Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Druga fala epidemii ostudziła apetyt deweloperów

5
Podziel się

W okresie od stycznia do października 2020 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto.Najnowsze dane pokazują też, że druga fala zachorowań ostudziła trochę apetyty deweloperów.

Druga fala epidemii ostudziła apetyt deweloperów
Druga fala epidemii ostudziła apetyty deweloperów.
bDzeEtgB

W okresie styczeń-październik łącznie oddano do użytkowania 176,4 tys. mieszkań, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z danych GUS. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 114 tys. mieszkań, czyli o 9,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Natomiast inwestorzy indywidualni oddali 59 tys. mieszkań, czyli o 5,4 proc. więcej.

Z kolei wydanych pozwoleń na budowę było łącznie 218 tys., czyli o 4,5 proc. mniej. Z ten spadek odpowiadają przede wszystkim deweloperzy, dla których liczba pozwoleń zmniejszyła się o 7,2 proc. Inwestorzy indywidualni z kolei odnotowali wzrost o 0,9 proc.

Również liczba rozpoczętych budów była w tym okresie mniejsza - spadek wyniósł 7,7 proc. (10,3 proc. w przypadku deweloperów i 2,7 proc. w przypadku inwestorów indywidualnych. ).

bDzeEtgD
Zobacz także: Black Friday, Cyber Monday to teoretycznie czas okazji. UOKiK zaleca ostrożność

Dane za październik sugerują, że druga fala zachorowań ostudziła trochę apetyty deweloperów. Firmy te wprowadziły na rynek mniej mieszkań niż we wrześniu.

W październiku deweloperzy zaczęli budować o prawie jedną czwartą mniej mieszkań niż w październiku 2019 roku, ale też październikowe dane są o 32 proc. gorsze niż te z września.

bDzeEtgJ

Warto jednak zwrócić uwagę na wysoki efekt bazy w październiku ubiegłym roku. - Traf chciał, że akurat wtedy też mieliśmy do czynienia z rekordowym wysypem nowych inwestycji. Deweloperzy zaczęli wtedy budowę prawie 15,2 tys. mieszkań, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii - zauważa Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

bDzeEthe
gospodarka
budownictwo
KOMENTARZE
(5)
Ala
2 miesiące temu
SOCJALIZM: Strategia zdobycia władzy i eksploatacji mas aż do całkowitej zapaści gospodarczej…
zku
2 miesiące temu
o, to optymizm wśród developerów spadł o 10%?
Nie kupuje ws...
2 miesiące temu
A pisaliście żeby kupować bo mieszkań nie będzie. A tu wynika ze nie będzie bo nie ma kto kupić. Budować by chcieli tylko juz nie ma komu sprzedać. U nas w małym mieście 55k mieszkańców jest 11 większych i mniejszych bloków łącznie niecałe 900 mieszkań. Jak szukałem w jednym z bloków mieszkania to zostalo kilka najmniejszych z 55szt. Teraz jest 25 do sprzedania od 35m2 do 78m2. To kiedy była prawda wtedy czy teraz ❓🤔 Nie pali się poczekam
bDzeEthf
prawda bedzie...
2 miesiące temu
ZA 3 MIESIĄCE 30% CENY W DÓŁ/NIE MA POMIŁUJ. TAKA EKONOMIA
WWO
2 miesiące temu
Jedno ale... Oddać do użytku to uzyskać pozwolenie od inspektora nadzoru budowlanego na uzytkowanie. Zatem mozecie sobie oddawac do uzytku rekordowe ilosci mieszkan, ale nie oznacza to, ze je sprzedaliscie. hehe