, czy Ty, jako przedsiębiorca, możesz pozwolić sobie na jej zakup i montaż. Od razu rozwiejemy Twoje wątpliwości i powiemy, że tak!

Wiele firm skorzystało już do tej pory z licznych dotacji, które pochodzą z rządowych i samorządowych programów. Dodatkowe pieniądze mogą stanowić dofinansowanie zakupu i montażu paneli lub też całkowicie pokryją wszelkie koszty związane z całym procesem.

Mało tego, warto wspomnieć, że fotowoltaika jest objęta stawką podatku VAT, który wynosi 23%. Wydatek na technologię fotowoltaiczną jest traktowany jako koszt uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca może odliczyć VAT, co sprawia, że koszt inwestycji znacznie się zmniejsza.

Rozliczanie nadwyżek energii z zakładem energetycznym

Panele fotowoltaiczne działają tylko za dnia i są połączone na stałe z instalacją energetyczną firmy oraz z jej siecią. Wszystkie urządzenia, które działają na terenie firmy (np. maszyny, komputery itp.), zużywają prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne w pierwszej kolejności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, resztę energii instalacja energetyczna pobiera z sieci.

Jednak wielce prawdopodobne jest, że panele fotowoltaiczne wytworzą nadmiar energii. Według prawa wytwórcy prądu mogą zarządzać nadwyżkami energii. Mówi o tym zapis z ustawy o OZE (22.06.2016).

Nadwyżki można:

  • magazynować w akumulatorach,
  • sprzedawać na zasadach ogólnych,
  • magazynować jako prosument.
Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl