Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
Artykuł poleca ImpactCEE

Impact'21. Zielona energia. Lokalne rozwiązania, światowe trendy

33
Podziel się:

– Myśląc o zielonej energii, musimy patrzeć na to, w jakim kierunku idzie świat, a nie szukać tylko i wyłącznie własnych rozwiązań – sugeruje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. A świat idzie w stronę wodoru.

Impact'21. Zielona energia. Lokalne rozwiązania, światowe trendy
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. (wp.tv)

Zielona energia to jeden z tematów często poruszanych podczas paneli Impact’21. Eksperci zwracali uwagę m.in. na to, jak ważne jest, by w lokalnych rozwiązaniach uwzględniać globalne trendy.

– W tej chwili na świecie mocno stawia się na wodór, który stwarza szansę magazynowania energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Mamy więc możliwość uzyskania czystej energii, która nie wpływa negatywnie na nasze środowisko – zwraca uwagę Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zobacz także: Impact'21_Kazimierz Karolczak

Ważne jednak, by inspirując się tym, co na świecie, brać pod uwagę specyfikę danego miejsca.

– Możemy myśleć o produkcji wodoru chociażby z gazu koksowego. Może to być etap pośredni do uzyskania zielonego wodoru w przyszłości. Warto wykorzystać nasz potencjał, jesteśmy jednym z krajów produkujących duże ilości wodoru. Może on być wykorzystywany w transporcie publicznym, który tym samym stanie się zeroemisyjny – zwraca uwagę Kazimierz Karolczak.

Jak zorganizować transport po pandemii? Odpowiedź można znaleźć w nagraniu.

Impact CEE to ważne wydarzenie w Europie Środkowej i Wschodniej, które skupia się na innowacjach i rozwoju gospodarczym. W Warszawie, w hybrydowej formule – część ekspertów jest na miejscu, część łączy się zdalnie – od 12 do 13 maja trwała wiosenna edycja Impact’21. Eksperci – łącznie ponad 300 osób – dyskutowali na wiele tematów pogrupowanych w 15 obszarów. Wśród nich były takie kwestie jak m.in. transformacja energetyczna, zielona ekonomia, Krajowy Plan Odbudowy, rozwój lokalnego e-commerce, cyberbezpieczeństwo czy rola kobiet w biznesie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł poleca ImpactCEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
AND57
3 lata temu
Wodór z węglowodorów do ogniw paliwowych się nie nadaje, nie da się go oczyścić do tego stopnia żeby nie niszczył ogniw paliwowych.
i_jak_tam_pin...
3 lata temu
a moze by moteluszek-pinokio zasponsorowal i uruchomil produkcje membran PEM, ktore sa kluczowym elementem ogniw paliwowych i to od nich zalezy caly proces zamiany wodowru w prad i odwrotnie. Takie membrany saobecnie koszmiarnie drogie - kilkaset dolarow us na kawalem np. 10cm x 10cm i co najwazniejsze: ta cena nie wynika z faktycznego kosztu ich produkcji! Wynika ona z faktu, ze najwieksi tego swiata celowo blokuja dostep to tej technologii, bo one im sie nie oplaca. My mamy byc niewolnikami, a nie produkowac i magazywnowac tanio wlasna energie i byc od nich niezaleznymi. Motluszku - to co? otwieramy i produkujemy? Ty taki "progospodarczy" podobno..
Deres
3 lata temu
OK, fajnie ... ale jest mały problem. Ogniwa odwracalne SPE / PEM są na razie koszmarnie drogie i to główna bariera z upowszechnieniem ich stosowania. Idea jest piękna, mamy prąd z paneli, który zasila ogniwa PEM wytwarzające wodór, który jest magazynowany. W momencie, gdy nie ma słońca wodór zasila ogniwa PEM produkując prąd i wodę ... Tylko kogo na to stać ?
olo
3 lata temu
najwiecej energi było by z polskiego szamba na wiejskiej
Jak ma być do...
3 lata temu
Musimy kopać węgiel, żeby robić z niego koks a odpadowy gaz koksowy przerabiać na wodór. W ten sposób będziemy zeroemisyjni. Takie stwierdzenia świadczą o totalnej głupocie i niezrozumieniu problemu. Wodór w gazie koksowym pochodzi z dodanej wody. Więc żeby go uzyskać nie trzeba kopać węgla ani robić z niego koksu. Ale jak ktoś je i sra węglem to i tak tego nie zrozumie.
...
Następna strona