Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Gowin: Na tarczę branżową i finansową przeznaczamy ok. 40 mld złotych

18
Podziel się:

Tarcza finansowa będzie mogła być poszerzana tak, aby objąć pomocą również inne branże, których początkowo nie wzięto pod uwagę - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin: Na tarczę branżową i finansową przeznaczamy ok. 40 mld złotych
Jarosław Gowin. (Materiały prasowe, KPRM, P. Tracz)

Sprawa dotyczy kodów PKD, które określają jakie branże są uprawnione do uzyskania pomocy.

Inny przykład to hotele. Pomocą objęte są tylko hotele i obiekty hotelarskie. Ośrodki kolonijne, pokoje na wynajem czy gospodarstwa agroturystyczne, które mają inny kod PKD, zostały pominięte.

Zobacz także: Obejrzyj także: Druga fala lepsza od pierwszej. "Na wiosnę to będzie już historia"

- Ta nowa ustawa wyposaża Radę Ministrów w prawo do wydawania rozporządzeń, które będą poszerzały, a może i zawężały liczbę branż objętych pomocą - powiedział Jarosław Gowin. - O ile wiosną tarcza antykryzysowa była bardzo szeroka, o tyle teraz nie ma potrzeby stosowania tak szerokich instrumentów. Tym razem pomoc jest adresowana precyzyjnie.

Z zapowiedzi Jarosława Gowina wynika jednak, że piloci wycieczek mogą się spodziewać pomocy w ramach tarczy branżowej. "Szeroko rozumiana branża turystyczna, łącznie z hotelarstwem, a także branża gastronomiczna, działalność kulturalna czy wszystkie formy działalności gospodarczej, które dotyczą kultury fizycznej, np. kluby fitness albo lodowiska" będą potrzebowały szczególnej pomocy ze strony państwa - restartu. Gowin dodał, że rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami.

W poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin podsumował programy, jakie rząd chce wprowadzić w ramach tarczy branżowej.

- Dla kilkudziesięciu branż najbardziej dotkniętych kryzysem uruchamiamy instrumenty znane już wiosną. Są to zwolnienia z ZUS, postojowe dla małych firm, dotacje do 5 tys. złotych - powiedział Jarosław Gowin. - Uruchamiamy też szereg nowych instrumentów. Przez Sejm i Senat przeszedł już projekt, który pozwala na dopłatę do 2 tys. zł do każdej umowy zlecenia.

Wicepremier zapowiedział też, że subwencje z tarczy finansowej PFR zostaną umorzone w 100 proc.

Rząd zamierza też wprowadzić dofinansowanie w wysokości do 70 proc. kosztów stałych dla branż dotkniętych obostrzeniami.

Wśród zapowiedzi znalazła się też pomoc dla osób, które stracą pracę w czasie pandemii.

Wprowadzone mają zostać nisko oprocentowane pożyczki i dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. Dofinansowane mają zostać kursy i warsztaty dla osób, które chcą zmienić branżę.

Wicepremier zapowiedział też utworzenie zespołu, który zajmie się usuwaniem barier administracyjnych i poprawianiem tempa pracy urzędów.

Wśród działań stymulujących gospodarkę, zapowiedzianych w poniedziałek przez Jarosława Gowina, znalazła się też "narodowa Polityka Przemysłowa".

- Nowa polityka przemysłowa obejmie nie tylko branże tradycyjnie kojarzone z przemysłem, ale i te, które mają największy potencjał eksportowy i innowacyjny - powiedział wicepremier.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(18)
Jar
3 lata temu
Gowin przecież nikt o zdrowych zmysłach już nie chce słuchać twoich bredni!
serwis man
3 lata temu
haloo, a pkd 4799, sewrwis doastawa sprzetu do restauracji
logiczny
3 lata temu
Na razie to pracodawcom pomagają pracownicy budżetówki (bez mundurówki) swoimi odebranymi dodatkami i nagrodami a jak pomoże im rząd który korzystał z 5 lat największego od dekad światowego wzrostu gospodarczego ? Może już pora sięgnąć po oszczędności zgromadzone w tym czasie i pokazanie dobrych rządów ? ;)))
Wolak
3 lata temu
Czyli zadłużają Polaków na 40mld i sa z tego dumni... Chwalą się... A część tej kasy sami ukradną dla siebie bo znów okazja. Nie każdemu deal się trafił jak Szumowskiemu, Morawiecki emu i innym złodziejom to każda okazja do Dojenia dobra
Aja
3 lata temu
Łatwo było nadać nip, pkd i pobierać podatki od byle chałupnictwa. Teraz przyszło sprawdzam to każdy miliard zł podkreślają ile zwrócili z tego co zabrano wcześniej. Brak kompleksowych zwrotów i automatycznych zwolnień dla firm bez obrotów i kredytami.