Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie w polsce
06.06.2012 12:53

Bezrobocie w Polsce maleje wolniej niż przed rokiem

Według resoru pracy w maju stopa bezrobocia spadła do 12,6 procent. To mniej o 0,3 punktu procentowego niż przed miesiącem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fatihhoca/iStockphoto)

Według resortu pracy szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego - na podstawie liczby pracujących z końca kwietnia - wyniosła w maju 12,6 procent. Jest to mniej o 0,3 punktu procentowego niż w kwietniu.

_ Liczba bezrobotnych w końcu maja 2012 roku wyniosła 2.015 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca kwietnia 2012 roku spadła o 57,6 tys. osób (o 2,8 proc.) _ - napisano.

W analogicznym okresie ubiegłego roku (maj 2011 - kwiecień 2011) liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 80,9 tys. (o 4 proc.). To oznacza, że już drugi miesiąc z kolei spadek liczby bezrobotnych był słabszy niż przed rokiem.

Bezrobocie w Polsce w okresie kwiecień 2011-kwiecień 2012 (proc.)

Według ministerstwa powodem niższej dynamiki spadku bezrobocia może być zakończenie wielu inwestycji związanych z organizacją mistrzostw EURO 2012, czego nie zniwelowało rozpoczynanie sezonowego zatrudnienia w budownictwie, rolnictwie, czy turystyce. Równocześnie w maju nie notowano jeszcze wzrostu sezonowego zatrudnienia związanego z obsługą Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Z danych resortu wynika, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju br. (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 73,6 tys. i w porównaniu do kwietnia spadła o 1,1 tys., czyli o 1,4 proc.

_ W maju 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76,3 tys. wolnych miejsc pracy (o 2,1 tys. mniej niż w kwietniu 2011 roku, tj. spadek o 2,7 proc.). W bieżącym roku spadek liczby ofert w porównaniu do poprzedniego miesiąca był prawie dwukrotnie słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku _ - napisano.

W maju spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,7 pkt proc.) odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,7 pkt proc.) miał miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, a najsłabszy (o 0,1 pkt proc.) w województwie mazowieckim.

Z danych resortu wynika, że najniższą stopę bezrobocia (na poziomie 9,3 proc.) zanotowano w województwie wielkopolskim, najwyższą - w woj. warmińsko-mazurskim (19,7 proc.).

Bezrobocie w kwietniu 2012 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,9 proc. A według metodologii GUS stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,9 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie pobiło rekord. Najnowsze dane To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.
Spowolnienie gospodarcze? Mamy się doskonale! Ekonomista prof. Marian Noga komentuje ostatnie dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej.
Mówią, dlaczego mocno spadło bezrobocie Spadek może być związany także z przygotowaniami do Euro 2012 - oceniają analitycy.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, gospodarka, rynek pracy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz