Zielona energia to jeden z tematów często poruszanych podczas paneli Impact’21. Eksperci zwracali uwagę m.in. na to, jak ważne jest, by w lokalnych rozwiązaniach uwzględniać globalne trendy.
– W tej chwili na świecie mocno stawia się na wodór, który stwarza szansę magazynowania energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. Mamy więc możliwość uzyskania czystej energii, która nie wpływa negatywnie na nasze środowisko – zwraca uwagę Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Ważne jednak, by inspirując się tym, co na świecie, brać pod uwagę specyfikę danego miejsca.
– Możemy myśleć o produkcji wodoru chociażby z gazu koksowego. Może to być etap pośredni do uzyskania zielonego wodoru w przyszłości. Warto wykorzystać nasz potencjał, jesteśmy jednym z krajów produkujących duże ilości wodoru. Może on być wykorzystywany w transporcie publicznym, który tym samym stanie się zeroemisyjny – zwraca uwagę Kazimierz Karolczak.
Jak zorganizować transport po pandemii? Odpowiedź można znaleźć w nagraniu.
Impact CEE to ważne wydarzenie w Europie Środkowej i Wschodniej, które skupia się na innowacjach i rozwoju gospodarczym. W Warszawie, w hybrydowej formule – część ekspertów jest na miejscu, część łączy się zdalnie – od 12 do 13 maja trwała wiosenna edycja Impact’21. Eksperci – łącznie ponad 300 osób – dyskutowali na wiele tematów pogrupowanych w 15 obszarów. Wśród nich były takie kwestie jak m.in. transformacja energetyczna, zielona ekonomia, Krajowy Plan Odbudowy, rozwój lokalnego e-commerce, cyberbezpieczeństwo czy rola kobiet w biznesie.