Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika czy lokata? W co najlepiej zainwestować pieniądze?

Podziel się

Pieniądze powinny pracować na korzyść właściciela. Niestety obecne, niespokojne czasy nie sprzyjają tradycyjnym produktom bankowym. W takim razie jak skutecznie i bezpiecznie pomnożyć majątek?

Fotowoltaika czy lokata? W co najlepiej zainwestować pieniądze?
Kalkulator fotowoltaiczny (materiały partnera)
bEqVKjiZ

Wspólnie z firmą Sunvival Energy sprawdzimy czy fotowoltaika jest równie dobrą inwestycją co lokata w banku. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakich zysków można się spodziewać po montażu fotowoltaiki i czym jest oferta Bilansowania 1:1.

Zysk z lokaty czy oszczędności z fotowoltaiki?

Lokata w banku to od lat najpewniejszy sposób stopniowego pomnażania kapitału. W chwili obecnej dla lokat, banki proponują oprocentowanie wynoszące od 0.4% do 2%. Lepsze warunki przeważnie wiążą się z dodatkowymi warunkami jak np. założenie konta w banku, wyrażenie zgód marketingowych lub określona ilość płatności bezgotówkowych. Dysponując kwotą 20 000 zł, przy założeniu, że dostaniemy najlepsze warunki, możemy liczyć na odsetki w wysokości około 400 zł rocznie. Po odjęciu podatku Belki, realnie dzięki lokacie w ciągu roku zarobimy 324 zł.

Właściciel domu może zainwestować oszczędności we własną instalację fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie zapewni darmowy prąd przez cały rok. Kwota 20 000 zł w zupełności wystarczy na instalację o mocy około 4.5 kWp. Tej wielkości instalacja jest w stanie obniżyć rachunki za prąd z poziomu 250 zł do np. 12 zł. Czemu nie do 0? Każdy rachunek zawiera stałą opłatę dystrybucyjną, która wynosi przeważnie od 8 do 16 zł.

bEqVKjjb

Obniżenie rachunku, w tym przypadku pozwoli wygenerować co miesiąc blisko 240 zł oszczędności. W ciągu roku będzie to 2 800 zł. Te oszczędności można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego, inne inwestycje lub niewielki remont w domu.

Inwestując 20 000 zł możemy się więc spodziewać minimum 2 800 zł rocznych oszczędności. To 14% czystego zysku w skali roku. Zyski z czasem będą coraz większe, ponieważ ceny prądu rosną nieubłaganie. Różnica między darmowym prądem z fotowoltaiki, a prądem kupionym, będzie z roku na rok coraz wyższa.

Należy też pamiętać, że fotowoltaika pracuje bezawaryjnie przez około 25-30 lat, więc raz zainwestowane pieniądze będą pracować przez kolejne dekady. Dobrze dobrana fotowoltaika, przy wykorzystaniu dopłat powinna w ciągu 10 lat zwrócić się dwukrotnie.

bEqVKjjh

Dopłaty i ulgi podatkowe

Montaż fotowoltaiki jest w Polsce bardzo opłacalny nie tylko dzięki oszczędnościom. Dotacje i ulgi podatkowe na instalację fotowoltaiczną pozwalają odzyskać od 27% do nawet 40% poniesionych kosztów. Dopłaty z programów Mój Prąd i Czyste powietrze wynoszą do 5 000 zł. Nowa edycja programu niesie wiele zmian. Najświeższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie MÓJ PRĄD 3.0 .

Koszty instalacji można też odliczyć od podatku. W zależności od formy opodatkowania (skala podatkowa lub podatek liniowy) dzięki samej uldze można odzyskać 17%, 19% lub 32% wartość inwestycji. Jeśli łączymy dotację i ulgę, to w zeznaniu podatkowym podajemy koszt instalacji pomniejszony o uzyskane dopłaty bezpośrednie. Wykorzystanie dopłaty i ulgi przynosi bardzo dużo korzyści np.

20 000 ceny początkowej – 5 000 dotacji – (15 000 cena pomniejszona o dotację*17% ulgi podatkowej w I progu)=12 450 ostateczna cena

bEqVKjji

Mądre wykorzystanie dopłat do fotowoltaiki i ulg podatkowych pozwala w tym przypadku odzyskać 7 550 zł czyli 37% kosztów. Tym samym ostateczny koszt instalacji spadł do 12 450 zł. Pod względem dopłat i ulg podatkowych fotowoltaika jest więc bezkonkurencyjna.

W kwestii wykorzystania dopłat warto zwrócić się bezpośrednio do Sunvival Energy. Firma ta nie tylko zajmuje się doborem i montażem fotowoltaiki, ale też kompleksowo obsługuje klientów pod względem tego typu formalności.

Bilansowanie 1:1 – do 20% więcej prądu

Fotowoltaika może zapewnić darmowy prąd przez cały rok dzięki bilansowaniu energii. Instalacja wiosną i latem produkuje więcej prądu niż można zużyć. Nadmiar prądu, który został oddany do sieci jest zliczany przez specjalny licznik. Na podstawie umowy zakład energetyczny ma obowiązek rozliczyć w ciągu roku pobrany i oddany prąd w stosunku 0.8 do 1. Czyli w zamian za możliwość wirtualnego zmagazynowania prądu, część, a dokładniej 20% prądu zabiera operator energetyczny.

Wyjątkiem jest firma Enelogic, która wspólnie z Sunvival Energy przygotowała korzystną ofertę bilansowania 1:1 dla instalacji do 10 kWp. To oznacza, że właściciel fotowoltaiki może nadal przez cały rok magazynować nadprodukcję energii, ale operator nie pobierze za to prowizji. W ten sposób ta sama wielkość fotowoltaiki zapewnia do 20% więcej ekologicznej energii.

bEqVKjjj

Bilansowanie 1:1 jest szczególnie istotne w przypadku dużego zapotrzebowania na prąd. Domy ogrzewane pompą ciepła lub foliami grzewczymi wymagają dużych instalacji fotowoltaicznych. W takim przypadku lepiej zainwestować w fotowoltaikę o mocy 9.9 kWp z bilansowaniem 1:1 niż np. 13 kWp ze zwykłą umową.

Instalacje powyżej 10 kWp ustawowo mają rozliczenie 0.7 do 1, czyli od razu tracimy 30% energii wprowadzonej do sieci. W dodatku większość programów dopłat jak Mój Prąd i Czyste Powietrze są wypłacane tylko na instalacje poniżej 10 kWp.

Instalacja w Sunvival Energy z bilansowaniem 1:1:

  • zapewni więcej prądu,
  • spełni wymogi dla dopłat do fotowoltaiki,
  • zajmie mniej miejsca na dachu,
  • będzie tańsza

Więcej o szczegółach oferty można przeczytać w poradniku BILANSOWANIE 1:1 W FOTOWOLTAICE.

bEqVKjjk

Fotowoltaika 3:0 Lokata

Lokata bankowa przez wiele lat była najpopularniejszym sposobem na bezpieczne inwestowanie pieniędzy. Niskie stopy procentowe i opodatkowanie zysków sprawiają, że w chwili obecnej nie można spodziewać się zysków. Inwestycja w lokaty nie jest w żaden sposób wspierana przez państwo. Również banki nie pracują nad ofertami, które mogłyby zaowocować większymi zyskami dla klienta. Oferowane są co najwyżej inne produkty, jak konto, czy uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym.

Inwestycja w fotowoltaikę na własnym dachu, pozwala na generowanie bardzo wysokich oszczędności, które tak naprawdę są pasywnym dochodem. Mądre wykorzystanie istniejących dopłat i ulg podatkowych daje możliwość zwrotu dużej części zainwestowanych pieniędzy. Czyli nie dosyć, że fotowoltaika generuje co roku kilka tysięcy złotych oszczędności to jeszcze można odzyskać od państwa czystą gotówkę. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej firmy takiej jak Sunvival Energy. Najlepsza oferta z bilansowaniem 1:1, korzystne ceny instalacji i profesjonalna pomoc w formalnościach i darmowe ubezpieczenie każdej instalacji, pozwoli przez wiele lat cieszyć się rosnącymi oszczędnościami.

Szczegóły oferty fotowoltaiki są dostępne na stronie partnera artykułu www.sunvival.pl

bEqVKjjC
Artykuł sponsorowany
Źródło:
money.pl