Notowania

zarządzanie operacyjne
18.07.2011 09:52

Dać w łapę czy dać sobie spokój?

Założona przez Roberta Zielińskiego firma Farbox, produkująca materiały budowlane, planuje inwestycje na Ukrainie. Jednak od kilkunastu miesięcy jej przedstawiciele nie mogą załatwić potrzebnych...

Podziel się
Dodaj komentarz

Założona przez Roberta Zielińskiego firma Farbox, produkująca materiały budowlane, planuje inwestycje na Ukrainie. Jednak od kilkunastu miesięcy jej przedstawiciele nie mogą załatwić potrzebnych zezwoleń, bo miejscowi biurokraci stale wymagają kolejnych dokumentów. W dodatku ukraińscy urzędnicy podatkowi stwierdzili ostatnio, że firma fałszowała deklaracje celne. Zieliński jest wzburzony, uważa, że razem ze swoimi współpracownikami robili dotychczas wszystko zgodnie z przepisami.

Nie był to jednak pierwszy przypadek, kiedy Robert Zieliński miał kłopoty na Ukrainie. Gdy powstawało przedstawicielstwo Farboksu we Lwowie, jeden z dyrektorów państwowej firmy telekomunikacyjnej Kijew Telekom, Fiodor Iwanowicz Głuszczenko, powiedział Zielińskiemu, że założenie linii w biurze Farboksu zajmie trzy lata, ale za dwudziestokrotnie wyższą cenę linie mogłyby zostać uruchomione już w następnym tygodniu.

Chociaż często powtarzane opinie o powszechnym łapownictwie i korupcji na Ukrainie stają się coraz bardziej oczywiste, Zieliński nie chce wycofać się z tego rynku, widząc w nim perspektywy rozwoju dla swojej firmy. Nie jest jednak pewien, czy licząc na przyszłe zyski Farboksu, powinien dalej prowadzić działalność w tym kraju i ulegać naciskom urzędników, którzy za załatwienie wymaganych zezwoleń domagają się łapówek.

Pięciu komentatorów prezentuje swoje opinie dotyczące opisanego przypadku.

Tagi: zarządzanie operacyjne, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz