Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Informacja prasowa
|
aktualizacja
Informacja prasowa

Drewniane domy - wyzwania ekologicznych inwestycji

Podziel się:

Budowa domów drewnianych ma wieloletnią tradycję w Polsce. Inwestorzy coraz częściej doceniają możliwość korzystania z naturalnej i przyjaznej środowisku drewnianej konstrukcji budynku, niemniej realizacja takiego przedsięwzięcia obarczona jest szeregiem ryzyk o charakterze prawno-ekonomicznym, które czynią taką inwestycję wyjątkowo trudną w realizacji.

Drewniane domy - wyzwania ekologicznych inwestycji
(materiały partnera)

OBEJRZYJ VIDEO:

Zobacz także: TOGETAIR: Drewniane domy - wyzwania ekologicznych inwestycji

Popularność drewnianego budownictwa mieszkaniowego jest efektem nie tylko rosnącej świadomości społeczeństwa, ale również promocji realizowanej przez organy administracji publicznej. Jednym z przykładów jest fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiada udziały w spółce deweloperskiej powołanej na podstawie art. 421a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska pod nazwą Polskie Domy Drewniane S.A., podmiotem będącym – z założenia – "nowoczesnym, rentownym i innowacyjnym przedsiębiorstwem deweloperskim umożliwiającym przeciętnie zarabiającym Polakom zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w ekologicznej i energooszczędnej technologii".

Przekonanie co do możliwości wybudowania drewnianego domu z bali i odejście od tradycyjnego systemu murowanego, jest więc efektem nie tylko reklamy przedsiębiorstw zajmujących się wznoszeniem tego rodzaju budynków, ale również podejścia ustawodawcy, który utworzył spółkę, mającą na celu budowanie ekonomicznych i przyjaznych środowisku lokali mieszkalnych dostępnych m.in. w modelu najmu z opcją dojścia do własności.

Finansowanie inwestycji

Promowanie budownictwa naturalnego wymaga równolegle dostosowania systemów kredytowania budowy nieruchomości przez inwestorów indywidualnych przez polskie banki, gdyż w dalszym ciągu jest to podstawowe źródło finansowania inwestycji.

Procedury większości banków albo uniemożliwiają albo utrudniają finansowanie domów drewnianych. W głównej mierze związane jest to z funkcjonującymi wzorcami umów i kosztorysów, które zakładają finansowanie budowy zgodnie z harmonogramem, którego etapy są ustalane przez banki. Niestety, harmonogramy te zostały stworzone dla domów budowanych w technologii tradycyjnej, która znacząco różni się od budowy w systemie drewnianym. W efekcie kredytobiorca nie jest w stanie spełnić warunków, gdyż np. umowa o kredyt hipoteczny zakłada wypłatę drugiej transzy kredytu po wybudowaniu stropu i schodów, które w domu drewnianym robi się po zakończeniu prac dekarskich lub wykończeniowych.

W rezultacie tak tradycyjnego podejścia sektora bankowego, istotnym jest znalezienie takiego podmiotu finansującego, który jest w stanie dokonać analizy umowy o wykonanie domu zawartej przez potencjalnego kredytobiorcę z generalnym wykonawcą i zaproponować takie rozwiązania, które będą pozwalały na bezproblemowy przebieg finansowania nieruchomości.

"Niewątpliwie przy tego typu inwestycjach – nietypowych, jak budowa domu z drewna – klient musi poświęcić czas na wyszukanie, przeglądanie i zrozumienie detali ofert bankowych albo skorzystać z doradcy, żeby znaleźć dla siebie możliwości finansowania. Banki specjalizują się przede wszystkim w rozwiązaniach prostych i dostępnych dla szerokiego grona, ale nie oznacza to wcale, że nie ma takich, które mają oferty dla rozwiązań ekskluzywnych. Ekologiczne budownictwo mieszkaniowe wydaje się trendem, na który także rynek reaguje. W pewnych przypadkach, na przykład osiągając odpowiednią efektywność energetyczną po zakończeniu budowy, można nawet powalczyć o obniżenie marży" – mówi Radosław Jodko z RJJ Group

Zarządzenie budową

Budowa domów drewnianych wymaga specjalistycznej wiedzy oraz rozeznania w nowoczesnych rozwiązaniach. Na rynku nie ma wielu podmiotów, które specjalizują się w nowoczesnych konstrukcjach drewnianych z wykorzystaniem drewna.

"Współcześnie konstrukcję drewnianą, czyli tzw. prefabrykaty w całości przygotowuje się w fabryce. To gwarantuje pełną kontrolę nad procesem i pozwala m.in. niemal w 100% wyeliminować wszelkie mostki cieplne, czyli niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło i energię. Na miejscu budowy jedynie łączy się ze sobą gotowe elementy. Czas montażu nawet dużej konstrukcji liczy się w tygodniach, a nie w miesiącach. Co więcej, podczas montażu i łączenia elementów praktycznie nie produkuje się gruzu budowlanego, więc teren jest natychmiast gotowy do dalszych prac np. wykończeniowych czy związanych z infrastrukturą. Problemem jednak jest znalezienie wykonawcy, który zna się dobrze na nowoczesnych konstrukcjach drewnianych. Takich podmiotów jest na rynku niewiele" – komentuje Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

W przypadku konstrukcji z bali lub innej konstrukcji drewnianej, istotnym elementem czynności przygotowawczych jest współpraca inwestora z wykonawcą, która w modelu budownictwa drewnianego ma charakter o wiele bardziej dynamiczny, niż w przypadku systemu tradycyjnego.

"W związku z tym, że całoroczne, ekologiczne domy z bali budujemy w około cztery tygodnie, a ich wykończenie to kolejne cztery, pięć tygodni, to naturalnym jest, że współpraca z inwestorem jest intensywna przez cały okres budowy "– mówi Marcin Jancarz z Domy z bali PROEKO

Potwierdzają to również producenci przyjaznych środowisku systemów ogrzewania, którzy obserwują wzrost zainteresowania proekologicznymi rozwiązaniami.

"Inwestorzy oczekują rozwiązań możliwych do wdrożenia w krótkim okresie, charakteryzujących się długim cyklem działania, dobrą jakością i umożliwiających integrację z inteligentnym budynkiem" – mówi Dominik Przybycień z Sander System, producenta systemów ogrzewania podłogowego wykorzystywanych w budownictwie drewnianym.

Taki system współpracy powoduje, że inwestorzy narażeni są na działanie pod presją czasu i podejmowanie decyzji, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje.

"Budowa rozpoczyna się od przywiezienia na miejsce budowy drewna, które często stanowi połowę wartości nieruchomości. Zabezpieczenie mienia przed kradzieżą lub dewastacją jest więc fundamentalnym działaniem, które powinno być poprzedzone analizą ryzyka, potencjalnych strat oraz wybraniem najbardziej optymalnego systemu ochrony, który zapewni stabilny monitoring wykorzystujący odnawialne źródła energii. Jednym z takich rozwiązań są mobilne wieże obserwacyjne zasilane za pomocą paneli fotowoltaicznych, które zostały przez nas zaprojektowane zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju" – mówi Piotr Żyłkowski, HUNTERS TOWER.

Oprócz ochrony placu budowy, rozsądnym i często stosowanym przez inwestorów rozwiązaniem jest korzystanie z usług inspektorów nadzoru lub inwestorów zastępczych, którzy uzupełniają zakres pracy kierownika budowy, dbając o zakończenie projektu w terminie oczekiwanym przez klienta. Popularność takich rozwiązań wynika między innymi z konieczności szybkiego podejmowania decyzji, które w przypadku braku znajomości zagadnień konstrukcyjnych, mogą spowodować nieodwracalne szkody.

"Jest to ryzyko, które można zminimalizować wybierając doświadczonych i sprawdzonych wykonawców oraz powierzając funkcję inwestora zastępczego specjalistom, którzy mają wiedzę i doświadczenie w zarządzeniu projektami z zakresu budownictwa ekologicznego" – mówi Katarzyna MajchrzakKMB Biuro Projektowe

Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl