Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dobry pomysł w dwa tygodnie

15 dni – dokładnie tyle dni roboczych potrzebuje grupa ponad 4,5 tysiąca naukowców instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz na przygotowanie projektu B+R i zaproponowanie biznesowi skutecznych i innowacyjnych rozwiązań wdrożeniowych. I to wszystko całkowicie za darmo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Jednym z najważniejszych obszarów, w których działa Łukasiewicz jest zdrowie. W tym przypadku to badania i rozwój nowych technologii, diagnostyka i terapia, wytwarzanie produktów leczniczych oraz aparatury i techniki medycznej.

Partnerem artykułu jest ImpactCEE.

Każdy przedsiębiorca może „rzucić wyzwanie” naukowcom Łukasiewicza. Program działa od listopada 2019 roku i do tej pory odpowiedział na ponad 50 zgłoszonych przez firmy wyzwań biznesowych proponując blisko 350 pomysłów na prace badawczo-rozwojowe.

Jeśli przedsiębiorca ma jakiś biznesowy problem – techniczny czy technologicznyi nie wie, jak sobie z nim poradzić, może rzucić nam wyzwanie, czyli opisać tę trudność i wskazać w czym możemy mu pomóc. Proces jest nadzwyczaj prosty i nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie przedsiębiorcy. Wystarczy kliknąć przycisk na naszej stronie internetowej i grupa naukowców Łukasiewicza zajmuje się tematem. Po kilkunastu dniach przesyłamy do firmy propozycje projektów. Przedsiębiorca wybiera rozwiązania do realizacji i wspólnie definiujemy potencjalne źródła finansowania– mówi Jakub Kaczmarski, lider Grup Badawczych, w ramach których realizowane są badania zgodne z kierunkami działalności Łukasiewicza: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa i zrównoważona gospodarka i energia

Na stronie www.lukasiewicz.gov.pl dostępny jest formularz, dzięki któremu cały proces jest jeszcze szybszy i łatwiejszy. Wystarczy opisać problem i wyzwanie, a także oczekiwany zakres wsparcia naukowców.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała, aby być najkrótszą drogą między biznesem a nauką. „Najkrótszą” oznacza minimum wysiłku dla przedsiębiorcy, który zgłasza się do nauki po wsparcie, a także maksymalnie krótki czas na odpowiedź nauki na wyzwania biznesu. Czas w biznesie ma kluczowe znaczenie. Obecnie – w wymagających warunkach prowadzenia działalności – może być kluczowy dla powodzenia przedsięwzięcia–mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Jednym z najważniejszych obszarów, w których działa Łukasiewicz jest zdrowie. W tym przypadku to badania i rozwój nowych technologii, diagnostyka i terapia, wytwarzanie produktów leczniczych oraz aparatury i techniki medycznej. W Grupie Badawczej inteligentna mobilność naukowcy skupiają się na technologiach związanych z projektowaniem, wytwarzaniem, produkcją i użytkowaniem infrastruktury logistycznej i pojazdów. Prowadzone są również prace badawczo-rozwojowe w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, a także robotyki i systemów sterowania oraz maszyn.

Z kolei w Grupie Badawczej Zrównoważona Gospodarki i Energii opracowuje się między innymi technologie pozyskiwania surowców, przetwarzania odpadów i ścieków oraz wytwarza materiały kompozytowe i biodegradowalne.

Nasza grupa zrzesza 28 Instytutów Łukasiewicza realizujących prace badawcze w obszarze opracowywania nowoczesnych materiałów, technologii oraz produktów i usług. Współpraca pomiędzy instytutami Łukasiewicz w ramach grupy umożliwia realizację interdyscyplinarnych projektów wykorzystujących ich potencjał naukowy, techniczny i technologiczny, co sprawia, że oferowane rozwiązania w pełni odpowiadają na stawiane przez rynek wymagania – mówi Wojciech Burian, koordynator Grupy Badawczej Zrównoważona Gospodarka i Energia.

Ostatnią obszarem badań w Łukasiewiczu jest transformacja cyfrowa. Tutaj rozwija się nowe technologie dla automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji i data science w obszarze inteligentnych miast i sieci sensorowych. Innowacyjność w transformacji cyfrowej to także rozwój internetu i fotoniki. W tej grupie rozwijane są także inteligentne usługi dla obywateli i przedsiębiorstw, takie jak: systemy e-administracji, elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych, cyfrowych usług publicznych oraz cyberbezpieczeństwa.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalna w skali kraju aparatura naukowa do zaspokojenia biznesowych potrzeb przedsiębiorcy. Po wewnętrznych pracach, panelach, generowaniu pomysłów i ich ewaluacji, prezentuje przedsiębiorcy, w dogodny dla niego sposób i w ustalonym terminie, najlepsze pomysły na wsparcie jego biznesu.

Zdecydowaliśmy się na współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na dobre opinie w środowisku biznesowym o tamtejszej kadrze. Po drugie przekonało nas nowe podejście do relacji biznes – nauka, jakie oferuje. Wreszcie znamy efekty działalności podobnej sieci u naszych zachodnich sąsiadów. Nasza firma jest globalnym producentem oprogramowania dla termowizji. Z naszych produktów korzysta ponad 50 tys. inspektorów, specjalistów i naukowców na całym świecie. Tworzymy pakiety oprogramowania pod własną marką, jak również jako white-label. Stawiamy więc na stały rozwój oferty, korzystając przy tym z pomocy fachowców– mówi Jacek Pawełczyk z firmy Sense Software.

Swoją sprawność Łukasiewicz pokazał także w walce z pandemią koronawirusa. W ciągu zaledwie kilku tygodni powołał i zorganizował finansowanie kilkunastu projektów naukowo-badawczych i inżynierskich funkcjonujących pod szyldem Tarczy Naukowej, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii, leczenie chorych, walka z jej skutkami społecznymi i ekonomicznymi.

Partnerem artykułu jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz