Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Dostępność Plus. Przedsiębiorcy dbający o seniorów i niepełnosprawnych mogą liczyć na wsparcie

20
Podziel się:

Sztuczna inteligencja to nie tylko chwytliwe hasło. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nieustannie wspiera firmy, które mogą zmieniać życie Polaków. Do wzięcia są miliony na innowacyjne projekty.

Dostępność Plus. Przedsiębiorcy dbający o seniorów i niepełnosprawnych mogą liczyć na wsparcie
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEExQmBN

Nowoczesne systemy potrafią dziś wspierać osoby z dysfunkcją wzroku. System obserwuje otoczenie, analizuje obraz i na bieżąco przekazuje informacje o tym, co otacza osobę słabo widzącą. Sztuczna inteligencja potrafi być oczami. Będzie cyfrowym asystentem: poda numer nadjeżdżającego autobusu, nazwę mijanej ulicy.

Innowacje można wdrażać wszędzie. I tak wózek inwalidzki może pełnić funkcję fotela kierowcy samochodu osobowego. Projekt ma wyeliminować konieczność asysty osób trzecich w trakcie prowadzenia auta i w efekcie likwidować bariery w mobilności.

To właśnie takie projekty już udało się zrealizować w ramach programu "Dostępność Plus".

bEExQmBP

- Dostępność kojarzy się przede wszystkim z likwidacją barier architektonicznych. Nasz program idzie dużo dalej. Liczymy na aktywną współpracę z przedsiębiorcami, którzy mają pomysły na takie innowacje, które służyć będą przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami i seniorom - przekonuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Przygotowaliśmy specjalną ofertę konkursową dla tych przedsiębiorców, którzy chcą przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożyć ich wyniki właśnie w obszarze dostępności - dodaje.

23 mld zł na innowacje i modernizacje

Do 2025 roku w ramach programu wydane mają być aż 23 mld zł. Źródłami finansowania są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe - z budżetu państwa, ze środków samorządu oraz pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Impuls budżetowy z jakiego Polska korzysta w ramach europejskiej polityki spójności jest doskonałą okazją do zaprojektowania lepszego, bardziej przyjaznego otoczenia dla nas wszystkich - dodaje Jerzy Kwieciński.

bEExQmBV

Rząd, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowały, że program "Dostępność Plus" oprze się na 8 obszarach. To architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Do zdobycia ponad 300 tysięcy złotych

Jednym z wyzwań i jednocześnie filarów programu jest wsparcie firm.

- Chcemy wspierać przedsiębiorstwa przy wprowadzaniu nowych, innowacyjnych produktów, technologii i usług. Wszystkie projekty będą miały na celu ogólne polepszenie jakości życia społeczeństwa - deklaruje Jerzy Kwieciński.

bEExQmBW

W ramach programu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje więc środki dla firm na rozwój produktów.

Obecnie małe i średnie firmy mogą wykorzystać finansowanie w ramach programu "Bony na innowacje dla MŚP".

Konkurs wystartował w połowie lutego. Firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 28 maja 2020 r.

Maksymalne wsparcie wynosi 340 tys. zł. Wartość projektu zgłoszonego po finansowanie musi mieścić się w przedziale od 60 tys. zł do 400 tys. zł.

bEExQmBX

Celem I etapu konkursu "Bony na innowacje dla MŚP" jest poprawa współpracy przedsiębiorców z naukowcami, dzięki dofinansowaniu firmom zakupu usług B+R opracowanych przez jednostki badawczo - naukowe. Działanie nakierowane jest na zaspokojenie specyficznych potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi - fizycznymi, poznawczymi.

Chodzi o pomoc przedsiębiorcom, którzy mają własne, konkretne pomysły na innowacyjne produkty, ale zanim je wdrożą, potrzebują wsparcia naukowców, którzy dzięki swojej wiedzy i laboratoriom, zbadają i dopracują taki pomysł od koncepcji do wdrożenia – tłumaczy Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. I dodaje - W tym przypadku ważne jest zwłaszcza włączenie w te prace i testy potencjalnych użytkowników końcowych tak, żeby nowy produkt był jak najlepiej dopasowany do ich potrzeb, a tym samym miał większe powodzenie na rynku.

Pieniądze mogą otrzymać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Wsparcie wyniesie do 85 proc. wartości projektu, co oznacza, że wkład to co najmniej 15 proc. całkowitego kosztu projektu.

bEExQmBY

Pula środków w konkursie na wszystkie projekty w województwie mazowieckim to 486 tys. zł. W pozostałych województwach to już 4,5 mln zł.

Jednak, "Bony na innowacje dla MŚP" to nie tylko I, ale i II etap konkursu. O ile pierwszy dotyczy zakupu usług, to w drugim przedsiębiorczy mogą liczyć już na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych. Np. maszyn i urządzeń lub patentów, licencji i innych wartości niematerialnych i prawnych.

Ten konkurs wystartował w połowie marca tego roku. Firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 7 lipca 2020 r.

Maksymalne wsparcie wynosi tutaj do 560 tys. zł. Wartość projektu zgłoszonego po finansowanie to do 800 tys. zł.

W projektach II etapu konkursu chodzi o dofinansowanie inwestycji, czyli pomoc przedsiębiorcom we wdrożeniu ich pomysłów już opracowanych w projektach I etapu konkursu – mówi Anna Forin. I kontynuuje – co ważne, jeśli projekt dotyczy wdrożenia produktów przeznaczonych dla osób starszych, niepełnosprawnych, osób z czasowymi problemami w poruszaniu się, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi w wózkach, czy osób poruszających się z dużym, ciężkim lub nieporęcznym bagażem, to wsparcie inwestycji może dotyczyć opracowań w ramach projektów z lat poprzednich. Liczy się przeznaczenie opracowanego produktu.

Pieniądze mogą otrzymać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski i tylko takie, które zakończyły już z powodzeniem realizację swojego projektu z I etapu - usługowego.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która prowadzi program udostępnia również wszystkie niezbędne informacje na temat wniosku

Na inwestycje jak i licencje czy patenty

Firmy mogą korzystać również z innego programu – „Badania na rynek”. Celem konkursu jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności firmy poprzez sfinansowanie wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Warunek uzyskania finansowania?

Nowe lub ulepszone produkty powinny istotnie przyczyniać się do zwiększenia ich dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Innowacja produktowa musi mieć charakter co najmniej na poziomie kraju.

Środki uzyskane w ramach konkursu można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne, czyli zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów, zakup nieruchomości, roboty budowlane i budowę nowej linii produkcyjnej oraz hal.

Środki można wykorzystać także do nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności, a także na prace rozwojowe usługi doradcze.

Kto może dostać pieniądze?

Mikro, małe lub średnie firmy, które zamknęły jeden rok obrotowy trwający przynajmniej 12 miesięcy. Jednocześnie muszą to być firmy, które przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożyły wniosek o udzielenie wsparcia osiągnęły przychody ze sprzedaży nie niższe niż 600 tys. zł (mikro i małe firmy) lub nie niższe niż 1 mln zł (średnie firmy).

Pula środków w konkursie na wszystkie projekty w województwie mazowieckim to 4,5 mln zł. W pozostałych województwach to 45 mln zł. Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w kwocie od 1 do 50 mln euro. Wsparcie wyniesie do 70 proc. wartości projektu, co oznacza, że wkład to co najmniej 30 proc. całkowitego kosztu projektu.

W tym roku konkurs został już zamknięty.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi natomiast kiedy w przyszłym roku wystartuje kolejny konkurs z tego poddziałania. Stąd już dziś warto śledzić aktualności PARP, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt programów wsparcia dla małych i średnich firm.

bEExQmCq
KOMENTARZE
(20)
gosc xxxx
2 lata temu
jestem mlodym chlopakiem niepelnosprawnym z mazowsza wschodniego - chorego na padaczke od urodzenia , zaimuje sie produkcja birzuterji drewnianej i birzuterji Zywicy epoksydowej - nazywana rekodzielem recznie robione przez osoby niepelnosprawne i osoby prywatne , ma zbyt na ta birzuterje recznie robiona - osobiscie wlasnie sprzedaje sam z domu dla klijetek na mazowszu i warszawie , zadnych dotacji unijnych i petronu nie otrzymuje wogule z warszawy , poprostu z tego sie utrzymuje sam i dom rodzinny i wspieram mame finasowo rowniez , ma oplaty pradu i gazu i wody i smiecij wlasnie , nikt mnie onic z tego petronu nie dostaje kasy finasowej zadnej ani z fundacji osob niepelnosprawnych ,, Jntegracja ,, z warszawy rowniez niemam zadnego wsparcja jako osoba niepelosprawna chorujaca na padaczke od urodzenia jestem mlodym chlopkiem z mazowsza wschodniego z gminy sulejowek ...
mareg
2 lata temu
Znam inną "dostępność plus" dla seniorów. Mój 80 letni ojciec zarejestrował sie do kardiologa w kwietniu 2019, na pierwszy wolny termin - w maju 2020... Jeśli dożyje bedzie to senior+...
mareg
2 lata temu
Znam inną "dostępność plus" dla seniorów. Mój 80 letni ojciec zarejestrował sie do kardiologa w kwietniu 2019, na pierwszy wolny termin - w maju 2020... Jeśli dożyje bedzie to senior+...
bEExQmCr
Pamiętliwy
2 lata temu
Moi rodzice nie potrzebują "rakiety na księżyc". Ale winda w budynku (są takie, dobudowywane z zewnątrz do ściany) bardzo by zwiększyła ich mobilność. Wspólnota takiej inwestycji nie zatwierdzi, do żadnych programów współfinansowanych np. z PFRON też się nie załapuje. I to jest realny problem, a nie skanery i inne bajery!
ku
2 lata temu
Moim zdaniem już powinien być przygotowany plan -szkół,szkoleń personelu podstawowego do pracy z osobami niepełnosprawnymi.