Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdzie odbędzie się przyszłoroczne Forum Ekonomiczne? – rozmowa z Zygmuntem Berdychowskim

1
Podziel się

Pandemia Covid-19 dotkliwie odcisnęła swoje piętno na branży eventowej. Wiele wydarzeń zostało przeniesionych w czasie, przeniosło się do Internetu lub w ogóle się nie odbyło. Nie dotyczy to jednak Forum Ekonomicznego, które w dniach 8-10 września w Karpaczu gościło 1800 osób. Czy jednak powrót Forum do Krynicy w przyszłym roku jest pewny? Decyzja ma zapaść na początku grudnia. Rozmawiamy z Zygmuntem Berdychowskim, Przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Gdzie odbędzie się przyszłoroczne Forum Ekonomiczne?
Gdzie odbędzie się przyszłoroczne Forum Ekonomiczne? (materiały partnera)
bDHXhAid
Artykuł sponsorowany

Zorganizowanie konferencji na 1800 uczestników w roku naznaczonym przez pandemię wydaje się niewykonalne, jak Wam się to udało?

Gdy w lutym dochodziły do nas pierwsze doniesienia z Włoch nie dało się przewidzieć, że sytuacja zmieni się tak szybko i tak diametralnie. Wprowadzane w kolejnych państwach serie obostrzeń dotarły również i do nas. Stało się jasne, że zorganizowanie tak dużej konferencji jaką jest Forum Ekonomiczne w tym roku będzie niezwykle trudnym, prawie niewykonalnym zadaniem. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę przeniesienie wydarzenia o kilkaset kilometrów na zaledwie trzy tygodnie przed jego rozpoczęciem. Patrząc na to z perspektywy tych dwóch ostatnich miesięcy muszę przyznać, że poza ogromem ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy, mieliśmy też trochę szczęścia. Mam tu na myśli „wstrzelenie się” w ten okres, kiedy dzienny przyrost nowych przypadków był mniejszy i liczba ozdrowieńców rosła. Porównałbym to do okna pogodowego w himalaizmie. Udało się nam wykorzystać to okno do zdobycia szczytu i w tym przypadku zorganizowania Forum. Jednak pragnę jeszcze raz podkreślić: to wejście na szczyt nie byłoby możliwe bez uprzednich przygotowań, ciężkiej pracy i gotowości do działania w odpowiednim czasie.

W tym roku Forum odbyło się w Karpaczu, czy zmiana miejsca była jednorazowym zdarzeniem i Forum wróci do Krynicy?

W tym roku wygasa wieloletnia umowa z województwem małopolskim oraz miastem i gminą Krynica Zdrój. Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów i analizy ofert dotyczących organizacji kolejnych edycji Forum. Mówimy tu o wybranych samorządach, którymi są: województwo dolnośląskie i Karpacz, województwo małopolskie i Krynica-Zdrój, Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz województwo zachodniopomorskie i Pobierowo.

bDHXhAif

Czym powinno się charakteryzować odpowiednie miejsce do organizacji Forum Ekonomicznego?

Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby zapewnić Forum Ekonomicznemu dalszy i co równie istotne stały rozwój w perspektywie następnych 10 lat. Musi być to zatem miejsce gotowe pomieścić 7 tys. osób, z odpowiednią infrastrukturą konferencyjną i hotelową. Jak pokazały ostatnie lata Forum ciągle się rozwija i z roku na roku potrzebujemy coraz więcej przestrzeni pod sale seminaryjne oraz strefy partnerskie. Wybudowanie obiektów tymczasowych, jak miało to miejsce w Krynicy, przy rosnącej liczbie gości oraz wydarzeń staje się coraz bardziej skomplikowane. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z już istniejącej, odpowiedniej infrastruktury konferencyjnej. Do tego musimy pamiętać o miejscu, w którym tych 7 tys. osób może się zatrzymać na 3 dni konferencji, czyli o właściwym zapleczu hotelowym w najbliższym sąsiedztwie miejsca wydarzenia. Kolejnym aspektem jest dogodny dojazd, dzięki któremu goście nie będą musieli poświęcać zbyt wiele czasu na podróż. W końcu bardzo ważne jest dla nas również zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, a to z kolei wiąże się często z wydzieleniem odpowiedniej przestrzeni, a co za tym idzie z wyłączeniem części miasta z ruchu. Zależy nam także na tym, by nie zmieniać lokalizacji zbyt często, gdyż tylko tak możemy stworzyć unikalną atmosferę Forum.

Jakie korzyści płyną zatem dla miasta-współorganizatora Forum Ekonomicznego?

Forum Ekonomiczne jest największą polityczno-gospodarczą imprezą w tej części Europy. Mówimy o wydarzeniu, które na 3 dni skupia uwagę całego kraju oraz wzbudza coraz większe zainteresowanie za granicą. Nie trzeba chyba zatem podkreślać jak istotne jest to z punktu widzenia promocji miasta-współorganizatora. Równie atrakcyjna jest perspektywa korzyści jakie odnosi lokalna gospodarka – od hotelarzy, przez restauratorów, po sklepikarzy. Wystarczy spojrzeć na Krynicę-Zdrój.

bDHXhAil

Czy może Pan zdradzić, czy na tym etapie wyłania się już faworyt do współorganizacji Forum na najbliższe 10 lat?

16 listopada upływa termin na przedstawienie ofert. Na początku grudnia powinniśmy zatem już móc ogłosić, gdzie odbędzie się przyszłoroczne Forum. Nic więcej nie mogę w tym momencie zdradzić. Niezależnie jednak od miejsca mogę już teraz z całą stanowczością zapowiedzieć, że przyszłoroczne Forum Ekonomiczne będzie jak zawsze platformą umożliwiającą dialog na różnorodne tematy, których biorąc pod uwagę złożoność obecnej sytuacji nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, z pewnością nie zabraknie. Z naszej strony mogę zapewnić, że dołożymy wszelkim starań, by w obradach Forum udział wzięli goście o najwyższej możliwie randze i wierzę, że tak właśnie będzie i za rok spotkamy się w o wiele liczniejszym gronie.

Artykuł sponsorowany

bDHXhAiG
KOMENTARZE
(1)
Tomek
3 miesiące temu
Mam nadzieję że na Marsie. Bilet w jedną stronę. Pozdrawiam