Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Filantropia po polsku w amerykańskim stylu. Tu liczą się trzy nazwiska

Leszek Czarnecki, Zygmunt Solorz-Żak czy Jerzy Starak to polscy przedsiębiorcy i filantropii, którzy prowadzą działalność charytatywną. Doskonale rozumieją, że warto dzielić się swoim majątkiem z ludźmi, którzy bardzo często znaleźli się trudnej sytuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: East News)

Działalność charytatywna dla miliarderów jest także jednym z życiowych celów. To również wyzwanie, ponieważ mają w ręku potężny kapitał, który należy dobrze spożytkować.

Według statystyk najwięcej pieniędzy na cele charytatywne przeznaczają amerykańscy przedsiębiorcy i miliarderzy, ale trend ten jest także obecny w naszym kraju. Wśród znanych Polaków do grona filantropów należą m.in. Leszek Czarnecki, Zygmunt Solorz-Żak czy Jerzy Starak.

Wydawać się może, że pomoc charytatywna polega tylko na przeznaczaniu środków finansowych na osoby najuboższe. To jednak tylko jedno z wielu działań realizowanych przez przedsiębiorców. Przeznaczają oni także środki na takie obszary jak: edukacja, sport, badania naukowe, nowoczesna medycyna, sztuka, ekologia czy pomoc w rozwiązywaniu spraw społecznych.

Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich

Leszek Czarnecki wraz ze swoja żoną - Jolantą Pieńkowską Czarnecką prowadzą Fundację, której celem jest niesienie pomocy charytatywnej osobom potrzebującym. Została założona w 2007 roku we Wrocławiu i jest organizacją non-profit. Przez ponad 12 lat działalności Fundatorzy przeznaczyli już 56 mln złotych na wsparcie wybitnie zdolnych oraz poszkodowanych przez los młodych osób. W ramach programów Fundacji pomoc otrzymało blisko 2 500 podopiecznych.

Główne cele działalności Fundacji to pomoc dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej oraz materialnej w myśl idei wyrównania szans.

(East News)

To również wspieranie wybitnie uzdolnionych przedstawicieli młodego, innowacyjnego pokolenia dzięki finansowaniu programów stypendialnych (naukowych oraz socjalnych), a także działanie na rzecz dzieci i młodzieży poszkodowanych w wyniku urazów i chorób oraz umożliwienie im osiągnięcia samodzielności.

Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich to jedna z niewielu polskich fundacji, która opiera swoją działalność prawie w całości (99 %) na prywatnym kapitale przekazanym przez Jolantę i Leszka Czarneckich.

Fundatorzy nieustannie stawiają sobie nowe cele i rozwijają istniejące programy, aby jak najlepiej wspierać podopiecznych Fundacji w sytuacjach, z których nie są w stanie wyjść samodzielnie. Cały czas do Fundacji zgłaszają się nowe osoby, które poszukują szansy na lepsze jutro.

Zygmunt Solorz-Żak i Fundacja Polsat

To przedsiębiorca znany przede wszystkim jako twórca telewizji Polsat oraz sieci komórkowej Plus. Jest także właścicielem Plus Banku. Również jemu działalność filantropijna nie jest obca.

W 1996 roku założył Fundację Polsat, której głównym celem jest pomoc chorym i niepełnosprawnym dzieciom, a także ich rodzicom. Środki pozyskiwane przez Fundację przeznaczane są głównie na specjalistyczne leczenie, leki, środki farmaceutyczne, skomplikowane operacje oraz inne formy pomocy młodym pacjentom.

(East News)

Fundacja pozyskuje na swoją działalność środki głównie od darczyńców, którymi są spółki powiązane kapitałowo w ramach grupy Polsat, ale prowadzi także publiczne zbiórki.

Dotychczas organizacja objęła swoja pomocą ponad 35 tys. młodych pacjentów oraz wsparła finansowo około 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju. Na te cele przeznaczyła dotychczas ponad 237 milionów złotych.

Wśród znanych projektów Fundacji znaleźć możemy takie inicjatywy jak: “Podaruj Dzieciom Słońce” czy “Podziel się Posiłkiem”.

Fundacja rodziny Staraków

Do grona polskich filantropów zalicza się także Jerzy Starak. Należą do niego m.in. takie firmy jak: farmaceutyczny gigant Polpharma czy Herbapol - producent preparatów ziołowych. Posiada również udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica, które wytwarzają margaryny i oleje takich znanych marek jak: Masmix, Smakowita czy olej Kujawski.

Fundacja Rodziny Staraków zainaugurowała i rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku. Jej misją jest promowanie i wspieranie młodych, zdolnych osób oraz tworzenie dla nich optymalnych warunków dla rozwoju, a także pomoc w realizacji ich pasji, celów i pomysłów na życie. Przeznacza pomoc finansową dla młodzieży pochodzącej z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pomaga wyrównywać ich szanse edukacyjne, buduje w nich poczucie własnej wartości oraz otwartość na świat i umiejętność współpracy.

(East News)

Organizacja funduje m.in. stypendia i wspiera też obiecujących artystów. Przyznaje granty naukowcom, którzy prowadzą innowacyjne badania medyczne.

W 2012 roku Fundacja powołała Spectra Art Space. To instytucja kulturalna, która realizuje cele Fundacji w obszarze mecenatu kulturalnego. Współpracuje z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

mecenasJa tam kibicuję każdej inicjatywie. Czy to wspiera Czarnecki milionami złotych, czy Kowalski podczas WOŚP – nawet jak wrzuci tylko złotówkę. … Czytaj całość

21-11-2019

MOMOTo naprawdę krzepiące informacje, że pośród różnych wydatków ci ludzie znajdują czas i pieniądze na wspieranie potrzebujących.

21-11-2019

krysiaI bardzo dobrze. Trzeba pomagać!

Rozwiń komentarze (88)