Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez urządzeń mobilnych. Bankowość mobilna, zakupy online, skrzynka pocztowa czy komunikatory… przykładów zastosowań jest wiele. COVID19 był katalizatorem cyfrowych zmian. Działania takie jak praca zdalna, nauka w domu, zakupy on-line itp. znacząco zwiększyły liczbę zamówień na narzędzia oparte na chmurze, platformy internetowe, tworzenie aplikacji mobilnych czy optymalizację stron www. Również narzędzia do elektronicznego podpisywania dokumentów zanotowały wzrost popytu. Przedsiębiorcy cały czas poszukują bowiem narzędzi do usprawnienia procesów biznesowych i obsługi pracowników zdalnych.
Praca na smartfonie?
Obecnie stały zestaw każdego biznesowego smartfona to: outlook, kalendarz, notatnik, mobilny bank czy aplikacje umożliwiające przechowywanie plików w chmurze. W dobie pandemii oraz zwiększenia wykorzystania urządzeń mobilnych popularność aplikacji biznesowych dodatkowo wzrosła. Obecnie do najpopularniejszych należą platformy do komunikacji Teams, Google Meet czy Zoom. Dużym zainteresowaniem cieszą się także aplikacje służący do networkingu, kontaktów biznesowych czy zawierające oferty pracy takie jak: Linkedin, Pracuj.pl, czy Pracazarogiem.pl oraz te poprawiające bezpieczeństwo np. Microsoft Authenticator czy Samsung Knox Manage. Wśród najczęściej instalowanych są także aplikacje do zarządzania plikami, które łączą wszystkie funkcje potrzebne do czytania, edytowania i tworzenia dokumentów, takie jak Office Suite czy File Commander. Firmy coraz chętniej korzystają także z możliwości elektronicznego podpisywania za pomocą urządzeń mobilnych, na co pozwala podpis elektroniczny.
Umowę papierową – długopisem, a elektroniczną?
Życie w cyfrowo połączonym świecie daje nam wiele korzyści. Dziś wiele spraw możemy załatwić w bardzo krótki czasie. Transakcje czy przelewy bankowe są realizowane w ciągu kilku sekund. W przypadku podpisywania dokumentów mamy podobne oczekiwania, gdyż nie chodzi tu tylko o komfort, ale płynność i efektywność prowadzonego biznesu.
Kwalifikowany podpis elektroniczny to osobisty podpis w cyfrowym świecie. Ma taką samą ważność oraz moc prawną jak jego odręczny odpowiednik. Jest przypisany tylko konkretnym danym osobowym i zawsze może być zweryfikowany. E-podpisem można sygnować każdy rodzaj plików: tekstowe, arkusze kalkulacje, graficzne czy PDF. Użytkownik, który otworzy podpisany elektronicznie plik PDF otrzyma szczegółowe informacje, m.in o autorze, o tym czy użyty podpis jest poprawny, kiedy został złożony oraz czy jakiekolwiek dane w dokumencie był zmieniane.
Kwalifikowany podpis elektroniczny SimplySign posiada odpowiednią moc prawną do opatrywania nim umów cywilno-prawnych, handlowych, kontraktów, pełnomocnictw czy sprawozdań.
Podpisz setki stron w kilka sekund
Firmy często prowadzą swoje działania w wielu lokalizacjach. Każdy przedsiębiorca, który ma zdalny zespół lub klientów rozsianych po całym kraju lub świecie doskonale rozumie, jak ważna jest dobra współpraca i komunikacja między wszystkimi stronami. I tu pojawia się znaczenie podpisu elektronicznego.
Podpisujesz, gdzie chcesz i kiedy chcesz – z aplikacją mobilną do podpisu elektronicznego nie ma znaczenia gdzie jesteś: spotkanie biznesowe, konferencja czy praca z domu, wystarczy, że masz ze sobą smartfon, a każdy dokument możesz podpisać i odesłać za pomocą kilku kliknięć. Podpisujesz setki stron w kilka sekund? Nie musisz parafować każdej z nich. Podpis elektroniczny złożony na dokumencie ma zastosowanie do jego całej zawartości. Ponadto oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ wdrożenie e-podpisu umożliwia automatyzację i przyśpieszenie procesów biznesowych oraz zarządczych. Nie musisz też już drukować, skanować i wysyłać dokumentów kurierem czy pocztą. Kilkudniowy proces obiegu papierowych dokumentów zostaje ograniczony do kilku minut, które zajmuje podpisanie i wysyłka dokumentów mailem czy udostępnienie ich w chmurze. Całkowite wyeliminowanie papieru w procesach biznesowych to również redukcja czasu niezbędnego na ich zarządzanie oraz przestrzeni do ich przechowywania.
Trzy filary e-podpisu
Obecnie podpis elektroniczny to istotny element komunikacji nie tylko z uczestnikami życia gospodarczego, ale również administracji państwowej. E-Podpis jest uznawany przez urzędy publiczne ponieważ spełnia trzy fundamentalne cechy. Pierwsza to integralność – złożenie go daje pewność, że nikt nie ingerował później w treść sygnowanego dokumentu. Drugą kwestią jest uwierzytelnienie nadawcy – to wiarygodna gwarancja tożsamości osoby podpisującej dokument. Trzecim filarem jest niezaprzeczalność – chodzi o uniemożliwienie wyparcia się określonego działania. Dzięki temu podpis elektroniczny umożliwia dokonywanie transakcji czy zawieranie zobowiązań przez Internet w bezpieczny sposób.
MŚP sięga po aplikacje mobilne
Przetwarzanie danych w chmurze oraz wykorzystywanie aplikacji mobilnych w ciągu ostatniej dekady w znaczący sposób wpłynęło na rozwój i sposób wykorzystania aplikacji biznesowych. Podobnie jak wiele innych systemów również oprogramowanie do obsługi podpisów elektronicznych zostało przeniesione do chmury i można z niego korzystać za pomocą aplikacji mobilnej, tak jak w przypadku podpisu elektronicznego SimplySign. W miarę jak coraz więcej firm dokonuje cyfrowej transformacji, zapotrzebowanie na podpisy elektroniczne gwałtownie wzrosło. Przewiduje się, że globalny rynek podpisów cyfrowych wzrośnie z 2 782 mln USD w 2020 r. do 14 085 mln USD do 2026 r., co oznacza wzrost na poziomie 31% rocznie[1]. COVID-19 sprawił, że firmy na całym świecie zaczęły na szeroką skalę stosować pracę zdalną, aby zachować dystans społeczny i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Za pomocą podpisu elektronicznego organizacje mogą uprościć ten proces w taki sposób, aby dokumenty były podpisywane bez żadnych opóźnień i ograniczeń. Rynek ten rozwija się w tak szybkim tempie również dzięki małym i średnim przedsiębiorcom, którzy coraz chętniej sięgają po aplikacje mobilne.
Chcesz się dowiedzieć więcej o e-podpisie? Wejdź na https://epodpis.asseco.pl
Paweł Wojtaszyk, Specjalista ds. analiz rynku, Asseco Data Systems
[1] Urząd Komunikacji Elektronicznej, Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2020 r., 30 czerwca 2021
[2] DigitalCare, Wydajemy coraz więcej, wymieniamy coraz częściej – Polacy i ich smartfony, 24 stycznia 2020
[3] Wokularach.pl, Jak życie przed ekranem wpływa na nasze oczy?, 23 lutego 2021
[4] Markets and Markets: Digital signature market. Global forecast to 2026