Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusz Medyczny. Senat chce 4 mld zł rocznie

1
Podziel się:

Senat złożył poprawki do prezydenckiego projektu ustawy o Funduszu Medycznym. Chce gwarantowanych 4 mld złotych rocznie.

Fundusz Medyczny. Senat chce 4 mld zł rocznie
Senat chce gwarancji dla Funduszu Medycznego. PAP/Piotr Nowak (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)
bEEvmERh

W połowie września Sejm przegłosował projekt ustawy o powołaniu Funduszu Medycznego. Projekt nowych przepisów trafił właśnie do Senatu.

Senatorzy zgłosili szereg poprawek, w tym m.in. zwiększenie z 4 mld zł do 4,2 mld zł maksymalnego limitu rocznych wydatków z budżetu państwa na Fundusz Medyczny oraz zagwarantowania minimalnych nakładów na Fundusz z budżetu państwa – nie niższych niż 4 mld zł rocznie.

Fundusz ma być zasilany m.in. z wpłat z budżetu państwa w wysokości określonej w ustawie budżetowej na dany rok.

bEEvmERj
Zobacz także: Teleporady, e-recepty i e-skierowania. "Koronawirus przyspieszył transformację cyfrową służby zdrowia"

W obecnym kształcie przepisy przewidują, że limit wydatków z budżetu na Fundusz nie może być w tym roku wyższy niż 2 mld zł, a w kolejnych latach (do 2029 r.) – nie wyższy niż 4 mld zł rocznie.

Obietnicę powołania Funduszu Medycznego z ust prezydenta usłyszeliśmy 7 marca. Fundusz będzie działał niejako obok zasadniczego systemu opieki medycznej. Ma być element wsparcia ochrony zdrowia w Polsce.

bEEvmERp

Co roku ma do niego trafiać 4 mld zł. Pieniądze z funduszu mają być przeznaczane na trzy zasadnicze cele: leki i świadczenia zdrowotne, inwestycje w służbę zdrowia i profilaktykę.

Andrzej Duda tłumaczył, że najważniejszym segmentem będą świadczenia medyczne dla osób dotkniętych chorobami rzadkimi, przede wszystkim dla dzieci. Dodatkowe środki posłużą też na specjalistyczne leczenie osób z chorobami onkologicznymi - w tym na leczenie zagraniczne w przypadku, gdy leczenie w Polsce nie jest realizowane, i zagraniczne leki.

Pieniądze pójdą też na modernizację, przebudowę lub doposażanie szpitali i "strategicznych podmiotów ochrony zdrowia".

Fundusz będzie się znajdował w gestii ministra zdrowia. Będzie miał, jak zapowiedział Duda, "ciało, które będzie służyło ministrowi opinią, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, tzw. Radę Funduszu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEvmERK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
DS
12 miesięcy temu
Jak się kradnie to można i 400mld dzielić na różne fundusze Samych swoich, może z 400mln trafi na leczenie... w socjalizmie pacjent niepotrzebny, Nożna zrobić teleporade za 1000zl. Popis mamy w podatkach, najgorsze na świecie, ale tak ma być w kraju kolonialnym.